Dolar ile yaptığınız alışverişler için fırsat

Jotti

Decapat
Biliyorsunuz yakın zamanda dolar/TL'de yaklaşık 1 TL'ye varan bir düşüş oldu. 7,66 seviyesine geriledi faiz arttırımı vs. haberlerinden sonra, TL 1 senede 2.5 TL kadar değer kaybetti. Ülkede ithalat var, ihracat diğerini karşılayamıyor, dış borç duruyor; üretimde de büyük bir adım atıldığını ben göremedim. Dolar düşmesine rağmen neden her şey yükselmeye devam ediyor sorusunun cevabıda burada yatıyor. Piyasa zaten doları 8 TL'den fiyatladı, bu ani düşüşün 1. sebebi istifalar, cumhurbaşkanı açıklamaları ve faiz haberi. Faiz gelse bile doların ne kadar bu seviyelerde duracağı meçhul. Devletin işine de gelmiyor çünkü ithalat artıyor.

Not: Demem o ki yurtdışından alacağınız veya almak istediğini elektronik olsun A olsun B olsun şu anda alın çünkü yakında almak istediğiniz ürünü 8-8.5 dolar bazında almak zorunda kalacaksınız.

Bu da 50 dolarlık bir üründe 50 TL kaybınızın olması anlamına geliyor, bu fırsatı kaçırmadan alışverişlerinizi yapın.

Ben döviz yatırımımı bozdurdum. PPK toplantısında iyi bir faiz arttırımı bekliyorum. Ardından kısa süreli dövizde bir miktar daha düşüş yaşanabilir, yaşandıktan sonra tekrar alıp doların 8-9'ları görmesi bekleyeceğim.

Dolar arttığında ürünler zamlanırken, dolar azaldığında ürünlere indirim gelmiyor çünkü ürünler yüksek kurdan ithal ediliyor. Dolayısıyla 8.3 kurundan ithal edileni kimse 7.5 kurundan satmaz. Eğer birkaç ay dolar stabil kalırsa (ki bu ekonomide imkansız gibi bir şey) bu düşüş fiyatlara yansır arkadaşlar.

Kur stabilitesi ancak geçici yöntemlerle sağlanabiliyor, diğer türlüsü bu ekonomik düzende mümkün değil. 3000 TL kazanan bir aileyiz, 5000 TL harcamamız var. Mantık bu.

Not: Yatırım tavsiyesi değil tabii ki, benden tavsiye mi alınır? 🙃 Ya batacağız ya çıkacağız. Hayırlısı.

Ben döviz yatırımımı bozdurdum. PPK toplantısında iyi bir faiz arttırımı bekliyorum. Ardından kısa süreli dövizde bir miktar daha düşüş yaşanabilir, yaşandıktan sonra tekrar alıp doların 8-9'ları görmesi bekleyeceğim.

Dolar arttığında ürünler zamlanırken, dolar azaldığında ürünlere indirim gelmiyor çünkü ürünler yüksek kurdan ithal ediliyor. Dolayısıyla 8.3 kurundan ithal edileni kimse 7.5 kurundan satmaz. Eğer birkaç ay dolar stabil kalırsa (ki bu ekonomide imkansız gibi bir şey) bu düşüş fiyatlara yansır arkadaşlar.

Kur stabilitesi ancak geçici yöntemlerle sağlanabiliyor, diğer türlüsü bu ekonomik düzende mümkün değil. 3000 TL kazanan bir aileyiz, 5000 TL harcamamız var. Mantık bu.

Not: Yatırım tavsiyesi değil tabii ki, benden tavsiye mi alınır? 🙃 Ya batıcaz, ya çıkıcaz. Hayırlısı

Faiz arttırılsada büyük sorun arttırılmasada dolar kurunu baskılamak için yapılan bir hamle :), ekonomisi çok kötü olan ülkeler faiz arttırmayı bilmiyor mu ?, tüm sorunları çözecek şey faiz arttırmak olsaydı emin olun dünyada sorun kalmazdı. Al/Sat konusuna değinecek olursak şöyle bir problem var, siz toplantıdan sonra yapılan faiz arttırımında doların dahada düşeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü zaten bu haberler ve istifalar sonrasında dolar düştü büyük ve orta düzey yatırımcılar bu faize göre fiyatladı piyasayı zaten, toplantıda arttırımdan sonra bir miktar daha düşeceğini sanmıyorum en fazla bakın en fazla gerileyeceği nokta 7,50'dir. Borçlarımız duruyor enflasyon artıyor işşizlik kaldığı yerden yukarı yönlü pik yapmaya devam ediyor, covid-19 deseniz oda ekonomileri darlıyor :), ama dediğiniz gibi toplantıdan sonra bu konu altında buluşalım.

Faiz arttırmak zaten uzun vadeli bir plan asla değildir, ekonomisi zayıf ülkeler için kuru dizginlemenin ve piyasayı rahatlatmak için oynanan kartlardan biridir.

Üretim olmadan, ihracat artmadan, enflasyon düşmeden, işsizlik azalmadan, dış siyaseti ılıman oynamadan ve ekonomi namına yeni politikalar güdülmeden içinde olduğumuz durumdan çıkmak imkansız gibi bir şey.

Dediğim gibi istenilen faiz arttırımı gelirse kurda bir miktar daha düşüş ve stabilite olduktan sonra bu hemen bozularak hızla tırmanmaya devam edecektir. İstenilen faiz arttırımı gelmese de bu dediklerim hemen olacaktır :)

Faiz arttırmak zaten uzun vadeli bir plan asla değildir, ekonomisi zayıf ülkeler için kuru dizginlemenin ve piyasayı rahatlatmak için oynanan kartlardan biridir.

Üretim olmadan, ihracat artmadan, enflasyon düşmeden, işsizlik azalmadan, dış siyaseti ılıman oynamadan ve ekonomi namına yeni politikalar güdülmeden içinde olduğumuz durumdan çıkmak imkansız gibi bir şey.

Dediğim gibi istenilen faiz arttırımı gelirse kurda bir miktar daha düşüş ve stabilite olduktan sonra bu hemen bozularak hızla tırmanmaya devam edecektir. İstenilen faiz arttırımı gelmese de bu dediklerim hemen olacaktır :)

Evet hocam dediğim 1e1 çıktı :).

Evet hocam dediğim birebir cıktı :).
Dediğim gibi faiz arttırımı geldi, piyasanın beklentisinin karşılanması şarttı. Bir kişi ile Merkez Bankası'nın dedikleri ters düştü ama demistim, hepsi tiyatro.

Gelen faiz arttırımı doları kısa vadede stabil tutmaya yarayacak, sonraki toplantıda faiz arttırımı gelmezse de dolar yine rekor seviyeleri görür. Piyasanın fiyatlandigi değerden fazla gelseydi dolar 7'leri belki gorurdu ancak tam istenileni vermeleri anlık bir gaz aldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı