Dosya ilişkilendirmesi nasıl temizlenir?

chemi1st

Hectopat
Arkadaşlar, merhaba. Laboratuvarda analiz yapıyorum ve yaptığım analizler bir programın data dosyaları olarak açılıyor. Bu data dosyaları yalnızca kullandığım program içerisinden seçilerek (çağırılarak) açılıyor. Geçen gün data dosyasını yanlışlıkla normal üzerine tıklayarak (kullandığım program içinden değil) açmaya çalıştım. Sanırım o ara Adobe ile açmak ister misiniz gibi bir şey çıktı, ben de yanlışlıkla evet dedim. Daha sonra data dosyası Adobe ile açılamasa da dosyanın görseli Adobe görseli şeklinde değişti. Kullandığım program içinden yine açılıyor bu data dosyaları ama Adobe olarak görünmesi hoş durmuyor. Başkaları tarafından da hoş karşılanmayabilir. Bunu nasıl düzeltebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Windows 10 kullanıyorsanız, Ayarlar-Uygulamalar-Varsayılan Uygulamalar yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Listede yoksa tüm uzantıları listeleyen bir seçenek olmalı, ordan kaldırabilirsiniz.

Dosyaya sağ tıkla ve birlikte açı seçip başka uygulama seçe tıkla. Ardından gelen menüden o istediğin programı seç ve ayrıca o menüden sürekli o programın kullanmasına yönelikte ayarlayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı