Donanım Dünyası’nın Kanseri: Sıvı soğutmalar

Hobar

Kilopat
Sıvı soğutmalar son yıllarda hazır ürünlerin çıkmasıyla beraber, belirgin bir avantajı olmamasına, sorunlu ve pahalı ürünler olmasına rağmen, özellikle bunların nasıl ürünler olduğunu bilmeyen kişiler tarafından tercih edilir oldu. Sistem toplamaya vatan, İtopya vb yerlere gidip biraz iyi sistem toplayan birine sıvı soğutma tavsiye ediliyor. Müşteride ise içinde sıvı veya su kelimesi geçtiğinde çok iyi soğutuyor olmalı düşüncesi oluşuyor. Hatta şöyle bir benzetme duydum. "Sıcak bir şeyi musluğun altına mı tutsan çabuk soğur, yoksa üfleyerek mi?" Ancak incelediğim çok sayıda test sonucu ve kişisel deneyimlerim pek de öyle söylemiyor.

1- Sıvı soğutmalar performanslı değildir.

Sıvı soğutmalar aslında sıvı ile soğutmaz. Yaptığı tek şey ısıyı, sıvı ile bir bloktan radyatöre taşıyıp yine hava ile soğutmaktır. Markaya, modele göre değişen arada 2-3 derecelik farklarla birlikte, kabaca 120mm tek fanlı bir sıvı soğutucu, yarı fiyatının altında satılan 12cm fanlı kule tipi standart bir soğutucu (Ör: Arctic 34) ile hemen hemen aynı performanstadır. Aynı şekilde 240mm bir sıvı soğutucu da, çift kule yapıdaki noctua nh-d15, be-quiet dark rock 4 pro gibi hava soğutucularla benzer profil çizer. Hatta bunlar 360mm lik soğutuculara da kafa tutabilmekteler. Sıvı soğutmada avantaj diyebileceğimiz tek fark içindeki suyun ısınmasının biraz daha uzun sürmesinden dolayı ilk birkaç dk da biraz daha iyi soğutuyor gibi görünmesidir. Ancak özellikle oldukça küçük rezervuarlı aio soğutucularda bu süre kısadır. Ayrıca ısınması uzun süren suyun sistem boşa geçtiğinde soğumasının da biraz zaman alacağını unutmamak gerek.

2-Sıvı soğutmalar sessiz değildir.

Aksine daha seslidir. Fan sesinin yanında özellikle fan devri düştüğünde duyulan pompa sesi de eklenir. Yine çok büyük bir fark olmamakla birlikte eğer ses konusunda takıntılı iseniz tercihinizi mutlaka hava soğutmadan yana kullanın. Aynı performansı hava soğutma daha düşük db değeri ile verir. Sıvı soğutmadan Noctua nh-d15 e geçtim. Overclock lu Ryzen 2600 ü 500 rpm civarında tam yükte soğutabiliyor. Corsair h100 bunun kadar sessiz değildi.

3-Sıvı soğutmalar pahalıdır.

Sıvı soğutmalar benzer performanstaki hava soğutuculardan en az iki kat pahalıdır. 400 tl üzerine satılan sıvı soğutucu ile benzer performanstaki hava soğutucuyu 200tl altına bulabilirsiniz.

4-Sıvı soğutmalar sorunlu ürünlerdir

Tüm bunlara ek olarak sıvı soğutucular sorun çıkarmaya meyilli ürünlerdir. Sızıntı, tıkanma, pompanın bozulması riski yüksektir. Hava soğutmada çok çok düşük bir ihtimalle en fazla fan bozulur onu da kolaylıkla tespit edersiniz ama sıvı soğutmada sorunun kaynağını anlamanız zaman alabilir. 2007 yılında aldığım Zherotherm Nirvana soğutucuyu başka bir AM4 sistemde hâlâ kullanıyorum.

Sıvı soğutmayı tercih etmek için tek bir sebep olabilir. O da görünüş. Eğer kasanın içine baktığınızda sade bir görüntü istiyorsanız ve yukarıda saydığım dezavantajları göze alıp fiyat farkını buna değer buluyorsanız alabilirsiniz. Aynı şekilde hobi olarak özel sıvı soğutma kullanıyorum ve öyle şeylerle uğraşmayı seviyorum diyorsanız da olur. Onun dışında bırakın daha pahalı olmayı, aynı fiyata bile tercih edilecek ürünler değildir.

Özetle sıvı soğutmalar; performans olarak farkı olmayan, daha sesli, bozulma riski olan pahalı bir dert kaynağıdır. Almayın, aldırmayın, tavsiye de etmeyin. Kendi adıma konuşmam gerekirse biri bana piyasadaki en kaliteli sıvı soğutmayı bedava kullanmam için verse parasını verdiğim heatsinkli soğutucuyu ona tercih ederim.

Sadece incelemeler değil. Kullanıcı tecrübelerinde de heatsink daha önde. Amazonda sıvı ve hava soğutmaların kullanıcı yorumlarına bakarsak hava soğutmalardan memnuniyet oranı çok daha yüksek. Sıvı soğutmalara 1 yıldız verenlerin önemli bir kısmı da pompa arızasına ait.

Piyasada oldukça beğenilen bazı sıvı soğutmalar:
Corsair h115: 4 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %21
NZXT Kraken X62: 3.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %30
h100i(yeni): 4.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %14
h100i(eski versiyon özellikle eskiyi de ekledim): 3.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %25

Noctua Nh-d15: 5 yıldız, 1 ve 2 yıldız %2
Noctua Nh-u14: 5 yıldız, 1 ve 2 yıldız %1
Be-queit Dark Rock 4: 4.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız %3
Arctic 34 esports: 4.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız %12
Cooler Master 212: 4.5 yıldız, 2 ve 2 yıldız %8[

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
385716

RGB furyası gibi oldu sıvı soğutma. Sırf hava soğutucudan güzel duruyor diye satın alan arkadaşım var.

Kasamın içerisinde kaldırım taşı gibi koca bir hava soğutma olacağına sıvı soğutma kullanmayı tercih ediyorum. Ayrıca neye göre daha sesli? Sistemimde kullandığım sıvı soğutma için ekstra bir fan kullanmıyorum, Corsair 460X kasanın ön kısmındaki fanların arkasına radyatörümü monte ettim, dolayısıyla sistemimde ekstra bir fan çalışmıyor. Tamamen tercih meselesi, eğer kapalı kasa bir sistemim olsa veya bütçem düşük olsa kule tipi soğutucu tercih edebilirdim.

Noctua NH-D15S kullanıyorum. Kendim açtığım delid konusunda da belirttiğim gibi birçok sıvı soğutucuya kafa tutuyor. Tabii tercih meselesi.

Sıvı soğutma görünüş olarak daha güzel.
Söylediğin soğutucunun resmine şimdi baktım. Bu nedir böyle maşallah tüm kasayı soğutur. Tüm gücüyle çalıştırma. İşlemci eksi derecelere bile inebilir.😁

Söylediğin soğutucunun resmine şimdi baktım. Bu nedir böyle maşallah tüm kasayı soğutur. Tüm gücüyle çalıştırma işlemci eksi derecelere bile inebilir.😁

400 RPM civarında işlemci 26-28 derece arasında çalışıyor boşta. Yük altında Prime95 ile 70 dereceyi geçmiyor.

Oyunlarda ise 60-65 derece arası, o da 800 RPM civarında çalıştığı için. Yani bayağı sessiz.

Aslında 3 tane fan takabiliyorsun soğutucuya ama gerek duymadım şahsen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı