Donanım yenileme için anakart ve sıvı soğutma tavsiyesi

Bütçe
16.000

saralnet

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba,

Ağırlıklı 3DS Max ve vray programlarını kullanıyorum. Kasım indiriminden yararlanmak için belli bir süredir eski donanımlarımı güncellemiyordum. Yeni işlemci ve RAM'i aldım. Anakart da çok kararsız kaldım.

Eski sistemim;
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Anakart: MSI B550 Gaming Carbon Wi-Fi
Ekran kartı: XFX 6900XT.
RAM: G.Skill 32 GB 3600 MHz RAM.
Kasa: Cooler Master TD500 kasa.
PSU: Cooler Master 850W Gold.
Sıvı soğutma: Cooler Master ML240.

Kasım indirimlerinde;
İşlemci: Ryzen 9 7950X.
RAM: G.Skill 32 GB 6400 MHz CL 34.
Bu ürünleri satın aldım.

Şu anda yaşamış olduğum sıkıntı anakart seçimi ve 360ML AM5 destekli sıvı soğutma.

Ryzen 9 7950X ile ilerleyen zamanda o.c yapacağım dolayısı ile X670 anakart modellerine bakıyorum. İtopya'daki kasa toplayan arkadaş ile görüştüğümde render için bir sistem kuruyorsan M.2 ve rbg gibi özellikler senin için çok önemli değil ise ASUS TUF X670e veya MSI X670-P modeli rahatlıkla işini görür dedi. Lakin vatan bilgisayarda PC toplayan arkadaş ile görüştüğümde o.c yapacaksan en azından MSI X670 Gaming Carbon veya ASUS X670E-E modelini almam gerektiğini hatta tavsiyesinin ASUS X670e Hero modeli olduğunu söyledi.
Arkadaşlar bütçe konusuna gelince işin içine sıvı soğutmada gireceği için aklımdan geçen rakam anakart + sıvı soğutma için 15.000-16.000 bütçeyi daha da fazla arttırabilirim lakin günümüz şartlarında çok bütçe ayırmak istemiyorum. Öncelikli ihtiyacım 7950X o.c yapabilecek bir anakart ve sıvı soğutma yani şekli RGB özelliği veya M.2 SSD veya USB4 desteği falan benim için hiç önemli değil.

Biraz uzun bir konu oldu, şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Kampanyalar bitmeden tavsiyede bulunabilir misiniz 😅

Son düzenleme:

Geri
Yukarı