Dolar yükseliyor ama satanlar kar ediyor mu gerçekte?

AidenPearce

Hectopat
Millet doları alıyor 8 liradan, dolar 10 lira oluyor, satıyor. Diyor ki ''Aaaa 2 lira kar ettim off iyi para''
E iyi de, Dolar 8 lira iken 5 liraya alacağın ürün, dolar 10 lira olunca 7 lira oluyor. Hani kar? Bir süredir bunu düşünüyorum, hiç bir şekilde kar edemiyoruz ki. 2 lira kazandım sanıyorsun ama her şeye de 2 lira zam geliyor, değişen hiç bir şey olmuyor. İnsanlar neden seviniyor doları sattım da kar ettim diye?

Millet doları alıyor 8 liradan, dolar 10 lira oluyor, satıyor. Diyor ki ''Aaaa 2 lira kar ettim off iyi para''
E iyi de, Dolar 8 lira iken 5 liraya alacağın ürün, dolar 10 lira olunca 7 lira oluyor. Hani kar? Bir süredir bunu düşünüyorum, hiç bir şekilde kar edemiyoruz ki. 2 lira kazandım sanıyorsun ama her şeye de 2 lira zam geliyor, değişen hiç bir şey olmuyor. İnsanlar neden seviniyor doları sattım da kar ettim diye?
Bunun sebebi enflasyon ve devalüasyon, sadece elde avuçtaki paranın birim olarak artması kâr olmuyor gerçekten; tabii ki kâr ediyorlar, ellerine yüksek meblağ nakit geçmiş oluyor.

Millet doları alıyor 8 liradan, dolar 10 lira oluyor, satıyor. Diyor ki "aaaa 2 lira kar ettim off iyi para"
E iyi de, dolar 8 lira iken 5 liraya alacağın ürün, dolar 10 lira olunca 7 lira oluyor. Hani kar? Bir süredir bunu düşünüyorum, hiçbir şekilde kar edemiyoruz ki. 2 lira kazandım sanıyorsun ama her şeye de 2 lira zam geliyor, değişen hiçbir şey olmuyor. İnsanlar neden seviniyor doları sattım da kar ettim diye?

Dolar bazında kârın olmuyor. Ama ne devlet ne işverenler maaşa adamakıllı zam yapmadığı için insanlar da parasını bir şekilde değerlendirmek istiyor. Bir de şöyle düşün bugün 1000 TL ile 100 dolar aldın 1 ay sonra 1500 TL'ye sattın, 500 TL artış var. Hiç dolar alıp satmasan 1000 TL gene durduğu yerde duracak.

Parayı kenara atsan değer kaybediyor, ya hiç biriktirmeyeceksin ya da sürekli güncel değerde kalması için bir yatırım yapman gerekiyor.

Birikim yapacağin zaman TL ile yaparsan zarar edersin. Bahsettiğim birikim 3 5 aylik değil 3 5 yıllık. Mesela ev araba alacaksın, kenara para atacaksın diyelim 5 yıl. TL ile atarsan zaten tarihi aptallik olur. Ya altın ya doları deniyceksin ki paran her zaman güncel kalsın. Yani bunun amaci kâr değil parayı güncel tutmak güzel kardeşim.

Dolar bazında kârın olmuyor. Ama ne devlet ne işverenler maaşa adamakıllı zam yapmadığı için insanlar da parasını bir şekilde değerlendirmek istiyor. Bir de şöyle düşün bugün 1000 TL ile 100 dolar aldın 1 ay sonra 1500 TL'ye sattın, 500 TL artış var. Hiç dolar alıp satmasan 1000 TL gene durduğu yerde duracak.
500 ₺ artış yok işte. @Turbooo @Tesla Bobini @ValderZ benim söylediğimle aynı şeyleri söylemişler. Aradaki 500₺ senin için kar değil aslında. Çünkü kar ettim sandığın 500₺ mevcut zamanda alacağın ürünlerin aradaki fiyat farkına gidecek. Millet neden ''Kar ettik olleyy'' diye seviniyor bunu anlamıyorum ben. Kar yok zaten ortada, sadece paranın değeri aynı kalmış oluyor.

Geri
Yukarı