Çözüldü DPC_WATCHDOG_VIOLATION Mavi Ekran Hatası

• Konuyu başlatan Yazzy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Yazzy

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce açtığım aşağıda linki bulunan konudaki problem üzerine gelen çözüm önerilerini uygulayıp temiz format attım ve güncel sürücüleri kurdum.

Windows çökmesi ve mavi ekran hatası

Fakat yine bilgisayar dondu ve 2-3 kere ekran giderek kendine gelmeye çalışmasının ardından mavi ekran yedim.

DotA 2, GTA 5, PUBG gibi oyunları oynarken herhangi bir problem olmamasına rağmen, oyundan çıkıp masaüstüne döndüğüm andan 15-20 saniye sonra bilgisayar donuyor. Klavye ve mouse tepki vermiyor. Bazen bir süre sonra kendine geliyor. Bazen kendine gelmiyor ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Kendi kendine reset attığı da oluyor.

Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS X570-P.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: Crucial 2x8 3000MHz.
Ekran kartı: GTX 650 Ti Boost.
Depolama: Kingston A2000 M.2.
Güç kaynağı: Thermaltake Toughpower 600W.

Windows 10 Pro 20H2 (19042.685)

Format sonrası oluşan minidump dosyası: minidump04012021.zip

Çözüm
BIOS'a girip kapatacaksın CBP'yi. Undervolt işlemini de Afterburner ile yapabilirsin. NVIDIA kullandığın için direkt ayar söyleyemiyorum. Bu rehbere göz atabilirsin. GPU'ya undervolt yapmak

CBP -> BIOS'a gir > Gelişmiş Frekans Ayarları > Advanced CPU Settings > Core Performance Boost'u disabled yap.
Dediğiniz dosyaları silip DDU ile 460.89 sürümünü kurdum. Core performance boost kapattım. Undervolt yapmak için sistemi açtığımda belirli aralıklarla üç kere ekran gidiyor. 4. de dpc watchdog diyip bilgisayarı yeniden başlatıyor.
Dediğiniz dosyaları silip DDU ile 460.89 sürümünü kurdum. Core performance boost kapattım. Undervolt yapmak için sistemi açtığımda belirli aralıklarla üç kere ekran gidiyor. 4. de dpc watchdog diyip bilgisayarı yeniden başlatıyor.
Son kez Minidump dosyalarını paylaşıyorum. En kısa zamanda arkadaş çevresinden ekran kartı rica edip öyle deneyeceğim.

Son kez minidump dosyalarını paylaşıyorum. En kısa zamanda arkadaş çevresinden ekran kartı rica edip öyle deneyeceğim.

NVIDIA forumuna da benzer bir soru sormuştum ve önceki sürüm bir driver ile denemem önerildi. Denedim ve olmadı. Sonrasında HWiNFO görüntüleri ve 3DMARK testi istendi. Fakat 3DMARK testinde ya ekran kararması sonucu hata oluştuğu için testi tamamlayamıyordu ya da mavi ekran aldığım için bilgisayar yeniden başlatılıyordu.

Nvidia 461.09 sürücüsü çıktığında onunla ilgili Reddit'te bilgi okurken TDR ile ilgili bir bilgiye denk geldim.

Battlefield 4 ile ilgili olan problemi kayıt defteri düzenleyicisi ile çözen bir kullanıcının anlatımı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nvidia forumunda sorduğum soru ve gelen çözüm önerilerinde denediğim işlemler:

Kayıt Defteri Düzenleyicisinde yapılması gereken işlemleri anlatan forum yazısı(Alıntıdır):
Ekran kartınızın son sürücülerini yüklediniz windows güncelleştirmelerini yaptınız ama hâlâ bu sorunla karşılaşıyorsanız windows’un ekran kartına verdiği gecikme süresini arttırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Zaman Aşımı Algılama ve Kurtarma, video bağdaştırıcısı donanımının veya kişisel bilgisayarınızdaki bir sürücünün bir işlemi tamamlaması beklenenden daha uzun zaman aldığında bunu algılayabilen bir Windows özelliğidir.

Bu durumda, Windows grafik donanımını kurtarıp sıfırlamaya çalışır. GPU izin verilen süre içinde (2 saniye) grafik donanımını kurtarıp sıfırlayamazsa sisteminiz yanıt vermeyebilir ve “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatasını görüntüleyebilir.

Zaman Aşımı Algılama ve Kurtarma özelliğinin kayıt defteri değerini ayarlayıp, bu işlemi tamamlaması için özelliğe daha fazla zaman tanıyarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Çözüm

Windows tabanlı tüm programlardan çıkın.

Başlat’ı tıklayın, Arama kutusuna regedit yazın ve yukarıdaki sonuçlardan regedit.exe dosyasını çift tıklayın. Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse parolayı yazın veya onaylayın.

Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulup tıklayın: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControl

Set\Control\GraphicsDrivers

Düzen menüsünde Yeni’yi tıklayın ve açılır menüden aşağıdaki kayıt defteri değerlerinden Windows sürümünüze (32 bit veya 64 bit) bağlı olarak doğru seçeneği belirleyin:

32 bit Windows için DWORD (32 bit) değerini seçin. Ad olarak TdrDelay yazın ve Enter tuşuna basın. TdrDelay öğesini çift tıklayın, Değer verisi olarak 8 değerini girin ve Tamam’ı tıklayın.64 bit Windows için QWORD (64 bit) değerini seçin. Ad olarak TdrDelay yazın ve Enter tuşuna basın. TdrDelay öğesini çift tıklayın, Değer verisi olarak 8 değerini girin ve Tamam’ı tıklayın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve değişikliklerin geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu mesaja 1 cevap geldi

Şu an için problem çözüldü gibi görünüyor. Oyuna girip çıktım ve bilgisayar kilitlenmedi. Kayıt defterini düzenledikten sonra 3DMARK testini de başarıyla tamamlayabildim.
DDU rehberini tekrar uygula. Sonra bunu kur. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

ASUS yazılımlarını, RGB Fusion'ı, Logitech yazılımlarını kaldır. Ayrıca, Denetim masasında kurulu bütün uygulamaların ekran görüntüsünü at.

Klavye-fare dışındaki USB aygıtlarını çıkart.
DDU ile temiz format sonrası kurduğum 460.89 sürümünü kaldırdım. Şu an bu mesajı Geforce driver kurmadan yazıyorum.

ASUS yazılımlarını kaldırdım. RGB Fusion'ı göremedim. Logitech Gaming Software'ı kaldırdım.

Klavye, fare dışında USB aygıtı olarak sadece Headset var.

Denetim masasındaki uygulamaların ekran görüntüsü ektedir.

NVIDIA Grafik Sürücüsü 432.00 sürümünü bilgisayarı açtığımda kendisi kurdu. Ona müdahale edemedim.
Ondan sonraki DDU arayüz bilgileri ektedir.

Dosya Ekleri

• Programlar.PNG
    Programlar.PNG
    63,5 KB · Görüntüleme: 35
  • DDU.PNG
    DDU.PNG
    70,2 KB · Görüntüleme: 28
NVIDIA Grafik Sürücüsü 432.00 sürümünü bilgisayarı açtığımda kendisi kurdu. Ona müdahale edemedim.
Ondan sonraki DDU arayüz bilgileri ektedir.
Güvenli modda DDU yapıp güncellemeyi dene.

Viper'ın RGB uygulamalarını da kaldır.

Güvenli modda DDU yapıp güncellemeyi dene.

Viper'ın RGB uygulamalarını da kaldır.

Viper'larda Patriot yazıyor diye ben de şüphelenip ne olduğuna bakmıştım. Fakat RAM'ler içinmiş. Ben de RAM'lerin çalışmasını engeller diye dokunmamıştım. Onları kaldırıp, güvenli modda DDU yapacağım. Peki DDU yaptıktan sonra 460.89'u hemen kurayım mi?

Viper'larda Patriot yazıyor diye ben de şüphelenip ne olduğuna bakmıştım. Fakat RAM'ler içinmiş. Ben de RAM'lerin çalışmasını engeller diye dokunmamıştım. Onları kaldırıp, güvenli modda DDU yapacağım. Peki DDU yaptıktan sonra 460.89'u hemen kurayım mi?
Hemen kur.

RGB yazılımı onlar. İkisini de kaldır, Armory Create kurulu mu bu arada?

Hayır kurma. Mavi ekran alıyorsan yeni dump dosyalarını paylaşabilirsin.
Dediklerinizi harfiyen uyguladıktan sonra bugünkü kullanımımda oyundan çıktıktan sonra bilgisayar yine kilitlendi. Bir kaç defa reset atmama ya da kapatıp açmama rağmen masaüstünde hala kendine gelemedi. En sonunda mavi ekran yedim ve oluşan minidump dosyası ektedir.

Sorunun çözüm önerilerinde hep yazılımsal olduğu düşünülüyor. Çünkü olaylar bunu gösteriyor. Fakat donanımsal olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Sorun hala ekran kartı sürücüsü kaynaklı gözüküyor. DDU'yu doğru uyguladığından emin misin? Ayrıca, RGB yazılımları da gözüküyor hala. Neyse, AIDA64 raporu paylaş buradan.

Ek olarak bu rehberi uygula: DISM Aracıyla Windows 10 Onarma Rehberi - Technopat

Yeni konular

Geri
Yukarı