DRAM ışığı yanıyor ve ekran gelmiyor

Daha fazla  
Merhabalar, genelde sorunlarımı Technopat'tan bulduğum çözümlerle hallederim ve birçok arkadaşıma da yardım etmişliğim var ancak bu sefer başımda ki sorunun çözümünü 1 haftadır bulamadım, o yüzden konu açma gereksinimi duydum.

1.5 hafta önce bir sistem topladım topladığım sistem ilk başta çalıştı ancak 2 gün sonra hata verdi ve bilgisayarın çalışmasına rağmen ekrana görüntü gitmemeye başladı. Anakart üzerinde ki CPU ışığının yandığını fark ettim ve ilk olarak yeni bir işlemci alarak çözüm aradım, sorunun hala devam etmesiyle beraber anakartta sorun olabileceğini düşünüp yeni bir anakart daha aldım. Bu sefer CPU ışığı söndü ancak DRAM ışığı yanmaya başladı.

RAM'leri silgi ile sildim, RAM yuvalarını temizledim ve sonuç değişmedi. Bunun üzerine gidip yeni RAM aldım. Aldığım RAM'ler anakart ile uyumlu ancak hala hiçbir şekilde sorunumu çözemedim. BIOS güncellemesi yapmaya çalışsam da ekrana hiçbir şekilde görüntü gitmediği için bu sorunu çözemedim. En son aklıma gelen sıkıntı Power diye düşünüyorum, çünkü değiştirmediğim bir tek o kaldı. Aşağıya eski ve yeni olmak üzere sistemi yazacağım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eski sistem:
Anakart: MSI B450 GAMING PRO Carbon AC
CPU: AMD Ryzen Athlon 200ge
RAM: Kllisre DDR4 8B 2666 MHz CL19
Ekran kartı: ASUS NVIDIA GeForce 1070

Yeni sistem:
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus
CPU: AMD Ryzen 5 2600
RAM: Kingston DDR4 3200 CL16
Ekran kartı: ASUS NVIDIA GeForce 1070 Ti

Dipnot: PSU: 1000 Watt.

RAM'ler 2x8 ise teker teker farklı slotlara takarak dener misin eğer değilse RAM yine de her slotta açmayı dene görüntü gelmediğinde genellikle RAM arızası oluyor anakartının BIOS'u zaten güncel

2 RAM de de hata oluyorsa sıkıntı anakartta olabilir gibime geliyor yani benim aklıma başka bir şey gelmedi
Aldığım iki anakartında bozuk çıkması açıkca beni üzer elimden geldiğince bir şeyleri denemek istiyorum, pazartesi günü kaliteli bir power alıp deniyeceğim son çare yine olmazsa anakartı servise göndercem bir gelişme olursa buraya bildiririm.

Aldığım iki anakartında bozuk çıkması açıkca beni üzer elimden geldiğince bir şeyleri denemek istiyorum, pazartesi günü kaliteli bir Power alıp deneyeceğim son çare yine olmazsa anakartı servise göndercem bir gelişme olursa buraya bildiririm.

1000 Watt PSU'nun besleyememesi gibi bir durum söz konusuysa kaliteden değil PSU'nun hatalı çıkmasından kaynaklanır elinde kullanabileceğin başka bir güç kaynağı var mı 600W yeterli olur

1000 Watt PSU'nun besleyememesi gibi bir durum söz konusuysa kaliteden değil PSU'nun hatalı çıkmasından kaynaklanır elinde kullanabileceğin başka bir güç kaynağı var mı 600W yeterli olur

Maalesef yok, düşüncem PSU'nun elektrik akımından bir şekilde hasar gördüğü yaşadığım yerde maalesef evler eski o yüzden elektriksel sıkıntılar olabiliyor ama bundan kaynaklanacağı aklıma pek gelmedi, deneyince ne olduğunu buraya yazarım.

Maalesef yok, düşüncem PSU'nun elektrik akımından bir şekilde hasar gördüğü yaşadığım yerde maalesef evler eski o yüzden elektriksel sıkıntılar olabiliyor ama bundan kaynaklanacağı aklıma pek gelmedi, deneyince ne olduğunu buraya yazarım.
eğer elektriğiniz sürekli gidip geliyor ve çok dalgalıysa kesintisiz güç kaynağı ( sanırım ismi buydu) almanızda fayda var , elektrik gidip gelmelerinde bilgisayarı 1 dakikaya kadar beslemesi yeter
anakartta güç kabloları tam yerine oturmamış olabilir mi ?

Eğer elektriğiniz sürekli gidip geliyor ve çok dalgalıysa kesintisiz güç kaynağı ( sanırım ismi buydu) almanızda fayda var, elektrik gidip gelmelerinde bilgisayarı 1 dakikaya kadar beslemesi yeter
Anakartta güç kabloları tam yerine oturmamış olabilir mi?

Elektrik kesintisi olmuyor ama elektrikte dalgalanmalar oluyor, akım korumalı priz işime yarar diye düşünüyorum.
Merhaba sorun PSU'dan kaynaklanıyormuş, olur da başınıza gelirse ve PSU'nuzu kontrol etmenizde fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı