"Dosyanız icra tabii ki başlatılması için hukuk ofisine devredilmiştir" mesajı nedir?

Barış Turan

Hectopat
Sayın... Dosyanız icra takibi başlatılması için hukuk ofisine devredilmiştir...hukuk bürosu: B031.

Böyle bir SMS aldım. Araştırdığım kadarıyla şu kıytırık Instagram sayfalarından alınan ayakkabı vsleri teslim almayınca tehdit amacıyla gönderilen SMS imiş. Böyle bir hayata düşüp 3 ay önce ayakkabı almıştım kargo gelmeden kargoyu arayıp iptal ettirmiştim. Herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Numarayı Google'da aratın. Gerçekten bir hukuk bürosuna aitse arayıp detayları öğrenebilirsiniz. Fakat hiçbir şey yapmadığınız durumda böyle bir mesaj aldıysanız sorun yok takmayın.

Almadığınız ürün göndericiye iade ediliyor. Sorun yaşamazsınız, aldığınız bir hizmet yok çünkü ortada.

Güncelleme: Bu numarayı aradığımda temsilciye bağlanıcaksınız 5 kişi 10 kişi sıra var diyor 20 25 dakika sonra kapanıyor herhangi bir muhatap yok.

Banka borcu, ceza vs. gibi ödememe durumunda da bu tarz mesajlar alabilirsiniz. Öncelikle hukuk bürosunun doğru olup olmadığını internet üzerinden veyahut bir avukat aracılığı ile doğruluğunu saptayın. Ondan sonra hukuk bürosu ile iletişime geçin ve detayları öğrenin. Para ödeme tarzı bir konu ile karşılaşırsanız asla aceleci davranmayın bir dolandırıcı olabilir. Olabildiğince sakin ve kontrollü ilerleyin. Asla boşverip geçmeyin araştırın haksız olduğunuz lakin hatırlamadığınız bir durum olur ise sonrasında çok fazla kafanız ağrır. Araştırın mutlaka.

Kendim bu meslekle uğraştığım için birinci ağızdan söyleyeyim, bu tip mesajların yüzde 99'ü sahtedir. En temiz güvende hissetmeniz adına, e- devlet üzerinden hakkımda açılan icra takibi var mı yok mu diye teyit edebilirsin.

Geri
Yukarı