Doları kim yükseltip kim düşürebiliyor?

Dolar Trainer diye bir uygulama var doları onunla yükseltip alçaltıyorsun şaka bir yana kim olduğunu bilmiyorum
Eqhonomazişt man tabi ki

Aslında dolar yükselmiyor, TL değer kaybediyor. Bilakis dolar, son zamanlarda dünya çapında değer kaybediyor. Eğer TL değer kaybetmeyip dolar yükselseydi Euro, Sterlin, Lari gibi para birimleri de dolarla aynı orantıda yükselmezdi.

Peki TL neden değer kaybediyor?

Dışarı verdiğin para, dışarıdan aldığın paradan fazlaysa değersizleşir.
Merkez bankasını serbest bırakmayıp sürekli eleman değiştirirsen dolar oynar. Zira yatırımcıların ülkeye olan güvenini zedelersin.
Faizi düşürürsen dolar yükselir.
Merkez bankası kafasına göre para basarsa para değersizleşir.

Doların düşmesi için evvela işinde ehli olan insanlar atanmalı ve bu insanlar bağımsız bırakılmalı ancak denetlenmeli. Damat mamat falan yok, işinde ehli insanlar. Hükûmet merkez bankasına müdahale etmeyecek, serbest bırakacak. Sonra üretimi artıracaksın. İhracata yükleneceksin. Yatırımcıların güvenini tekrar kazanacaksın.

Arkadaşlar en fazla bu kadar düşürebildim, ne kadar tutabilirim bilmiyorum. Çabuk artmadan toplayın pcleri, arabaları veya işte neye ihtiyacınız varsa..
1635104675608.png

Para piyasalarındaki alım satım talebine göre belirleniyor.
Kocaman bir pazar gibi düşün, elma armut yerine para satılıyor, sen parana 1 euro diyorsun, o diyor ki "yaav ikimiz de birbirimizi biliyoruz, senin ülkenin riskleri belli, kredi puanı belli, üretimin belli, yemeyelim birbirimizi, 10 cent veririm" sen de tamam dediğinde paranın değeri 10 cent oluyor.

Neden düşüyor, yükseliyor diye sorarsan o da çok basit. Riskler ve talep meselesi.

Aslında dolar yükselmiyor, TL değer kaybediyor. Bilakis dolar, son zamanlarda dünya çapında değer kaybediyor. Eğer TL değer kaybetmeyip dolar yükselseydi Euro, Sterlin, Lari gibi para birimleri de dolarla aynı orantıda yükselmezdi.

Peki TL neden değer kaybediyor?

Dışarı verdiğin para, dışarıdan aldığın paradan fazlaysa değersizleşir.
Merkez bankasını serbest bırakmayıp sürekli eleman değiştirirsen dolar oynar. Zira yatırımcıların ülkeye olan güvenini zedelersin.
Faizi düşürürsen dolar yükselir.
Merkez bankası kafasına göre para basarsa para değersizleşir.

Doların düşmesi için evvela işinde ehli olan insanlar atanmalı ve bu insanlar bağımsız bırakılmalı ancak denetlenmeli. Damat mamat falan yok, işinde ehli insanlar. Hükûmet merkez bankasına müdahale etmeyecek, serbest bırakacak. Sonra üretimi artıracaksın. İhracata yükleneceksin. Yatırımcıların güvenini tekrar kazanacaksın.
Peki bu yönetim sistemi baştan sona değişirse düzelme ihtimali varmı?

Bildiğim kadarıyla bir şeyler yapıp sattığımızda paramız değerleniyor ve dolar düşüyor ama tam tersi olursa paramız değer kaybedip dolar yükseliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunuzun cevabı burada.

Geri
Yukarı