Dosyayı Kurtarılmayacak Şekilde Silme

Melih ALBAYRAK

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar bilindiği üzere diskten (SSD, HDD, USB) bir dosya silindiğinde geri kurtarılabiliyor.
Benim kafama takılan soru şu şekilde. Mesela 5 GB bir video vardı ve sildim varsayalım ve diskte 100 GB alan vardı sildiğimde 105 GB alan oldu. Şimdi bu dosya madem diskten tamamen silinmiyor nasıl 105 GB alan açılıyor ? Teorik olarak 100 GB alan yine kalması gerekmez mi ? Ek olarak bu kalıcı silme yazılımları var diski tamamen doldurana kadar veri yazıp sonra geri silerek kalıcı olarak silindi deniliyor bu gerçekten doğru mu ?

Tamamen bu durum fizik ile alakalı diyebilirim. Diskin yüzeyinde bir yerlerde duruyor aslında, veri kurtarmaya çalışırken dikkat ederseniz disk normalden fazla ısınacaktır. Bunun sebebi silinmiş dosyanın tam olarak yerinin bilinmemesi diyebiliriz. Silinmeyen yani diskinizin içindeki dosyaların yeri nokta atışı bellidir okuma-yazma kafası, okuma işlemini gerçekleştirmek için sadece gider ve okur. Silinmiş dosya da arar da durur.

Kalıcı silme yazılımları ise diski üzerine yazma yöntemiyle geçer ve sektör sektör diski boşaltır. Örneğin; Gutmann Metodu diskin üzerinden 35 defa geçer ve verileri neredeyse kurtarılamayacak hale getirir. Diskin üzerinden ne kadar fazla geçilirse veri kurtarmak o kadar zor hale gelecektir.

Bir dosyayı diskinizden tamamen silmek istiyorsanız önerdiğim, HiBit programını kullanabilirsiniz. İnen programda Araçlar>Dosyaları Kalıcı Sil>İstediğiniz Dosyayı ekleyin>Üzerine yazma yöntemi>Kalıcı Sil

Son düzenleme:
Üstüne veri yazıldığı an, dosya geri getirilemez. Herhangi bir disk programı ile 10 GB yazma testi yapın, büyük ihtimalle eski dosyanın sektörünün üstüne denk gelecektir. Eğer kurtarılabiliyorsa, 100 GB dosya ile yazma testi yapın. ;) Ya da şöyle yapın, direkt olarak sabit diskte ne kadar boş alan varsa, o kadar yazma testi yapın, mümkün olmaz geri gelmesi. Ne kadar büyük o dosya o kadar garanti. :) Yazma testi için dosya oluşturuluyor, biliyorsunuz. :)

Okulda bize öğretilen şu; veri silme diye birşey yok. Bir dosyayı sildiğinizde diskteki o alan tekrar kullanılacak alan olarak işaretlenir. İlgili alana tekrar veri yazılana dek diskte kalır. Ne zaman ki o alana veri yazılır işte o zaman o veri kaybolur.
Bu dediğinize inanamadım. Çünkü diyelim 250 GB disk var. Biz buna Windows yükledik falan kaldı 100 GB. Zamanla biz buna dosya attık sildik attık sildik diyelim yada tek seferde 80 GB dosya attık nasıl olsa 100 GB alan var dimi 80 GB sığacak 20 GB kalacaktır. İşimizi bitirdik 80 GB dosyayı sildik. Peki şimdi o 80 GB dosya ben yeni bir dosya atana kadar, veri yazılana kadar diskte mi kalacak ? Hadi kaldı diyelim o zamanda diskin performansı düşer çünkü %90 dolu olmuş olacak.
Üstüne veri yazıldığı an, dosya geri getirilemez. Herhangi bir disk programı ile 10 GB yazma testi yapın, büyük ihtimalle eski dosyanın sektörünün üstüne denk gelecektir. Eğer kurtarılabiliyorsa, 100 GB dosya ile yazma testi yapın. ;) Ya da şöyle yapın, direkt olarak sabit diskte ne kadar boş alan varsa, o kadar yazma testi yapın, mümkün olmaz geri gelmesi. Ne kadar büyük o dosya o kadar garanti. :) Yazma testi için dosya oluşturuluyor, biliyorsunuz. :)
Evet bunları biliyorum fakat benim kafama takılan da işte o boş alanı doldurmadan önce sektörlerde kalan dosya boyutunun disk üzerindeki performansa etkisi ne olacak ? Bir önceki cevapta açıkladım.
Ssdlerde trim etkin olduğu için veri kurtarma kurtarmak mümkün değil
Alakası yok. Her şekilde dosya çıkarılabiliyor. Ben Recuva adlı yazılım ile (ücretsiz) bir yada iki ay önce sildiğim fotoğrafları çıkarmıştım.

SSD'den veri kurtarmak istediğinizde çoğu zaman başarısız olduğunu göreceksiniz. Dosyalar kurtarılsa bile açılmayacaktır. Bunun sebebi TRIM'in devrede olmasıdır. TRIM devrede iken veriler silinir silinmez boş kısımlar sıfırlanır. Bu bağlamda verileri geri getirmek mümkün olmayacaktır.

TRIM'in devrede olup olmadığını anlamak için bu komutu kullanabilirsiniz:

Kod:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify

Eki Görüntüle 232896

Çıkan değer 0 ise TRIM devrededir.
Trim devrede olmayabilir

Bu dediğinize inanamadım. Çünkü diyelim 250 GB disk var. Biz buna Windows yükledik falan kaldı 100 GB. Zamanla biz buna dosya attık sildik attık sildik diyelim yada tek seferde 80 GB dosya attık nasıl olsa 100 GB alan var dimi 80 GB sığacak 20 GB kalacaktır. İşimizi bitirdik 80 GB dosyayı sildik. Peki şimdi o 80 GB dosya ben yeni bir dosya atana kadar, veri yazılana kadar diskte mi kalacak ? Hadi kaldı diyelim o zamanda diskin performansı düşer çünkü %90 dolu olmuş olacak.
Diskin dolması demek , veri yazılacak alan kalmaması demek.
Kullanılmayan verinin (silinmiş) size performans kaybı yaşatması mantıksız geliyor bana.

Disk üzerindeki veriler sektörlerde saklanır her ne kadar silinse de. Yalnız Low Level Format attığınızda ya da yavaş biçimlendirdiğinizde dosyalar tamamen silinir. Bu alanı aslında sanal olarak düşünürseniz mantıklı. Misalen 1 TB HDD'niz var. Daha sıfır veri yazılmamış. Bunun 300 GB'ını doldurup siliyorsunuz. Size görünen boş alan 1 TB ama sektörde o 300 GB'lık veri duruyor. Mantık şu siz her ne kadar veri doldurursanız misalen 1 TB'lık HDD'nin tamamanı doldurdunuz diyelim o hani bahsettiğimiz silinmeyen 300 GB'lık veri var ya sektörden siz yazdıkça HDD'yi doldurdukça siliniyor. Peki bu neden böyle direk sektörden neden silinmiyor? Çünkü eğer doğrudan sektörden silme işlemi yapılsaydı en ufak işlem hatasında Bad sector oluşur HDD'nizi öldürürdünüz. Bir diğer neden ise dosyalar sektörden aşırı yavaş şekilde silinir. Yani siz o veriyi silene kadar misalen atıyorum 300 GB'lık veri silinene kadar 4-5 saat geçerdi. İşletim sistemleri bu mantıkla çalışamayacağından dolayı bu kendi dediğim sanal alan olayını yarattı. Hem hızlı bir şekilde silinme hem de sağlıklı bir kullanış. Bu anlattığım işin örnek yanı benzetilen yani. Asıl olay daha detaylı olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı