Download hızı artarken pingin de yükselmesi

PiyazBey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle yaşadığım yerde Superonline'ın sunduğu fiber altyapı mevcut ve oturduğum sitede daire başı 100 Mbps simetrik internet veriliyordu. İlk kullanıcılarından biri olarak ilk başta pek bilip kullanan yoktu haliyle 100 Mbit interneti rahatlıkla alıyordum.

Bir kaç sene içinde insanların öğrenip kullanmasıyla internet hızı akşam saatlerinde (20.00 / 00.30) ciddi oranda düşmeye başladı yaklaşık 5-6 Mbit'lere kadar. Fakat oyunlarda bu ping olarak yansımıyordu. Normal zamanlarda 50 ms varsa akşam saatlerinde 60/70 ms oluyordu. Bundan 1 ay evvel kadar site yönetimi bir çalışma yaptı ve internete tekrar erişebildiğimizde internet hızı akşam saatlerinde eski hızından 30/40 Mbit'lere kadar çıktı ancak bu sefer ping arttı. 10ms aldığım LoL'de akşam saatlerinde 160/170 ms'in altını göremez olduk.

1.olarak bunun sebebini merak ediyorum. Ne yapmış olabilirler. Şöyle bir ayrıntıyı da vermek isterim GTA 5 online'da genelde Çin serverlarına düşüyorum ve CS:GO oynadığımızda arkadaş kendi lobisinden oluşturduğu yerel serverda herkes 10 ms'in altındayken ben 100 ms görüyordum. Aynı sitede kullanan arkadaşım içinde geçerli. İlk bunun sebebini merak ediyorum. Diğer internet sağlayıcısı kullanan arkadaşlarımın açtığı serverlarda genel olarak neden pingim diğerlerine göre bu kadar fazla olabilir.

2. sorum ise " Akşam Saatlerinde Neden Pingim Yükseliyor" olan videodan izlediğim kadarıyla teknik bilgi özetim bununla kısıtlı. Ne yapmış olabilirler de hızı yükseltmeyi başarıp pingi de arttırmış olabilirler. Teknik açıdan bir de bunu merak ediyorum. Teknik olarak cevaplarsanız sevinirim.

6952965459.png

Normal internet hızım bu şekilde akşam saatlerinde ping değeri 120'leri görürken Download 30/40 MBps arası, Upload ise aynı. Zahmet edip okuyanlara teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akşam saatlerinde binada yada sitede internet kullanimi arttığı için seninde internetin etkileniyor. Aynısını bende yaşamıştım. Bir de gece yarısı speedtest yap bakalım o zaman ne çıkacak.

Akşam saatlerinde binada yada sitede internet kullanimi arttığı için seninde internetin etkileniyor. Aynısını bende yaşamıştım. Bir de gece yarısı speedtest yap bakalım o zaman ne çıkacak.
Evet bunu biliyorum kullanım arttığından dolayı olduğunu ve hızımın akşam saatleri dışında 100mbit olduğunu söyledim . 2. soruyu teknik açıdan merak ediyorum...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı