DSL eklemeli kablo vs CAT6

Mustafa Aşkın

Decapat
Merhaba iyi günler herkese.
ADSL'den VDSL'e gecis yapmis bulunmaktayim ve bunun sonucunda bu pakete gore hiz degerlerim düşük.
Kutudan aldığım kablo ile DSL ekledikten sonra ve bunu splitter araciligi ile modeme bagliyorum.
Şu anki hiz degerlerim bu sekilde:
modem hız değerleri.jpg

İc tesisatta bir değişiklik yaptığım kudretce hiz degerlerimin tahmini orani ne olur? (kutudan CAT 6 ile modeme baglanti kurmak istiyorum bir elektrikci yardimi ile)
Santrale 700 metrelik yaklasik bir mesafem var fakat hemen hemen ayni mesafeye bir arkadaşım da VDSL kullanicisi ve hizi 35 download, 5 upload cikiyor.
3 sene once yildirim dusmesi nedeniyle modem degistirdim.
6 ay once yildirim dusmesi nedeniyle modem degistirdim. (bu süreçte modemlerimin ikisi de yandı)
Bu arada yildirim dusmesi ile kablo hiç degismedi ve:
-Eklemeli
-Splitterli

Dolayisiyla ben sansimi kullanmak istiyorum, internetimi hizimi bu gibi etmenler engelliyor diye düşünüyorum.
Lutfen bu konu hakkinda bana yardimci olunuz.
Not: En buyuk temennim bulunduğum sokaktaki kutumda umarim herhangi bir sorun yoktur.
Not:siyah kablo kutudan geliyor,eve girip evde dsl ile ekleme yapiliyor,dsl splittera baglaniyor ve oradan modeme erisiyor.
Siyah bantli kisim ekli kısımdır.
Cok teşekkür eder iyi gunler diliyorum.

Gri kablonun yildirim dusmesi ile yanamamasi ne malum degil mi?
Umarim CAT 6'ya geciste upload degerim yukselir.
Not: Teknik ekip eve gelip kendi cihazi hiz olcumu yapti aynen bu degerler cikti.
Santrale gidip burada hattiniz saglam uzakliginizdan dolayi paketi dusurun dediler.
Kesinlikle inanmıyorum, hiçbir sekilde yardimci olmadilar. Kablomda ve telefon kutusunda sıkıntı olma ihtimali de var.
Durum bu sekilde iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• Bağlantı kabloları.jpg
    Bağlantı kabloları.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 146
  • Bağlantı kabloları 2.jpeg
    Bağlantı kabloları 2.jpeg
    142 KB · Görüntüleme: 108
  • bağlantı.jpg
    bağlantı.jpg
    209,1 KB · Görüntüleme: 123
Merhaba iyi günler herkese.
ADSL'den VDSL'e gecis yapmis bulunmaktayim ve bunun sonucunda bu pakete gore hiz degerlerim düşük.
Kutudan aldığım kablo ile DSL ekledikten sonra ve bunu splitter araciligi ile modeme bagliyorum.
Şu anki hiz degerlerim bu sekilde:
Eki Görüntüle 985053
İc tesisatta bir değişiklik yaptığım kudretce hiz degerlerimin tahmini orani ne olur? (kutudan CAT 6 ile modeme baglanti kurmak istiyorum bir elektrikci yardimi ile)
Santrale 700 metrelik yaklasik bir mesafem var fakat hemen hemen ayni mesafeye bir arkadaşım da VDSL kullanicisi ve hizi 35 download, 5 upload cikiyor.
3 sene once yildirim dusmesi nedeniyle modem degistirdim.
6 ay once yildirim dusmesi nedeniyle modem degistirdim. (bu süreçte modemlerimin ikisi de yandı)
Bu arada yildirim dusmesi ile kablo hiç degismedi ve:
-Eklemeli
-Splitterli

Dolayisiyla ben sansimi kullanmak istiyorum, internetimi hizimi bu gibi etmenler engelliyor diye düşünüyorum.
Lutfen bu konu hakkinda bana yardimci olunuz.
Not: En buyuk temennim bulunduğum sokaktaki kutumda umarim herhangi bir sorun yoktur.
Not:siyah kablo kutudan geliyor,eve girip evde dsl ile ekleme yapiliyor,dsl splittera baglaniyor ve oradan modeme erisiyor.
Siyah bantli kisim ekli kısımdır.
Cok teşekkür eder iyi gunler diliyorum.

Gri kablonun yildirim dusmesi ile yanamamasi ne malum degil mi?
Umarim CAT 6'ya geciste upload degerim yukselir.
Not: Teknik ekip eve gelip kendi cihazi hiz olcumu yapti aynen bu degerler cikti.
Santrale gidip burada hattiniz saglam uzakliginizdan dolayi paketi dusurun dediler.
Kesinlikle inanmıyorum, hiçbir sekilde yardimci olmadilar. Kablomda ve telefon kutusunda sıkıntı olma ihtimali de var.
Durum bu sekilde iyi forumlar.
1)Splitter olmadan bağlantı sağlayın.
2)Dsl kablosunun uzunluğu etki edebilir, kısa tutmaya çalışın.
3)Siyah kablodan sonra ek yapacağınız kablo dediğim gibi Cat6 olursa iyi olur ve bantla yapmayın, yak-1 konnektörler var onla yapın.( @Ulunay daha bilgili bu konuda)

Bana sorarsanız büyük etken Splitter kullanmanız veya kutuda problem olması. (Tahmin sadece)

Dışarıdan gelen siyah kablo ile splitter arasında bulunan telefon kablosunu çok uzun tutmuşsunuz. Mümkünse onu kısaltın ve eletkrik bandından kurtulun. Telefon kabloları genelde bakırdan uzak ve kalitesiz olduğundan bu dediğim fark yaratabilir.

Hem siyah hem de gri kablodan 2-3 cm kadar kesip YAK-1 ile ekleyin.

Öte yandan splitterı devre dışı bırakıp direk modemi takın. Test edin. Bazen splitter kaynaklı zayıflama yükselebiliyor. Yenisi ile değiştirirsiniz.

1)Splitter olmadan bağlantı sağlayın.
2)Dsl kablosunun uzunluğu etki edebilir, kısa tutmaya çalışın.
3)Siyah kablodan sonra ek yapacağınız kablo dediğim gibi Cat6 olursa iyi olur ve bantla yapmayın, yak-1 konnektörler var onla yapın.( @Ulunay daha bilgili bu konuda)

Bana sorarsanız büyük etken Splitter kullanmanız veya kutuda problem olması. (Tahmin sadece)
Splitterım VDSL splitter denedim herhangi bir sorun yok.
Bugün kutudan oksitlenmeyi de temizledim.Santralde hattım sağlam kutuyu bilemiyorum.Santrale olan uzaklıgımdan dolayı degerleri tam alamıyorum.
Ama kablo eski ve bantlı mantıklı düşünürsem dsl yerine cat6 ile siyah kabloyu ek yapıp ucları Yak 1 ile izole edicem kalan kısımlar umrumda değil bantlamayacağım.
Cat6 yı böylece modeme takınca umarım hız değerleri daha iyi olur.
Eğer olmassada problem uzaklıkta ve kutuda.
Dışarıdan gelen siyah kablo ile splitter arasında bulunan telefon kablosunu çok uzun tutmuşsunuz. Mümkünse onu kısaltın ve eletkrik bandından kurtulun. Telefon kabloları genelde bakırdan uzak ve kalitesiz olduğundan bu dediğim fark yaratabilir.

Hem siyah hem de gri kablodan 2-3 cm kadar kesip YAK-1 ile ekleyin.

Öte yandan splitterı devre dışı bırakıp direk modemi takın. Test edin. Bazen splitter kaynaklı zayıflama yükselebiliyor. Yenisi ile değiştirirsiniz.

Splitterım VDSL splitter denedim herhangi bir sorun yok.
Bugün kutudan oksitlenmeyi de temizledim.Santralde hattım sağlam kutuyu bilemiyorum.Santrale olan uzaklıgımdan dolayı degerleri tam alamıyorum.
Ama kablo eski ve bantlı mantıklı düşünürsem dsl yerine cat6 ile siyah kabloyu ek yapıp ucları Yak 1 ile izole edicem kalan kısımlar umrumda değil bantlamayacağım.
Cat6 yı böylece modeme takınca umarım hız değerleri daha iyi olur.
Eğer olmassada problem uzaklıkta ve kutuda.
Siz dediklerinizi yapın hat değerlerinizi bir daha atın ama yine tavsiyemdir ki splitter sağlam olsa da kullanmamaya çalışın.

Siz dediklerinizi yapın hat değerlerinizi bir daha atın ama yine tavsiyemdir ki splitter sağlam olsa da kullanmamaya çalışın.

CAT6 RJ11 ile cakmakta sıkıntı yok degil mi?
ADSL kismina takacağım.
RJ45 portunu LAN kismini denesem modemimde internet yanacak mı problem olmaz degil mi?
RJ45 bir şey degistrmez ise RJ11 cakicam.
RJ11 dediğim gibi ADSL ama olurda rj 45 cakabilirim onun yerine dedigim gibi.

Hem siyah hem de gri kablodan 2-3 cm kadar kesip yak-1 ile ekleyin.

Gri kabloyu ve siyah kabloyu yani tesisatı kökten değiştirmeye karar verdim. Yaklaşık olarak kutudan direk eksiz bir şekilde yani konnektöre falan ihtiyaç kalmadan modeme çekeceğim.
Bu konuda hangi marka CAT6 öneriyorsunuz.(60-70 metre gidecek)
VDSL kullanıcısıyım RJ45 çakıp wana bağlamak saçma olur zaten fiber almıyorum, RJ11 çakıp modemın şu anda oldugun gibi DSL kısmına takmak istiyorum diye düşünüyorum.
@Ulunay gerçekten forumda her yerde görüyorum iyi ki varsınız yol gösteriyorsunuz. Kaç sorunumu siz ile çözdüm Allah sizden razı olsun.

CAT6 RJ11 ile cakmakta sıkıntı yok degil mi?
ADSL kismina takacağım.
RJ45 portunu LAN kismini denesem modemimde internet yanacak mı problem olmaz degil mi?
RJ45 bir şey degistrmez ise RJ11 cakicam.
RJ11 dediğim gibi ADSL ama olurda rj 45 cakabilirim onun yerine dedigim gibi.

Gri kabloyu ve siyah kabloyu yani tesisatı kökten değiştirmeye karar verdim. Yaklaşık olarak kutudan direk eksiz bir şekilde yani konnektöre falan ihtiyaç kalmadan modeme çekeceğim.
Bu konuda hangi marka CAT6 öneriyorsunuz.(60-70 metre gidecek)
VDSL kullanıcısıyım RJ45 çakıp wana bağlamak saçma olur zaten fiber almıyorum, RJ11 çakıp modemın şu anda oldugun gibi DSL kısmına takmak istiyorum diye düşünüyorum.
@Ulunay gerçekten forumda her yerde görüyorum iyi ki varsınız yol gösteriyorsunuz. Kaç sorunumu siz ile çözdüm Allah sizden razı olsun.
Nexans, Ugreen bunları tercih edebilirsiniz cat6 kablo için.
Evet cat6'nın bir ucunu direkt kutuya diğer ucuna da rj11 çakıp dsl girişine takacaksınız. Yine söylüyorum splitter kullanmayın.

Nexans, ugreen bunları tercih edebilirsiniz CAT6 kablo için.
Evet CAT6'nın bir ucunu direkt kutuya diğer ucuna da RJ11 çakıp DSL girişine takacaksınız. Yine söylüyorum splitter kullanmayın.

Kısa zamanda tesisatçı ile halledeceğim.

Hocam iceride fazla olan siyah kabloyu bayagi kisaltip bu ekli olan gri kabloyu çıkartıp siyah kabloya CAT 6 ekleyip uclara yak 1 takacağım.
Bunu yaparken siyah kablodaki hangi renkler ile CAT 6'daki renkleri birlestiricem?
Mavi beyaz siyah kırmızı diyorlar ya bu konuda da bir aciklama yapsaniz sonra hat degerlerim düşmesin. Zaten fazla bir şey beklemiyorum.

Son düzenleme:

Hocam iceride fazla olan siyah kabloyu bayagi kisaltip bu ekli olan gri kabloyu çıkartıp siyah kabloya CAT 6 ekleyip uclara yak 1 takacağım.
Bunu yaparken siyah kablodaki hangi renkler ile CAT 6'daki renkleri birlestiricem?
Mavi beyaz siyah kırmızı diyorlar ya bu konuda da bir aciklama yapsaniz sonra hat degerlerim düşmesin. Zaten fazla bir şey beklemiyorum.
Bildiğim kadarıyla istediğin rengi takıyosun ama rj11 çakarken de aynı renkleri çakman gerekiyor. Yine de soruşturun, elektrikçi bilir zaten.

Hocam selamün aleyküm geçen seneden kalan konu ama internetin hızıyla ilgili durumlar nasıl aynı sorunu ben de yaşıyorum ekip geliyor bana da santral uzak diyip gidiyorlar halbu ki yanımızda ki konuşumuz da aynı yerden internet alıyor ama hızı benimkinden yüksek

Yeni konular

Geri
Yukarı