Dolar neden artıyor?

Ülkeye her geçen gün giren döviz miktarı azalıyor. Sadece faiz arttırarak veya mevduat gibi şeyler uydurarak dövizin artışını kesin durduramazsınız. Mevduat dediğiniz şey hemen hemen faizle aynı mantıkta zaten. Bu mevduat ise devlet tarafından garanti edildi. Devlet garantisi ne demek peki? Türk insanının verdiği vergilerle karşılanması demektir. Bir süre sonra bu mevduat hesaplarına Türk insanının verdiği vergiler yetmeyince para basılacak. Fazla para basımı demek enflasyonun daha da yükselmesi demek, paranın daha fazla değer kaybetmesi demek.
Devlet dediya otoban koprü yaptim cepten para cikmadı ama geçmiyen araçlarin faturasi halka girdi aynisi yani

Bunu zaten 50 yıl önce de yaşadık. Aynı aptalca sistemi denediler ve çok ama çok pahalıya patladı. Tarihimizi bilmiyoruz ki geleceğimiz parlak olsun. Bunlar daha güzel günler, asıl bomba ödeme zamanı gelince patlayacak.
Tarihi olaylar cahil toplumlarda tekerrür eder abi. Aynen dediğin gibi olacak. Ben kendimce bu mevduat olayının piyasaları sakinleştirmek amacıyla yapıldığını değil de para babalarının mal varlığını arttırmak için yapılmış olduğunu düşünüyorum. Para babaları mevduat açıklanmadan önce dolarlarını bozdurdular ve dolar 10'a düşünce yeniden aldılar. Dolar ise hala daha artmaya devam ediyor. Bu işten kârlı çıkanları sen, ben ve Technopat üyelerinin çoğu biliyor.
Devlet dediya otoban koprü yaptim cepten para cikmadı ama geçmiyen araçlarin faturasi halka girdi aynisi yani
Dediğin gibi abi bu modele yap, işlet ve devret diyorlar abi. Vatandaşı kazıklamanın başka bir yolu gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Bu ülke için Çanakkalede ölen asker, bu günleri görse ne derdi acaba? Bazen çok fazla düşünüyorum sanırsam...

• Tek adam yönetimi
  • Ortodoks olmayan, bilimsel temellerden uzak ekonomi politikaları
  • Piyasalarda tek adam yönetiminin getirdiği güvensizlik
  • TCMB'nin bağımsızlığı
  • TCMB'nin net döviz pozisyonu
  • Türkiye'nin özellikle dış borç ödemeleri için sürekli döviz gereksinimi
  • Eksi reel faiz
  • Yargı bağımsızlığı
  • Dansöz tipi dış politikanın getirdiği jeopolitik riskler
Bunların üzerine küresel dolar isteğinin artması, FED'in politikalar ile kısa süre içerisinde dünyaya akan doları yurduna döndürecek olması ekleniyor.

Geri
Yukarı