Dolar basma yetkisi sadece Amerikan Merkez Bankası'nda mı var?

Vakti zamanında Saddam (Irak'ın yıkılan lideri) bastı ve tepesine çöktüler.
Bakınız : Saddam Doları

Ulunay hocam, birçok konuda bilgilisin buna sözüm yok ama bu konuda biraz yanlış düşünüyorsun. ABD deli gibi para basarsa ve bunu talep dışında yaparsa tabii ki ABD doları düşer. Piyasada arz fazlası oluşur, oluşan bu arz fazlası ekonomide şişme yaratır, dolar alacağı olan yatırımcılar dolardan kaçıp farklı para birimlerine yönelir, piyasada dolar sert bir düşüş yaşar ve muhtemelen sadece ABD'yi değil tüm dünyayı etkileyecek bir kriz de yaşatır bknz. 2008. Eğer Çin 2008 Yılında tüm dolarlarını piyasaya sürseydi bugün ABD doları kullanmıyor olacaktık. Yani söylediğiniz şeyin bizim para birimimiz ile alakası yok, Türkiye'nin para birimi değersiz değil, üretim gücü değersiz. Ara mallarımızın çoğu yurt dışında ve aldığımız ara malları çok iyi işleyip yüksek katma değerli ürün üretemiyoruz. Bunun sonucunda yüksek katma değerli ürünleri ithal edip, düşük katma değerli ürünleri ihraç ediyoruz, birçok siyasi veya toplumsal olay da yatırımcının güven durumunu sarsıyor ve ülkeye döviz girmediği için de swap yapamıyoruz. Umarım anlatabilmişimdir.
Çin elinde bulunan tüm $ piyasa sürse muhtemelen dedikleriniz olmadan ABD merkez bankası piyasadan deli gibi para toplardı.

Dediklerinizde haklısınız ama yanıldığınız kısımların olduğunu düşünüyorum.

Benim kast etmek istediğim şey eskisi stabil olup 1 ile 1.50₺ arasında değere kavuşması.
Harbiden millet olarak neden elimizdeki yazıcılarla dolar basmıyoruz ki?
"nE?"

Son düzenleme:
Çin elinde bulunan tüm $ piyasa sürse muhtemelen dedikleriniz olmadan ABD merkez bankası piyasadan deli gibi para toplardır.

Dediklerinizde haklısınız ama yanıldığınız kısımların olduğunu düşünüyorum.

Benim kast etmek istediğim şey eskisi stabil olup 1 ile 1.50₺ arasında değere kavuşması.
ABD Para piyasaları üniversitede araştırma konularımdan biriydi, Dolar/TL paritesi bu boyutlara asla düşmeyecek, Türkiye ciddi anlamda döviz talebi üretiyor, sadece şirketler değil insanlar da döviz alıyorlar. ABD 2008 krizinde Çin ile ilişkilerini düzeltmek için tarihinde ilk defa dışişleri bakanını oraya gönderdi. Sadece ABD değil tüm Avrupa bu krizden etkilendi, kısacası şişme ekonomi özellikle ABD için büyük bir sıkıntı, Covid-19 öncesine kadar ABD doları şişme içerisindeydi arz fazlası vardı ama yine ne hikmetse Covid pandemisinde, ABD Merkez bankası bir gecede piyasa şişmesine rağmen 2 katı para bastı ve yine ilginç bir şekilde bu paralara ciddi talep geldi. Türkiye gibi sanayi üretiminde dışa bağımlı yani ara mal tedarikçisi ülkelerin parası değersiz değildir, ürettiği mal kalitesi ve nitelikli iş gücüne dayalı üretimi önemlidir. Türkiye'de dolar hiçbir zaman 1$/1.50₺ bandına gelemez çünkü üretim kaynakları arzu edersiniz ki 15-20 yıl öncesi ile aynı değil hatta ve hatta geçen sene ile bile aynı değil. Burada bizim paramız değersiz deyip geçiştirirsek dolar 8 de olur 10 da olur, ha bunun yerine sorunu çözüp üretim kaynaklı sanayiyi geliştirirsek, ithal yolla edilen malları üretmeye başlarsak işte o zaman dolar düşmese bile dolara karşılık alacağın değer artar. Umarım anlatabilmişimdir. Aşağıda da Amerikan Piyasasının bir gecede bastığı doların grafiiğini görebilirsin, bu tarihinde bir ilktir Amerika'nın.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-11-12 121035.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-12 121035.png
    107,2 KB · Görüntüleme: 35
ABD Para piyasaları üniversitede araştırma konularımdan biriydi, Dolar/TL paritesi bu boyutlara asla düşmeyecek, Türkiye ciddi anlamda döviz talebi üretiyor, sadece şirketler değil insanlar da döviz alıyorlar. ABD 2008 krizinde Çin ile ilişkilerini düzeltmek için tarihinde ilk defa dışişleri bakanını oraya gönderdi. Sadece ABD değil tüm Avrupa bu krizden etkilendi, kısacası şişme ekonomi özellikle ABD için büyük bir sıkıntı, Covid-19 öncesine kadar ABD doları şişme içerisindeydi arz fazlası vardı ama yine ne hikmetse Covid pandemisinde, ABD Merkez bankası bir gecede piyasa şişmesine rağmen 2 katı para bastı ve yine ilginç bir şekilde bu paralara ciddi talep geldi. Türkiye gibi sanayi üretiminde dışa bağımlı yani ara mal tedarikçisi ülkelerin parası değersiz değildir, ürettiği mal kalitesi ve nitelikli iş gücüne dayalı üretimi önemlidir. Türkiye'de dolar hiçbir zaman 1$/1.50₺ bandına gelemez çünkü üretim kaynakları arzu edersiniz ki 15-20 yıl öncesi ile aynı değil hatta ve hatta geçen sene ile bile aynı değil. Burada bizim paramız değersiz deyip geçiştirirsek dolar 8 de olur 10 da olur, ha bunun yerine sorunu çözüp üretim kaynaklı sanayiyi geliştirirsek, ithal yolla edilen malları üretmeye başlarsak işte o zaman dolar düşmese bile dolara karşılık alacağın değer artar. Umarım anlatabilmişimdir. Aşağıda da Amerikan Piyasasının bir gecede bastığı doların grafiiğini görebilirsin, bu tarihinde bir ilktir Amerika'nın.
Bükemediğin bileği öpeceksin, saygılar hocam, dayağımı yedim bana müsaade 😅

Geri
Yukarı