DSL değerlerine göre hız hesaplama

Doğuş Şahin

Decapat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Ben Turknet kullanıyorum şu an 35 Mbps download ve 3 Mbps upload alıyorum. Altyapım daha yüksek hızları desteklediği için paket değişikliği yapacağım. Modem arayüzünde maksimum 99 Mbps alabileceğim yazıyor. Hızımı 99 Mbps'e çıkartırsam internetim stabil olur mu yada kopmalar yaşanır mı? Altyapı sorgulattığımda 54 Mbps alabilirsiniz diyor fakat modem arayüzünde 99 Mbps diyor. Kafam çok karıştı yardımlarınızı bekliyorum.
Galiba altyapının desteklediği hızdan yukarısını alabiliyormuşuz. Paketi 100/4 yükselteyim mi?

398179

Geçenlerde böyle bir durumu bende yaşadım. Yazlık eve taşınınca interneti de nakil yaptırdım. Modem arayüzünde 25 Mbps alabileceğim görünüyor ancak görüştüğüm yetkili maksimum 12 alabileceğimi ve onun da stabil olmayacağını belirtti. Mecburen 8 Mbps kullanacağım yaz boyunca. Benim de değerlerim böyle.
398188

99 alamazsın. O hızı verirlerse sürekli kopmalar yaşarsın. Stabil olarak 80 MBPS altındaki hızları sorunsuz kullanabilirsin.
Geçenlerde böyle bir durumu bende yaşadım. Yazlık eve taşınınca interneti de nakil yaptırdım. Modem arayüzünde 25 Mbps alabileceğim görünüyor ancak görüştüğüm yetkili maksimum 12 alabileceğimi ve onun da stabil olmayacağını belirtti. Mecburen 8 Mbps kullanacağım yaz boyunca. Benim de değerlerim böyle. Eki Görüntüle 398188
Yalan söylemişler. 25 MBPS hızı çok çok rahat alırsınız. Santral yakınınızda SNR değeriniz çok iyi. Bu değerler ile 75 MBPS bile alırsınız. Ama size verilen port 25 olarak ayarlı. 25 MBPS kaldırmaz demeleri tamamen yalan.

99 alamazsın. O hızı verirlerse sürekli kopmalar yaşarsın. Stabil olarak 80 MBPS altındaki hızları sorunsuz kullanabilirsin.

Yalan söylemişler. 25 MBPS hızı çok çok rahat alırsınız. Santral yakınınızda SNR değeriniz çok iyi. Bu değerler ile 75 MBPS bile alırsınız. Ama size verilen port 25 olarak ayarlı. 25 MBPS kaldırmaz demeleri tamamen yalan.

O zaman hızımı 75 mbps'e çıkartın diyeceğim, teşekkür ederim.

SNR hesabı şu şekilde yapılıyor;

Bizim indirme(dowland) kısmında yer alan SNR 7'den düşük olmamalı, arkadaşın SNR değeri ise 21, buradan 7 çıkarınca geriye 14 SNR kalıyor. 7 çıkarma nedenimiz ise SNR 7'den düşük olunca kopmalar ve bağlantı sorunu oluyor.

SNR değeri 1 düşünce hız yaklaşık 3 Mbps artıyor, SNR değeri 1 artınca hız yaklaşık 3 Mbps düşüyor.

14x3=42 Mbps yapıyor.

Yani elimizde yer alan hat teorik olarak mevcut hıza ek olarak +42 Mbps alabilir. Arkadaş 35 Mbps alıyorken 75 Mbps gibi hızları elini kolunu sallayarak alabilir.

@Tonyukuk bölgenizde VDSL var tahmini 50 Mbps'e yakın bir değeri sorunsuz kullanmanız gerekli.

Eğer mevcut taahhüt süreniz uzamayacak ise bütçenizin el verdiği en yüksek pakete geçin.

Taahhütünüz uzuyor ise taahhüt bitince Netspeed, Milleni, TurkNet gibi taahhüt olmayan bir ISS'ye geçmenizi şiddetle öneririm.

SNR hesabı şu şekilde yapılıyor;

Bizim indirme(dowland) kısmında yer alan SNR 7'den düşük olmamalı, arkadaşın SNR değeri ise 21, buradan 7 çıkarınca geriye 14 SNR kalıyor. 7 çıkarma nedenimiz ise SNR 7'den düşük olunca kopmalar ve bağlantı sorunu oluyor.

SNR değeri 1 düşünce hız yaklaşık 3 Mbps artıyor, SNR değeri 1 artınca hız yaklaşık 3 Mbps düşüyor.

14x3=42 Mbps yapıyor.

Yani elimizde yer alan hat teorik olarak mevcut hıza ek olarak +42 Mbps alabilir. Arkadaş 35 Mbps alıyorken 75 Mbps gibi hızları elini kolunu sallayarak alabilir.

@Tonyukuk bölgenizde VDSL var tahmini 50 Mbps'e yakın bir değeri sorunsuz kullanmanız gerekli.

Eğer mevcut taahhüt süreniz uzamayacak ise bütçenizin el verdiği en yüksek pakete geçin.

Taahhütünüz uzuyor ise taahhüt bitince Netspeed, Milleni, TurkNet gibi taahhüt olmayan bir ISS'ye geçmenizi şiddetle öneririm.

Peki upstream kısmı ne oluyor? Ordaki snr daha yüksek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı