Çözüldü Donanım değişikliğinden sonra sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lordwingard

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kısa süre önce bilgisayardaki anakart işlemci ve RAM'i değiştirdim. Pek anlamasamda videolara vs. bakarak düzgünce takmaya çalıştım. Bilgisayarı biraz önce başlattım setup System enter falan yazıyordu entere bastığımda bir şey olmayınca BIOS menüsüne girdim ve şu an çıkamıyorum. Her şeyi de görüyor sanki ama sorun ne anlayamadım. Boot Menu'ye basınca boot edilecek cihaz bulunamadı diyor. Save&exit basınca tekrar bu menüye geliyor. Windows SSD'ye kuruluydu onu mu görmüyor acaba?

Dosya Ekleri

• 20220116_120821.jpg
    20220116_120821.jpg
    302,7 KB · Görüntüleme: 40
Çözüm
Önceki sistem UEFI değilse normal. UEFI sistemlerde Boot Manager olması gerekir. BIOS Mod'unu Legacy yapıp deneyebilirsiniz.
Önceki sistem UEFI değilse normal. UEFI sistemlerde Boot Manager olması gerekir. BIOS Mod'unu Legacy yapıp deneyebilirsiniz.

Çözüm
Eski anakartta da UEFI desteği var. UEFI mod yapın. Daha sonra kontrol edin. Boot Manager'i görürseniz tamam.

UEFI mod yapıp tekrar save&exit yaptım yine aynı ekrana attı. Tekrar resetlerken F8'e bastım böyle bir ekran geldi ama Setup'a basınca yine aynı ekrana geldim.
Galiba açtım CSM diye bir yer vardı tam olarak neyi açtığımı bile bilmiyorum ama, dediğiniz gibi orada legacy yazan bir yer açıldı CSM'i enable yapınca. Evet açıldı bilgisayar bir sorun yok gibi gözüküyor. Çok teşekkür ederim yardımlar için :)

Eski anakartta da UEFI desteği var. UEFI mod yapın. Daha sonra kontrol edin. Boot Manager'i görürseniz tamam.

Konu dışı olarak bir şey daha sormak istiyorum aklıma takılan. İlk attığım fotoğrafta RAM'ler 2666MHz gösteriyor ama 3200MHz benimkiler. Acaba bir ayar mı yapmam gerekiyor yoksa normal mi? XMP yazılı yeri mi açmak gerekiyor yoksa?

Dosya Ekleri

• 20220116_125402.jpg
    20220116_125402.jpg
    184,9 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır hocam. Demek ki Legacy imiş. RAM içinse evet hocam. XMP açmak gerekiyor. Sıkıntı olursa yeni konu açabilirsiniz. Yardımcı oluruz.

Geri
Yukarı