Çözüldü Dual Boot sistemde Pardus nasıl silinir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
10
Merhaba. Dual Boot sistemim var Windows 10 yüklü yanına Pardus kurdum. Grub aracılığıyla işletim sistemleri arasında geçiş yapıyorum. Pardus'u silmek istiyorum. Windows 10'a dokunmadan nasıl Pardus'u silerim?

Çözüm
Bootloader dosyaları için EFI dosya sistemindeki silmeniz gerekiyor. Windows üzerinde

Kod:
CMD (Yönetici)

diskpart
list vol (FAT32 türü 100-500MB civarı bölüm, sayısı 3 olsun)
select vol 3
assign letter=X
exit
X:
ls (Microsoft harici dosyaların ismini bulun)
rmdir x,y(dosya isimleri)

Kalan Pardus sistem dosyaları için Disk Yönetiminden seçtiğiniz disk üzerindeki bölümü silin.
Bootloader dosyaları için EFI dosya sistemindeki silmeniz gerekiyor. Windows üzerinde

Kod:
CMD (Yönetici)

diskpart
list vol (FAT32 türü 100-500MB civarı bölüm, sayısı 3 olsun)
select vol 3
assign letter=X
exit
X:
ls (Microsoft harici dosyaların ismini bulun)
rmdir x,y(dosya isimleri)

Kalan Pardus sistem dosyaları için Disk Yönetiminden seçtiğiniz disk üzerindeki bölümü silin.

Çözüm
UEFI sistemde böyle oluyor, Legacy için denemeniz gerekiyor.
Teşekkür ederim sizinkinden farklı bir komut ile sorunu çözdüm.
Çözümü açıklayayım eğer Windows 10 işletim sisteminin yanına Pardus kurduysanız ve Grub ile dual-boot yapuyorsanız Pardus'u şöyle silebilirsiniz. CMD açıyoruz yönetici olarak. Sonrasında aşağıdaki kodu CMD'ye yazıyoruz.
Kod:
cd C:\
Sonrasında aşağıdaki komutu yazıyoruz.
Kod:
C:\> bootsect /nt60 C: /mbr
Sonra bekliyoruz. İşlemler bittikten sonra sistemi yeniden başlatıyoruz. Sistem Windows 10'a boot edecek. Sistem açıldıktan sonra başlat tuşuna sağ tıklıyoruz ve ''Disk yönetimi'' butonuna basıyoruz. Sonra bekliyoruz ve Pardus hangi bölümde kurulu ise (bölümlerin GB'ından anlayabilirsiniz yanlış bölümü silerseniz sorumlusu ben değilim.) o bölüme sağ tıklayıp ''Birim sil'' diyoruz. Eğer swap (takas) bölümü oluşturduysak o bölümü de siliyoruz. Eğer isterseniz sildikten sonra bölümleri kalan boş alanı herhangi bir Windows bölümünüzle (C:, D: v.s) birleştirebilirsiniz. Bütün bu işlemlerden gelebilecek zarardan ben sorumlu değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim sizinkinden farklı bir komut ile sorunu çözdüm.
Çözümü açıklayayım eğer Windows 10 işletim sisteminin yanına Pardus kurduysanız ve Grub ile Dual-Boot yapuyorsanız Pardus'u şöyle silebilirsiniz. CMD açıyoruz yönetici olarak. Sonrasında aşağıdaki kodu CMD'ye yazıyoruz.
Kod:
cd C:\
Sonrasında aşağıdaki komutu yazıyoruz.
Kod:
C:\> bootsect /nt60 C: /mbr
Sonra bekliyoruz. İşlemler bittikten sonra sistemi yeniden başlatıyoruz. Sistem Windows 10'a Boot edecek. Sistem açıldıktan sonra başlat tuşuna sağ tıklıyoruz ve "Disk yönetimi" butonuna basıyoruz. Sonra bekliyoruz ve Pardus hangi bölümde kurulu ise (bölümlerin GB'ından anlayabilirsiniz yanlış bölümü silerseniz sorumlusu ben değilim.) O bölüme sağ tıklayıp "Birim sil" diyoruz. Eğer swap (takas) bölümü oluşturduysak o bölümü de siliyoruz. Eğer isterseniz sildikten sonra bölümleri kalan boş alanı herhangi bir Windows bölümünüzle (C: D: vs) birleştirebilirsiniz. Bütün bu işlemlerden gelebilecek zarardan ben sorumlu değilim.

Gerçekten işe yaradı teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı