Donanım arızası mı yoksa elektriksel arıza mı?

Mutlu TETİKBAŞ

Hectopat
Arkadaşlar eşimin bilgisayar kasamıza yanlışlıkla biraz su dökmesi sonucu kuruması için bilgisayari bir süre açmadım. 30-40 gün geçtikten sonra bir bağlayıp deneyim dedim.

Bilgisayar kasasını prize bağladım. Bir ucu televizyonuma bağlı olan HDMI kablosunu takmak icin elime aldığımda şiddetli bir elektriğe çarpıldım. Sol elimle kasayi tutuyordum sağ elimle HDMI kablosunun elime aldığımda kablo ucunu tutunca daha takamadan çarpıldım attım elimden.

Evde temizlik yapıldıgından zemin biraz ıslaktı ondan kaynaklı olabileceğini düşünerek 1 hafta sonra tekrar denedim. Bu sefer çarpılmamak için bütün bağlantıları yaptiktan sonra kasayı prize taktım ve takar takmaz pat etti ve TV bozuldu anakartı yandı. Bilgisyarı servise götürdüm ve durumu anlattım.

HDMI monitorü olmadığından Display Port cıkışıyla bağlantıyı yaparak kontrol ettiğini ve sorunsuz bir şekilde açıldığını bilgisayarın çalıştığını söyledi. HDMI display donusturucu alarak eve gelip taktim ve TV pat etti yine kapandi ve bozuldu.

İkidir televizyonumu teknik servise gönderen bu sorunun kaynağını çözmek için sizden yardım ve tavsiye bekliyorum. Sorun HDMI kabloda mı? Yoksa ekran kartı HDMI cıkışında mı? Veya evim eski topraklama yokmuş elektrikçi demişti. Bunla alakalı bir problem olabilir mi? Ekran karti ASUS RX580 8 GB. TV 55 NU8000.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci FX6300, RAM Kingston HyperX Genesis 12 GB. Diğer detayları hatırlamıyorum uzun süredir kullanılmıyor idik. Resimde gösterdiğim şekilde ön USB portlar üzerine doğru dökülmüş su. iGPU dediğiniz nedir bilmiyorum ve deneyecek monitörüm yok arada TV'ye bağlayıp pes oynamak için kullanıyordum bilgisayarı.

Dosya Ekleri

• 20200223_144538.jpg
    20200223_144538.jpg
    2,2 MB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot_20200223-150054_Gallery.jpg
    Screenshot_20200223-150054_Gallery.jpg
    204,6 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı