Dolar tekrardan yükselir mi?

O kadar hızla artışında sebebi belirsizdi bu kadar hızlı düşüşünde sebebi belirsiz. mevduat hesabı mevzusu için kim dolar bozdurdu niye bozdurdu anlam verilemiyor. Hükümetin bile dahi bu kadar bir düşüş beklediğini düşünmüyorum. Şuanda bir baskılama var. Bankalar makas aralığını düşürmüyor. Döviz alımına cebren mani oluyorlar. Vatandaş bankalardan mevduat hesapları için bilgi almaya başladılar ama geçip geçmeme konusunda haram-helal noktasında terettüt yaşayan bir kesim de var.

Benim tahminim 3 Ocak tarihine kadar baskılama devam edip 12,5-13,5 bandında tutulacak. 12 TL altına inmesi de ithalat-ihracat dengesini bozacağından istenmiyor. 18 TL bandına ulaşması 6 aydan kısa vadede zor gözüküyor.

Düşüş piyasalara olumlu etki yaratmaz enflasyonu düşürmez ise şubat başında 15-16 TL bandı garanti olduğu kanısındayım.

Ayrıca açıkladıkları kur mevduat sistemi netleşti, resmen fake atmışlar. Bildiğin faiz sistemi paranı çekip kullanamıyorsun istediğin gibi ve 20 Aralık tarihinde döviz tutan kullanıcılar için geçerliymiş sadece. Artık TL'ye olan güven iyice kırılıyor diye düşünüyorum. Ayrıca Müslüman'lık ile öne çıkan ve bu doğrultuda ilerleyeceğiz faizi indireceğiz diyen bir sistemi düşünün, paranızı faize yatırın diyen ?

Aslında istenen seviye bu aralıklardaydı. Düşüncem piyasayı bilinçli olarak yukarı yönlü yönlendirildi. Algı hep faiz lobisi, faiz düşecek şeklindeydi. Tabi politik faiz düşürülüyor. Ama işin mutfağında bileşik faiz oranlar artırıldı. Aradaki açık dengesini vergilerle falan kapatmayı planlıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı