Dozunda kullanılan protein tozu zararlı mıdır?

unrestful

Decapat
Katılım
6 Şubat 2021
Mesajlar
736
Çözümler
3
Hocamlar Google'a protein tozu zararlı mıdır yazınca saçma sapan şeylerle karşılaşıyorum, neymiş efendim bağırsakları yorar, kemik erimesine yol açar vb. bu saydıklarım kararında değil de aşırı fazla ve bilinçsizce tüketilen durumlardamı meydana geliyor? Normal kullanımda bir zararı var mıdır?
 
Karalama kampanyalarını okuyarak zaman harcaman bile çok kötü. Günde beş ölçek protein içmediğin sürece bir şey olmaz.
 
Bağırsakları yormaz, kemik erimesine de yol açmaz. Fakat günde 6-7 ölçek kullanırsan her gün bağırsakları yorabilir. Eskiden Mr. Olimpia'da yarışan yarışmacılar öğünlerini sıvı hale getirip içiyorlardı ve sonunda bağırsak rahatsızlıkları ortaya çıktı.

Fakat protein tozu zararlı değildir. Ama merdiven altı sahte markalar zararlıdır. Örneğin: Biohiit, Run Nutrition vb. markalar merdiven altı olduğu kanıtlanmış markalardır. Ham maddeleri ve fabrikaları belli değildir.
 
Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan cümleler bunlar. Protein tozunun yediğiniz peynirden, yumurtadan, tavuktan tek farkı besin değeridir. Nasıl günde 1 kilo tavuk yemek zararlıysa, günde 2-3 ölçekten fazla protein tozu da zararlıdır. Kısacası her şeyin fazlası zarardır.
 
Olay fazlasının zarar olmasından ibaret, protein tozunun kendi başına olumduz bir etkisi yok ama mesela aktif b.building ile uğraşan birinin alması gereken kilo başı protein miktarı 1.2-2 gram arası olsun, eğer sen sporunu düzgün yapmıyorsan, kaslarını yırtmıyorsan yani o building işlemi gerçekleşmiyorsa protein tozu bağırsakta birikiyor, uzun vadede de sorun çıkarabilir. Buna dikkat etmek lazım. 400-500 gram tavuk yiyosan, süt süt ürünleri vs. kullanıyorsan protein tozuna çok da gerek kalmaz.
 

Yeni konular

Geri
Yukarı