Dolar 2 ay içinde sizce ne olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

desparecido

Hectopat
Katılım
6 Eylül 2019
Mesajlar
1.283
Vıcık vıcık edildiği falan yok. Dolar böyle yükselmeye devam ederse istersen baban müteahhit olsun evine ekmek alacak parayı bulamayacaksın. Bizim gibi değil asıl sizin gibi ilgilenmeyen kişiler yüzünden böyleyiz. O açıklamanda olan ekipmanlarını aldığın fiyata fişinden bak. Şimdi hepsini teker teker araştır ve fiyat karşılaştırması yap. İnsanların alım gücü her geçen gün düşüyor. MÖ 2500 senesinde ve Mezopotamya'da çalışan kölelere günlük 5 litre bira veriliyormuş yaptıkları karşılığında. Efes 24 TL mi ne, içenler vardır elbet onlar daha iyi bilir. Seninki özgürlük ama kölelerin bir günlük çalışıp, kazandığını elde edemiyorsun. Alım gücü o kadar düşük.

Ahahah komedi dükkanı seni. Geçin bu KLASİK döngüleri. 21.yy da yaşıyorsun kalkmış dolardan Eurodan dem vuruyorsunuz. Hayatımızın tek gerçeğiymiş gibi davranmayı bırakın artık. Bu kadar akıllı kafalarsınız madem, Gidip okuyun, iş adamı, profesör vs olun da Ülkemize bir faydanız, geliriniz olsun. Öyle Twitter da, sosyal medya da ahkâm kesmekle bu İşler düzelmiyor. Her şeyi devletten bekleyen zihniyetler zaten mahkum bu gibi şeyleri çekmeye :) Ha ülken için bir şeyler yapıyorsan, çabalıyorsan eyvallah ama ben genellikle söylüyorum.

Yaşadığın ülke de kullandığın kaynakların %95'i dolar ile ithal ediliyor,
Yaşadığın ülke de halkın %40'ı asgari ücretle çalışıyor, (anlık $207)

Tuzun kurudur, çocuksundur maddi bir sorumluluğun yoktur orasını bilemem fakat normal olan halkın A'dan Z'ye bu durumu istişare ediyor olmasıdır.

Öyle üstten konuşup, terbiyesizlik yapmayın.
Sınırlarınızı bilin.

👇

Dolar hususunda ise teknik analiz kısmında işler pek iyi gözükmüyor, birkaç gün 13, 5₺ üzerinde tutunmayı başarırsa doların 17₺ olmaması için tek bir sebep yok.

(Yatırım tavsiyesi değil, kişisel görüşümdür)

Vallahi tuzum falan kuru değil, çocukta değilim. 2008-2009 krizini de iyi bilirim. Fikrini belirtmek ne zamandan beridir terbiyesizlik oldu? Ah tabii işine gelip, gelmemek mevzusu pardon unutmuşum. Siz işte tartışmalara bu kadar kapalı bir zihniyetsiniz. Sizden olmayanı işinize gelmeyeni hemen damgalarsınız. Ben şahsen doların 20-30 da olmasını isterim. Çünkü bizim insanımızın gözü doymuyor ve üretim yapamıyor. Ha dersen ki hükümetin de suçu var elbette var ama öyle sadece hükümette bitmiyor iş. Okuyup meslek sahibi olup, iş adamı olup ülkesine faydası olmayanlardan da kaynaklı bir durum. Dolar 1 lira da olsa neden 0.50 değil diyen zihniyetlere sahip olduğumuz sürece ve üretmediğimiz sürece bu böyle gider.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

226261

Hectopat
Katılım
22 Ağustos 2018
Mesajlar
1.703
Çözümler
4
üretmediğimiz sürece bu böyle gider.
Sence üretmeye teşvik etmeyen, çiftçinin mazotunu 10 TL yapan ama lüks yat sahiplerine mazotu 5,20 TL'den veren, mercimeği, buğdayı, nohutu, arpayı, mısırı çiftçiye teklif edilen fiyattan daha ucuza ithal eden peşkeş çeken kim? Bana bak beni burda küfür ettirme kendine, edersem çok fena küfür ederim. Git trollüğünü başka yerde yap. Gelmiş burada ahkam kesiyor. Klavye delikanlısı seni.
 

Polorchen

Hectopat
Katılım
3 Ekim 2021
Mesajlar
5.046
Makaleler
1
Çözümler
60
Ahahah komedi dükkanı seni. Geçin bu KLASİK döngüleri. 21.yy da yaşıyorsun kalkmış dolardan Eurodan dem vuruyorsunuz. Hayatımızın tek gerçeğiymiş gibi davranmayı bırakın artık. Bu kadar akıllı kafalarsınız madem, Gidip okuyun, iş adamı, profesör vs olun da Ülkemize bir faydanız, geliriniz olsun. Öyle Twitter da, sosyal medya da ahkâm kesmekle bu İşler düzelmiyor. Her şeyi devletten bekleyen zihniyetler zaten mahkum bu gibi şeyleri çekmeye :) Ha ülken için bir şeyler yapıyorsan, çabalıyorsan eyvallah ama ben genellikle söylüyorum.Vallahi tuzum falan kuru değil, çocukta değilim. 2008-2009 krizini de iyi bilirim. Fikrini belirtmek ne zamandan beridir terbiyesizlik oldu? Ah tabii işine gelip, gelmemek mevzusu pardon unutmuşum. Siz işte tartışmalara bu kadar kapalı bir zihniyetsiniz. Sizden olmayanı işinize gelmeyeni hemen damgalarsınız. Ben şahsen doların 20-30 da olmasını isterim. Çünkü bizim insanımızın gözü doymuyor ve üretim yapamıyor. Ha dersen ki hükümetin de suçu var elbette var ama öyle sadece hükümette bitmiyor iş. Okuyup meslek sahibi olup, iş adamı olup ülkesine faydası olmayanlardan da kaynaklı bir durum. Dolar 1 lira da olsa neden 0.50 değil diyen zihniyetlere sahip olduğumuz sürece ve üretmediğimiz sürece bu böyle gider.
Üretim için iyi destek gerek, iyi destek için güçlü devlet gerek, güçlü devlet için güçlü ekonomi gerek, güçlü ekonomi için iyi alım gücü gerek. Dolar 100TL'de olabilir ama önemli olan alım gücü. Benim bilim adamı olmamı devlet destekleyecek ki ben iyi bakayım.
 

Hunter1881

Centipat
Katılım
29 Ağustos 2020
Mesajlar
468
Çözümler
8
Ahahah komedi dükkanı seni. Geçin bu KLASİK döngüleri. 21.yy da yaşıyorsun kalkmış dolardan Eurodan dem vuruyorsunuz. Hayatımızın tek gerçeğiymiş gibi davranmayı bırakın artık. Bu kadar akıllı kafalarsınız madem, Gidip okuyun, iş adamı, profesör vs olun da Ülkemize bir faydanız, geliriniz olsun. Öyle Twitter da, sosyal medya da ahkâm kesmekle bu İşler düzelmiyor. Her şeyi devletten bekleyen zihniyetler zaten mahkum bu gibi şeyleri çekmeye :) Ha ülken için bir şeyler yapıyorsan, çabalıyorsan eyvallah ama ben genellikle söylüyorum.

Devletin, vatandaşlarına imkan sağlaması gerekiyor. Hayatında senin o kadar başarılı veya zeki biri olduğunu sanmıyorum ki 2. cümlen her şeyi açıklıyor. Dünyada her yerde geçerli olan tek para birimi vardır o da dolardır dostum. Amerikan Doları. Korona zamanından bu yana binlerce fabrika kur artışı yüzünden kapandı. O önemsemediğin doların 10 kuruş artması, ülke ekonomisine ortalama 40 milyar Türk Lirası zarar veriyor. İthalatçı firmalarımız, yurt dışından ürün alacağı zaman Türk Lirası üstünden alım yapmıyor, paralarını dolar karşılığı alıyorlar. Sana bak şöyle hesaplama yapayım. 1 dolar = 1 TL diyelim. İthalatçı firma 1 milyar $'lık alışveriş yapacak ve döviz bürosuna 1 milyar TL para veriyor. 1 ay sonra 1 dolar 1 TL 20 Kuruş. Aynı ithalatçı firma, aynı ürünü almak için bu sefer 200 milyon Türk Lirası daha fazla para vermek zorunda. Bu da demek ki Türkiye'de sattığın ürüne zam yapmak demek. Bu ülkenin 450 milyar dolar dış borcu var. Türk şirketlerinin borcunu söylemiyorum bile. 1 dolar 1 lira iken TL değer kaybediyor ve 1 dolar, 1,20 liraya eşit oluyor. %20'lik değer kaybı var. Bu sefer 450 milyar dolar borcu ödemek için 450*1,20 işlemini yaptığında 540 yapıyor ki şu anda dolar %1000 oranından bile daha fazla arttı.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yukarı