Dosyalar truva atı tarafından gizlenmiş

Berkan16

Hectopat
Flash belleğimdeki klasörlerden birinin adı "dosyalar truva atı tarafından gizlenmiş". Klasör içindeki dosyalara erişebiliyorum. Kaspersky'ın Free versiyonu ile tarama yaptığımda ise hiçbir sorun bulunmuyor. Bilgisayarımda virüs var mı yok mu? Varsa nasıl temizlerim?

Birisi senden habersiz dosyanın adını değiştirmiştir. Farklı programlardan da tarama yapın, bişey çıkmaz zaten ama ne olur ne olmaz.

Bir de masaüstünde sağ tık yapıp yenile deyince bu bilgisayar ve denetim masasının yeri değişiyor.

Birisi senden habersiz dosyanın adını değiştirmiştir. Farklı programlardan da tarama yapın, bir şey çıkmaz zaten ama ne olur ne olmaz.

Benden başka biri bu USB'yi hiç kullanmadı yani klasörün ismi benden habersiz değişemez :).

Bir de masaüstünde sağ tık yapıp yenile deyince bu bilgisayar ve denetim masasının yeri değişiyor.

Benden başka biri bu USB'yi hiç kullanmadı yani klasörün ismi benden habersiz değişemez :).
Bir truva atı virüsünün bunları yapmayacağından eminim. Birisi DarkComet gibi bir program aracılığıyla bilgisayarınıza erişiyor olabilir. Forumda iyi tarama yapan antivirüs programlarını bulup indirerek birdaha tarama yapın.

İlginç. Kaspersky bir şey bulmadıysa bir sorun yoktur herhalde diye düşünüyorum. Tabii ayarlarıyla oynayıp korumasını azaltmadıysanız.
Başka bir yerde bir kişinin USB belleğinde kendi gözlerimle canlı canlı böyle bir klasörü görmüştüm sanırsam. Böyle bir isimle karşılaşan ilk kişi siz değilsiniz yani.
Zararlı yoksa herhalde klasör ismi değiştirilmiş olmalı diyeceğim de, kim hangi amaçla klasör isminde bu ismi tercih eder ve böyle bir isimle değiştirir? :)

1591121665082.png

Klasör ayarlarınızı bu şekilde değiştirip o klasörün fotoğrafını atın bakalım bir. Bakalım ne çıkacak, autorun algılamıyor bazen antivirüsler.

Dosya Ekleri

• 1591121621528.png
    1591121621528.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 110
İlginç. Kaspersky bir şey bulmadıysa bir sorun yoktur diye düşünüyorum. Tabii ayarlarıyla oynayıp korumasını azaltmadıysanız.
Başka bir yerde bir kişinin USB belleğinde kendi gözlerimle canlı canlı böyle bir klasörü görmüştüm sanırsam. Böyle bir isimle karşılaşan ilk kişi siz değilsiniz yani.
Zararlı yoksa herhalde klasör ismi değiştirilmiş olmalı diyeceğim de, kim hangi amaçla klasör isminde bu ismi tercih eder ve böyle bir isimle değiştirir? :)
Bende ilk defa karşılaşıyorum. Daha önce bilgisayarıma truva atı bulaştırmıştım, böyle saçma sapan şeyler yapmak yerine direkt bilgisayarımı yavaşlattı vs. Format atmıştım son çare olarak.

Bir truva atı virüsünün bunları yapmayacağından eminim. Birisi darkcomet gibi bir program aracılığıyla bilgisayarınıza erişiyor olabilir. Forumda iyi tarama yapan antivirüs programlarını bulup indirerek bir daha tarama yapın.

Bilgisayarı daha dün formatladım. Formatladıktan sonra uzun zamandır kullanmadığım USB belleğimi taktığımda bu isimle karşılaştım.

Eki Görüntüle 580764
Klasör ayarlarınızı bu şekilde değiştirip o klasörün fotoğrafını atın bakalım bir. Bakalım ne çıkacak, autorun algılamıyor bazen antivirüsler.
Eğer birisinin attığı linkteki bir siteye giriş yaptıysa DarkComet programı üzerinde IP'si gözüküyor ve DarkComet'i kullanan kişi bilgisayarda dosyaları, masaüstündeki kısayolları falan gizleyebiliyor. Ben bilgisayarının bir program aracılığıyla uzaktan kontrol edildiğini düşünüyorum.
Bilgisayarı daha dün formatladım. Formatladıktan sonra uzun zamandır kullanmadığım USB belleğimi taktığımda bu isimle karşılaştım.
Çok garip. Acaba virüs belleğinizde mi?

Eğer birisinin attığı linkteki bir siteye giriş yaptıysa DarkComet programı üzerinde IP'si gözüküyor ve DarkComet'i kullanan kişi bilgisayarda dosyaları, masaüstündeki kısayolları falan gizleyebiliyor. Ben bilgisayarının bir program aracılığıyla uzaktan kontrol edildiğini düşünüyorum.
Bilmiyorum, daha yeni format attığını söylüyor, göreceğiz işte adım adım neler dönüyor bilgisayarda.

Geri
Yukarı