Dolar yüzünden artık bilgisayar alınmıyor

Bayılıyorum bu tür komik yorumlara. Sanki fiyatları satıcılar artırıyor da ellerinde kalsın... Serbest piyasa var. Herkes rekabet içinde. Emin ol kimse satışları düşsün istemez.

Üreticilerin de umurunda olduğunu sanmıyorum. TR pazarı yoksa ürünlerin yok sattığı o kadar pazar var. Yani demem o ki yanlış yeri protesto etmeye çalışıyorsun.

Çip krizinden önce alınabiliyordu.
Hiç kimse vatandaşın iyiliğini düşünmez bu devirde. Herkes kesesini doldurmaya bakar. Kapitalizmin en önemli kurallarından biridir bu. Böyle olmayan satıcılar da var ama onlar da bir elin parmakları kadar az. Aralarındaki fark biri bir kamyon dua alıyor, biri de bir kamyon küfür.

%53'lük kesime müstahak daha da beter olsunlar. Zamanında beyaz partiye oy vermiş kim varsa şimdi açlıktan, zamlardan ağlıyor. Tek üzüldüğüm nokta gençlerin olmayan geleceği ve masum olan kesim.
Ampul iktidarının ilk yıllarında ekonomiyi çok iyi geliştirdi. Hatta bir ara dünyada Çin'den sonra en çok büyüyen 2. ülke olduk. Çok fazla cari açık verdik ama ekonomimiz çok iyi oldu. TL değer kazandı. Daha da ötesi bu büyüme ile bütün Avrupa ülkelerini ve Amerika'yı bile geride bıraktık. İşte "Amerika/Avrupa bizi" kıskanıyor sözü buradan geliyor. Ama ondan sonra ekonomiyi batırdılar. TL dibi gördü. Enflasyon uçtu, Dolar, Euro, Sterlin hepsi uçtu. Kısacası TL battı. Şimdi yerli araba, uçak, tank, İHA, SİHA, TİHA vb. üreterek bu durumdan kurtulmaya çalışıyorlar ama çok zor. Bunlarla yetmez. Çok daha fazla üretim yapmalıyız ve düzgün üretim yapmalıyız. Malzemeden çalarak değil. O zaman ürettiklerimiz bir işe yaramaz, hepsi elimizde kalır. Yerli arabadan ümidim var. İnşallah Devrim gibi olmaz, bu başarılı olur da bir nebze olsun ekonomi düzelir.

Son düzenleme:
Ampul iktidarının ilk yıllarında ekonomiyi çok iyi geliştirdi. Hatta bir ara dünyada Çin'den sonra en çok büyüyen 2. ülke olduk. Çok fazla cari açık verdik ama ekonomimiz çok iyi oldu. TL değer kazandı. Daha da ötesi bu büyüme ile bütün Avrupa ülkelerini ve Amerika'yı bile geride bıraktık. İşte "Amerika/Avrupa bizi" kıskanıyor sözü buradan geliyor. Ama ondan sonra ekonomiyi batırdılar. TL dibi gördü. Enflasyon uçtu, Dolar, Euro, Sterlin hepsi uçtu. Kısacası TL battı. Şimdi yerli araba, uçak, tank, İHA, SİHA, TİHA vb. üreterek bu durumdan kurtulmaya çalışıyorlar ama çok zor. Bunlarla yetmez. Çok daha fazla üretim yapmalıyız ve düzgün üretim yapmalıyız. Malzemeden çalarak değil. O zaman ürettiklerimiz bir işe yaramaz, hepsi elimizde kalır. Yerli arabadan ümidim var. İnşallah Devrim gibi olmaz, bu başarılı olur da bir nebze olsun ekonomi düzelir.
Hocam yerli üretimden ziyade kendi iş adamlarının şirketleriyle hazineden milyarlarca doları aklayıp kendi mülklerine geçiriyorlar. Açık açık "bu milletin a... Koyacağız" diyen şirketler bunlar. Daha geçen mesela kaynak kesin değil fakat ASELSAN'ın hissesi ile ilgili katarlılar ile görüşüldüğü iddia ediliyor.

Yani kısacası demek istediğim ülkenin hazinesinden geçinip, doymak bilmeyen hükümet ve yandaşları bu ülkeden elini çekmediği sürece isterse tüm üretimimiz yerli olsun, halkın cebine bir faydası dokunmayacak.

Bu halk hak ediyor.
Benim suçum ne?
  • Aileme yardımcı olmak için dil öğreniyorum.
  • Kimseden çok zor duruma düşmeden para almıyorum, zorla verirlerse saklarım sonradan geri veririm.
  • Derslerime çalışıyorum, arkadaşlarıma iyi davranıyorum.
  • İnsanlara yardım ediyorum
Ben böyle bir hayatı neden hakediyorum?

En kötü en lanetli ırkız işte, her yönden kaybetmişiz. Maddiyattan maneviyattan, paradan puldan, aşktan meşkten seksten her şeyden yoksunuz işte. Doğarken ölmüşüz. Durmadan aynı konuları açmayın.

Benim suçum ne?
  • Aileme yardımcı olmak için dil öğreniyorum.
  • Kimseden çok zor duruma düşmeden para almıyorum, zorla verirlerse saklarım sonradan geri veririm.
  • Derslerime çalışıyorum, arkadaşlarıma iyi davranıyorum.
  • İnsanlara yardım ediyorum
Ben böyle bir hayatı neden hakediyorum?
Fark edersen herkesten bahsetmedim. At gözlüğü takmış bir grup cahilden bahsettim. Genelleme yaparsak halk gerçekten geri kafalı.
Kurunun yanında yaşta yanar.

Üreticilerin de umurunda olduğunu snamıyorum. TR pazarı yoksa ürünlerin yok sattığı o kadar pazar var. Yani demem o ki yanlış yeri protesto etmeye çalışıyorsun.
Peki ya ne yapabiliriz o zaman? Bunun bir çözümü yok mu? Çözüm için seçim diyeceksiniz büyük ihtimalle, maalesef o seçenekten ben umutsuzum. E geriye ne kaldı o zaman? Herkes yakınıyor fiyatlardan, o zaman en kolay çözümü de bu, almayıp tepki göstermek. Aklınıza daha doğru bir yol geliyorsa yazın.

Veya illa da alacaksan yakınmayacaksın, hem alıyorsun hem yakınıyorsun. Belki çok düz mantık olarak yazdım fakat en basit seçenek bu şu an.

Anadolu zombileri ve pudracılar yüzünden gençliğimiz mahvoldu. Dışarda bir kahve içmeyi cebindeki telefonu lüks ve gereksiz görüyorlar ama sarayda yaşayanları milyonluk araçlara binenleri görüp tabi binecekler diyor. 75 krs ucuz diye 2 saat ekmek sırası bekliyor ama 70'lerde aslında denk bile gelmediği görmediği kuyrukları anlatıyor. Bu yaşlı kesim 40'ında 50'sinde emekli olup ne zaman emekli olacağı belli olmayan gençleri eleştiriyor. Keşke 60 yaş üstünden oy hakkı alınsa. Çok şey değişir bu ülkede.

Geri
Yukarı