Çözüm Dual Boot İşletim Sistemi Silme

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Saruhan

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bugün oluşturduğum konuda bahsettiğim( Dual Boot sistemde işletim sistemi nasıl silinir? ) kurulu olan çift işletim sisteminden(Dual boot) boot dosyasını aktarmayı ve işletim sistemi seçeneği ekranını kaldırmayı anlatacağım.

Olay: 1.İşletim Sistemi A Üzerine Kurulan B İşletim Sistemini Tek Başına Çalıştırma

1- Denetim masasını açıyoruz ardından "Sistem Ve Güvenlik" seçeneğine tıklıyoruz. Açılan bölümde "Yönetimsel Araçlar" altında "Sabit Disk Bölümleri Oluştur Ve Biçimlendir" tıklıyoruz.

2-Açılan pencerede B diskine sağ tıklayıp "Birimi Küçült" tıklıyoruz. Açılan pencerede "Küçültülecek Alan Miktarını MB Olarak Girin" yanındaki kutucuğa 100 (MB) yazmanız yeterli olacaktır. Küçült'e tıklayın bekleyin ve pencereyi kapatın.

3- 57.98 MB file on MEGA İndirin. TXT dosyasına göre kurulum yapın!

4-Uygulamayı açın ve A diskindeki "FAT32 GPT (EFI System partion)" sağ tıklayın "Copy" deyin.

4.png

4.2.png

5- B diskinde oluşturduğumuz 100 MB'lik bölümü seçiyoruz ve Next diyoruz.

6-Finish'e tıklıyoruz ve sol üst tarafta apply seçeneğine tıklıyoruz.

7-Açılan pencerede Yes diyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz. Ok dedikten sonra B diskindeki 100 MB'lik bölüm

7.png

Şeklinde görünür. Ancak bu şekilde işimize yaramayacaktır bunun için Win+r yaparak "Çalıştır" penceresini açıyoruz.
8-Çalıştır'a "diskpart" yazıyoruz. Açılan pencereye "list volume" yazıyoruz.

8.png

Çıkan pencerede 100 MB'lik bölümün başında sizde hangi sayı yazıyorsa, bende volume 5 yazıyor "select volume 5(sizde hangi sayıysa onu yazmalısınız)"
Yazıp Enter'a basıyoruz. Ardından "set ID = C12A7328-F81F-11D2-BA4B-00A0C93EC93B" bu kodu yapıştırın. Successfully yazısını gördükten sonra pencereyi kapatın.

9-Tekrar Minitool uygulamasına dönüp F5 tuşuna basıyoruz sayfa yenilendikten sonra B diskindeki 100 MB'lik bölüm şu şekilde görünmelidir

4.png

Boot dosyalarını aktarma işlemi bu kadar. Şimdi ise her açılışta işletim sistemi seçme penceresini sormaması için kapatacağız. Dikkat! Bu Bölüm A diskini başlangıçta açılan işletim sistemi seçme pencresinden siler!!

1- Win+r Çalıştır'ı açıyoruz. "MSConfig" yazıp Enter'a basıyoruz.

2-Açılan pencereden "Önyükleme"yi seçiyoruz. A diskini seçip Sil kutucuğuna tıklıyoruz. Pencereyi kapatabilirsiniz.

2-Masaüstünden Bu bilgisayara tıklıyoruz. Pencerede solda Bu bilgisayara sağ tık özellikler diyoruz.

2.1.png

3-Açılan pencereden gelişmiş sistem ayarlarına tıklıyoruz. Açılan yeni pencereden "Başlangıç ve Kurtarma" bölümündeki ayarlara tıkılyoruz.

2.3.png

4-

2.4.png

Buradan "İşletim Sistemleri Listesini Gösterme Süresi:" kutucuğunu kaldırıp Tamam'a basıp tüm pencereleri kapatıyoruz.

Şimdi bilgisayarı kapatıyoruz ve A diskinin sata ve sata güç kablosunu söküyoruz. Bilgisayarın power düğmesine Eûzü Besmele eşliğinde basıyoruz. Bir sorun çıkmaz ise sisteminiz artık A diskine ihtiyaç duymadan B diskiyle açılabilir.

Kaynak Videolar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Faydam dokunduysa ne mutlu. Umarım işinize yaramıştır. 🙂😉

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı