Dolar artınca param da mı artıyor?

Saltopat

Decapat
Makaleler
10
Herkese merhaba, bugün 1500 liramı dolara yatırdım ve 188 dolar aldım. Pek anlamıyorum bu işlerden kusura bakmayın da tam anlayamadım şimdi dolar yükselince paramda mı yükseliyor yoksa başka bir şeyi var mı aydınlatırsanız sevinirim.

Herkese merhaba, bugün 1500 liramı dolara yatırdım ve 188 dolar aldım. Pek anlamıyorum bu işlerden kusura bakmayın da tam anlayamadım şimdi dolar yükselince paramda mı yükseliyor yoksa başka bir şeyi var mı aydınlatırsanız sevinirim.
Dolar artınca paran artıyor ama ülkemizdeki her ürün dolar üzerinden alındığı için ürünlerin fiyatı da senin paran ile aynı oranda arıyor yani yerli bir ürün almadığın sürece ki bütün ürünler nerdeyse ithal (yurt dışı ürünü) olduğu için bir şey değişmiyor ama en azından paran değer kaybetmiyor tl olarak kalsa her gün paran değersizleşir.

Alış ve satış fiyatına dikkat et aldığın ve bozdurduğun tutar aynı kur sabiti üzerinden olmuyor bu şekilde dovizciler para kazanıyor zaten. Paranın dolarda kalması alım gücünü sabitliyor fakat türkiye nin şuanda alım gücü düşüyor (TL).

Alış ve satış fiyatına dikkat et aldığın ve bozdurduğun tutar aynı kur sabiti üzerinden olmuyor bu şekilde dovizciler para kazanıyor zaten. Paranın dolarda kalması alım gücünü sabitliyor fakat Türkiye'nin şu anda alım gücü düşüyor (TL).

Bankadan hallettim işimi. Dövizciden bozdurmadım.

Yani şimdi bende ki 188 dolarla bugün 1500 lira alabiliyorsam örnek veriyorum seneye o 188 doları bozdurduğum zaman 2500 lira alabileceğim doğru mu anlamışım?
yanı 2500 tl olana kadar paran dolar artarsa evet ama para kazanmış olmuyorsun sadece paran değer kaybetmemiş oluyor yani güzel birşey dolara yatırman

Değer kazanan şey Dolar olmadığı için paranın niteliği aynı kalıyor. Türk Lirası eridiği için hayatta aynı oranlı şekilde pahalılaşıyor :D Üstteki dostumun dediği gibi Dolar'a yatırırsan paran değer kaybetmiyor aynı kalmış oluyor.
Her şeyin fiyatı dolar kuruyla tamamen doğru orantılı artmıyor.

yanı 2500 tl olana kadar paran dolar artarsa evet ama para kazanmış olmuyorsun sadece paran değer kaybetmemiş oluyor yani güzel birşey dolara yatırman

Nisanda 3500 liralık sistem alacağım hem para biriktirip hem de dolara çevirttirirsem daha hızlı paramın artacağını düşündüm o yüzden böyle bir şey yaptım.

Geri
Yukarı