Dolar 9.45, Euro 11 TL

Ege56813

Decipat
Katılım
7 Haziran 2020
Mesajlar
1.247
Çözümler
5
Yer
Sihirdar Vadisi/Jungle
Dolar 10 lira olduğu zaman ve 10 lira altına düşmeyeceği artık kabullendiği zaman paradan sıfır atarlar. "Doları 1 lira yaptık Ameriga ağlıyor eĞ" diye şeyler söylerek millete oradan buradan şeyler fırlatacaklar. Buraya yazıyorum.
 

f0ze

Hectopat
Katılım
27 Ağustos 2017
Mesajlar
1.403
Çözümler
4
Güncelleme olarak dolar şu andan itibaren 9.49 oldu.
 

Dosya Ekleri

  • Screenshot_2021-10-21-21-24-11-518_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-10-21-21-24-11-518_com.android.chrome.jpg
    48,9 KB · Görüntüleme: 11

Factotum

Hectopat
Katılım
5 Mayıs 2018
Mesajlar
265
Finansal okur yazarlık önemli, bunun yapılmasının başlıca nedeni ihracat yapanların gelirlerini TL/Dolar cinsinden yükseltmek, yüksek gelir yüksek likidite yani yüksek borçlanmanın önünü açar, bu da bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde önemli hatta zorunlu bir şeydir. İhracatın en yoğun olduğu çeyrekte Türkiye şu an, keyfi yapılan bir şey değil. Mesele faizlerle alakalı değil, sürdürülebilir ekonomi yaratılmadığı sürece ki bunun için herhangi bir adım atıldığını görmek de zor işte bu yüzden böyle indirimler enflasyonun da zirve yaptığı bir ülkede dövizlere ciddi derecede yansıyor. Enflasyon bu denli yüksek olmasa faizlere bağlı döviz kurlarındaki oynama kimsenin dikkatini çekmeyecekti. Enflasyon bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için vazgeçilemez bir politikadır, enflasyon olmadan bir ülkede gelişme ve büyüme olmaz, önemli olan şey makul seviyelerde tutulması ve süreklilik sağlanması, tüketici tüketebilmeli bu tüketime bağlı olarak üretici kar marjını ve maliyetini düşürüp hem içe hem de dış tarafa ticaretini yayarak ekonomik büyüme sağlamalı. Bunun da esas yolu borçlanmadır bu yüzden ara sıra Merkez Bankaları böyle faiz indirimleri veyahut başka kalemler kullanarak üreticinin dış satımdan elde ettiği geliri maksimuma çıkartmaya çalışır, bu son bir aydaki gelişmelerin temel sebebi budur. Enflasyon ise maalesef son 4.5 yıldır bir problem ve giderek kartopu etkisi yaratıyor.

Türkiye'nin ihraç ürünleri, yabancı hammadde ve ithal ara mamüllere bağlı olduğu için, dövizdeki yükseliş ihracat sektörünün tümünü memnun etmiyor. Hammadde ve işçilik ücreti dolar bazında düştüğü için sadece tekstil gibi sektörler döviz artışından memnun. İhracatçıların önemli bir kısmı hammaddeyi dışarıdan alıp, yüksek enerji fiyatlarıyla üretim yapıyor. Dolar yükseldikçe üretim maliyetleri etkileniyor.
 

Yeni konular

Yukarı