DRAM farkı RAM uyumsuzluğu yapar mı?

drosa23

Femtopat
Cihazımda 8 GB 2666MHz 19CL Kingston RAM var. Dram üreticisi SK Hynix.
Bu cihaza 8 GB 2666MHz 19CL Kingston RAM alacağım ama dram üreticisi Micron.

Özellikleri ve markası birebir aynı ama dram üreticisi olarak biri Micron diye SK Hynix bunlar uyumsuzluk yaratır mı?

Yaratmaz. 2 çift 2x8GB DDR4 Gskill bellekler kullandım (toplamda 4x8GB) hepsi aynı model kodu falan da aynı. İlk çifti Samsung, diğer ikisi Hynix’ti, hiç sorun çıkmadı. Bir üretici aynı DRAM’lerin bir partisini Samsung, bir partisini Hynix’ten temin edebiliyor.

Laptoplarda genelde sıkıntı olmuyor. Masaüstü sistemlerde özellikle de XMP ile kullanımda sıkıntı verebiliyor. Hatta aynı bile olsa kit olmayan RAM'ler bile sıkıntı verebiliyor. Zaten bu aralar sıkıntı sebebiyle çoğu kişi yanına farklı RAM almak zorunda kaldı. Satan kişiler bile hangi çip geleceğini bilemiyor.

Sorun olması muhtemel, çünkü farklı markanın farklı RAM'leri. Kit olmayan aynı RAM'lerde bile sorun çıkabiliyor. Fakat değerleri aynı olduğu için pek sorun olacağını sanmam. Hatta ben de sistemimde aynı özelliklere sahip SK Hynix'in ve Kingston'ın modüllerini kullanıyorum, herhangi bir sorun yok. JEDEC değerleri de aynı.

Cihazımda 8 GB 2666MHz 19CL Kingston RAM var. Dram üreticisi SK Hynix.
Bu cihaza 8 GB 2666MHz 19CL Kingston RAM alacağım ama dram üreticisi Micron.

Özellikleri ve markası birebir aynı ama dram üreticisi olarak biri Micron diye SK Hynix bunlar uyumsuzluk yaratır mı?
Genellikle bu iki markada aynı değerlerde sorun olmuyor. Birçok kez kullandım.

Laptoplarda genelde sıkıntı olmuyor. Masaüstü sistemlerde özellikle de XMP ile kullanımda sıkıntı verebiliyor. Hatta aynı bile olsa kit olmayan RAM'ler bile sıkıntı verebiliyor. Zaten bu aralar sıkıntı sebebiyle çoğu kişi yanına farklı RAM almak zorunda kaldı. Satan kişiler bile hangi çip geleceğini bilemiyor.

Laptop için alacağım birkaç konuda görmüştüm RAM'larin özellikleri tamamiyle aynı ama DRAM manuf yüzünden uyumsuzluk yaratmış. Bunu yaşamaktan korkuyorum o yüzden bu konuyu açtım. Birçok kişi sorun olmaz demiş umarım sorun yaşamam :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop için alacağım birkaç konuda görmüştüm RAM'larin özellikleri tamamiyle aynı ama DRAM manuf yüzünden uyumsuzluk yaratmış. Bunu yaşamaktan korkuyorum o yüzden bu konuyu açtım. Birçok kişi sorun olmaz demiş umarım sorun yaşamam :)
Benim RAM'lerin de DRAM üreticisi farklı, testleri vs. sorunsuz geçti. Laptoplarda ne kadar farklıdır bilemem.

Yeni konular

Geri
Yukarı