Donanımhaber doğru mu söylüyor?

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Screenshot_2020-04-23-17-51-35-710_com.android.chrome.jpg

Cidden ensesinde mi yoksa bu bir şaka falan mı? Güleceğim.

Yani sadece oyun açısından bakılırsa durum öyle ama diğer işlerde öyle değil, onun için dedim.
Adobe programlarında zaten Intel üstün açık ara. Bazı render programlarında AMD daha üstün.

10700K da 8/16 olacak, rahatlıkla çoklu ve tekli çekirdek gücünde geçer 3800X'i ama dediğim gibi aşırı bir ısınma sorunu olabilir.
Performans olarak 3800X'den daha iyi olacağına eminim.

İlginç bir durum yok ki.
4000 serisi olsa anlardım da 9.nesiller hala tekli de 3.nesillerle savaş halinde. 10.nesil Intel'lerin 3000 serisi Ryzen'lerin ensesinde olmasından daha normal bir şey yok. Çokluyu bilemeyeceğim tabii ki. Bir de TDP değerlerini.

AMD'ye kıyasla Intel'in çok eksileri var, çok. Mevcut işlemcimi gittiği yere kadar kullanacağım. Umarım bir gün AMD gibi politika izlerler. Yoksa Intel işlemcileri tercih etmemek için bir sebebim yok benim. Muadiline kıyasla biraz pahalı olsun hiç sorun değil ama artık yenilikler yap be hocam. 20 senedir o stok fanı kullanıyorsun mesela, ayıptır ya. Artık kaliteli stok soğutucu koy şu işlemcilere. Bütün işlemcinin çarpan kilidini aç mesela. Tüm anakartlarda yüksek frekanslı bellekler kullanalım. Artık tekel değilsin, değiştir biraz politikanı. Şu 14nm'den de ne yapıp ne edip kurtul. Skylake'ten beri kullanıyorsun. Pahalı olsun dediğim gibi ama şunları bir gözden geçir, uygula be.

Peki bu nasıl?

Gayet normal. 4 çekirdek de olsa 12 çekirdek de aynı mimari oldukları için tekli çekirdekte birbirlerine çok yakınlar. Bu hem Intel hem de AMD için geçerli. Yani 9600K ile 9900K teklide birine çok yakın sonuçlar veriyor.

Ayrıca 6. ve 7. nesilin asıl performansı OC ile ortaya çıkıyor. 7700K'nın 5.0 GHz'daki tek çekirdek performansını henüz yakalayabilen AMD yok şu an.

9. nesil %15 kadar geçebiliyor OC ile tek çekirdekte OC'lu 3. nesil AMD işlemcileri. Bu testler stok işlemcilerle yapılıyor ve okunması için ilgi çekici başlıklar kullanıyorlar.

AMD'nin 4. nesilde tekli çekirdekte tam olarak Intel'i yakalayabileceğini umuyorum ama henüz gerçek anlamda yakalamış değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı