Dolar kuru ve fiyatlar

O aşamayı çoktan geçtiğimizi anlatıyor hocam en başından beri. Bu saatten sonra düzelme olarak isimlendirebileceğimiz şey doların 5-10 lira olması değil daha stabil bugün 10 lira olan şeyin yarın 50 lira olmaması olacaktır diye anlıyorum ben.
Dolar 2021 Kasım ayında 10 lira iken dışardan 800-900 dolara aldığımız bir laptopu net 2.825 TL asgari ücretle 3 ay gibi bir sürede alabiliyorduk. Bugün 800-900 dolarlık bir ürünü 20 dolardan hesapladığımızda (ki hala 20'den hesaplanmıyor çoğu daha düşükten hesaplanıyor.) net 8.500 TL asgari ücretle 2 ayda alabiliyoruz.
Ancak mesela öğretmen maaşından hesaplarsak 2021 Kasım ayında net 6.587 TL olan öğretmen maaşı ile aynı laptobu 1.5 ayda alabiliyorken. 2023 mayıs ayında 15.793 TL olan öğretmen maaşı ile tekrar 20 dolardan hesapladığımızda 1.2 ay gibi bir süre oluyor.
Maaş miktarı arttıkça her yıl gelen 2 zam oranından ötürü bu süre daha da azalıyor.

Ama asıl problem bunlar değil maalesef tabi. O dönemde temel ihtiyaçlarını karşıladığında elinde kalan para ile ne alıp alamadığın. Bana kalırsa en büyük problem Kira. Ardından Gıda ve Eğlence sektörü. Ancak bu işler inanılmaz basit değil gibi. Arka planında bir çok olay ve etken var. Konuştuğumuz gibi böyle olması işsizlik oranında düşmeye sebep olur ve sanırım bu ülke için iyi bir şey. Bu durumda doların düşeceği bir senaryoda ciddi sıkıntılar yaşardık. Ufak bilgim ile benim çıkarımlarım bunlar.
Hocam ilk anlattığınız paragrafı okudum ve ekonominin geliştiğine kanaat getirdim teşekkürler. Şaka bir yana bu paragraftan harbiden bu anlam çıkıyor. Biraz daha net anlatır mısınız?

Hocam ilk anlattığınız paragrafı okudum ve ekonominin geliştiğine kanaat getirdim teşekkürler. Şaka bir yana bu paragraftan harbiden bu anlam çıkıyor. Biraz daha net anlatır mısınız?
Hocam ekonominin geliştiğini söyleyebilecek kadar bilgi sahibi değilim ama abartılan kadar ölümcül bir durum olmadığını düşünüyorum. Sadece belli başlıklar için vahim bir durum var. Ancak bunlara da sebep olarak piyasanın canlı olması insanların elinde para tutmamasını gösteriyorlar. Mesela birikim yapmak yerine bugün kredi çekip araba alan kişi elinde 2-3 yıl boyunca para tutmayıp sürekli parasını piyasaya sürecek. Ayrıca dediğim gibi o zaman elinizde kalan ile şu an elinizde kalan bir değil. O zaman insanlar araba alabiliyorken şimdi alamıyor çünkü piyasa inanılmaz dengesiz ve enflasyon çok fazla. Kredi çekmeden araba alabilen yok. Ev, araba gibi ürünleri saymazsak günlük hayattaki mobil, elektrik, su ve doğalgaz faturaları; market ürünleri ve ulaşım ücretlerini vesaire günümüz maaşları üzerinden hesaplarsak elimizde kalan para çok daha az sanırım. Buna çözüm olarak önceden bir ailede baba dışında; şu an baba, anne ve çocukların çalışması sonucu daha iyi bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim sanırım. Yani zorunlu bir çalışma ile işsizlikte düşüş sağlanmaya çalışılıyor sanırım. Bunlar sadece benim görüşlerim. Yanlış olabilirler.

Ek bilgilendirme ve düzeltme yapılmak istenirse de açığım.

Hocam ekonominin geliştiğini söyleyebilecek kadar bilgi sahibi değilim ama abartılan kadar ölümcül bir durum olmadığını düşünüyorum. Sadece belli başlıklar için vahim bir durum var. Ancak bunlara da sebep olarak piyasanın canlı olması insanların elinde para tutmamasını gösteriyorlar. Mesela birikim yapmak yerine bugün kredi çekip araba alan kişi elinde 2-3 yıl boyunca para tutmayıp sürekli parasını piyasaya sürecek. Ayrıca dediğim gibi o zaman elinizde kalan ile şu an elinizde kalan bir değil. O zaman insanlar araba alabiliyorken şimdi alamıyor çünkü piyasa inanılmaz dengesiz ve enflasyon çok fazla. Kredi çekmeden araba alabilen yok. Ev, araba gibi ürünleri saymazsak günlük hayattaki mobil, elektrik, su ve doğalgaz faturaları; market ürünleri ve ulaşım ücretlerini vesaire günümüz maaşları üzerinden hesaplarsak elimizde kalan para çok daha az sanırım. Buna çözüm olarak önceden bir ailede baba dışında; şu an baba, anne ve çocukların çalışması sonucu daha iyi bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim sanırım. Yani zorunlu bir çalışma ile işsizlikte düşüş sağlanmaya çalışılıyor sanırım. Bunlar sadece benim görüşlerim. Yanlış olabilirler.

Ek bilgilendirme ve düzeltme yapılmak istenirse de açığım.
Tam da dediğiniz gibi. Ailede artık eşler çalışıyor. Hatta çocuklar da harçlık niyetine dahi olsa iş bakıyor. Şu anda çoğu kimsenin ekonomiden şikâyet etmemesinin özellikle sebebi, kadınların da iş gücüne dahil olması olarak yorumluyorum.

Güncelleme.

Web capture_7-6-2023_73559_dovizborsa.com.jpeg

Bir yerden çıkacak seçimden önce dağatılanlar. Hayatta hiçbir şey bedava değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı