DSLR Makine Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

WOODCUTTER

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Bu zamana kadar hiç fotoğraf makinesi kullanmadım. Okuldan dolayı makine almak zorundayım ve hemen almam gerekiyor. Nikon D3300 model kamera buldum, konuştuk anlaştık yarın buluşacağız. Fakat hiçbir bilgim olmadığı için nelere dikkat etmem gerekiyor bilmiyorum, kamerayı kullanmayı bilmiyorum.

Dış görünüşü hariç şunu yapabilirsiniz diyebileceğiniz ya da en basit şekilde anlatabilecek video var mı? Bu arada 3300 TL'ye 5 ay garantili, SD kart, çanta, ara kablolar, kutu, garanti belgesi vs. ile birlikte 1500 TL fiyata alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Shutter sayisi önemli 100.000'e yaklasmissa almayin zaten genelde ömürleri 150.000 falan.
Ben benim DSLR'in shutter sayisina gecen hafta baktim 45.000 fotograf cekmisim tam :)

Shutter sayisi önemli 100.000'e yaklasmissa almayin zaten genelde ömürleri 150.000 falan.
Ben benim DSLR'in shutter sayisina gecen hafta baktim 45.000 fotograf cekmisim tam :)
Perde sayısını vs. biliyorum testte edeceğim fakat makineyi elime aldığımda ne yapacağımı bilmiyorum sağına soluna bakıp tamam alıyoruz deyip sonra sıkıntı çıkarsa bide onla uğraşmayalım.

Genel olarak temizliğine bakın, oradan nasıl kullanıldığı anlaşılır zaten. Onun dışında oto focus (AF) motoru varsa onunla fotoğraf çekip bakın sıkıntısı var mı diye.
Çekilen fotoğrafı bilgisayar ortamına atıp detaylıca inceleyin gereksiz ışık patlamaları, makineye bağlı lekelenmeler aşırı kumlanma vs. var mı didik didik inceleyin. :)
2. elde en önemlisi de shutter sayısı tabii.

Shutter sayısını Myshuttercount tarzı siteler düzgün vermiyormuş, oradan bakacaktım ben fakat o da şansa kalıyor gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana tavsiyem Nikon bir gövde değil Canon bir gövde tercih etmelisin.
Canon bir gövde almak istersen çekim sayısını Canon EOS digital info programı ile görebilirsin.

İkinci el olarak alım yapacaksan dikkat etmen gereken şeyler;
Perde sağlamlığı ve performansı.
Sensör temizliği ve ölü pikseli olup olmaması.
Ayna sağlamlığı ve ayna yapısının doğru çalışması.
Gövde üzerinde boyama mevcut olup olmadığı. Darbe almış, çizilmiş, rengi kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünleri boyama işlemi yaptırıp satışa koyanlar var.
Darbe, çatlak, kırık olup almadığına çok dikkat etmelisin. Hafif çizikler varsa pek dert etme ama derin çizikler varsa uzak dur.
AF sistemi düzgün çalıştığından ve netleme yaptığın noktayı doğru netleme yaptığından emin ol.
Pil ve şarj cihazının orijinal olduğundan emin ol.
Crop gövdelerde dahili tepe flaşı bulunur. Çaktırma yap ve flaş kuvvetini 1:1 olarak dene.
25.000 Çekim sayısı altında bulmaya çalışın.

Size bir tavsiyem daha var. DSLR makine sahini olduktan sonra tamamen alışana kadar ortalama 600 veya 700 boş çekim yapacağınızı bilin. Bu kadar yüksek sayılara çıkmak istemiyorsanız eğer ilk önce eğitim videolarına ve konularını inceleyin.

Lens fiyatı, çeşidi, pazarı ve içerik olarak Canon marko body almanız yararınınıza olur.

D3300 kötünün iyisidir. Bişeyler ortaya çıkarmaya başladığınız an satmak isteyeceksiniz.

Ayrıca acele ermemek gerek. Kamera almak acele yapılacak bir iş değildir.

@Mevlüt Çetinkaya kriterleri çok güzel özetlemiş.

Maalesef acele etmek zorundayım, başta 200d almayı düşünüyordum fakat sonra mecburen bu seviyeye düştüm. Fotoğrafa pek merakım yok belli bir süre beni üzmese yeterli. Arkadaştan shutter sayısı için test etmesini istemiştim 1900 shutterda çıkmış. Yarın gidip alacağız teşekkürler yorumlarınız için.

Bu arada bunu en başında söylemem gerekiyordu, benim kamerayı almamdaki amaç kaliteli fotoğraflar çekmek değil kamerayı öğrenmek. İleride çok daha iyi kameralar alabilirim eğer bu iş hoşuma giderse.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı