Dual channel çalışması için illa aynı RAM mi bulmak zorundayım?

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum HyperX Predator ve HyperX Fury RAM'leri beraber çalıştırmayı denedim çalıştılar. Ancak iki RAM de 3200 MHz olmasına rağmen Max 2400 MHz'de çalışıyorlardı sebebi ise çiplerin farklı olmasıydı. İkisinin MHz ve CL değerleri aynı olsa bile çipleri de aynı olmalı yoksa uyumsuzluk yapabiliyor. Önce kendi RAM'inde ki çipi öğrenmeli ardından alacağın RAM'in.

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum HyperX Predator ve HyperX Fury RAM'leri beraber çalıştırmayı denedim çalıştılar. Ancak iki RAM de 3200 MHz olmasına rağmen Max 2400 MHz'de çalışıyorlardı sebebi ise çiplerin farklı olmasıydı. İkisinin MHz ve CL değerleri aynı olsa bile çipleri de aynı olmalı yoksa uyumsuzluk yapabiliyor. Önce kendi RAM'inde ki çipi öğrenmeli ardından alacağın RAM'in.

Tecrübeli biri gibi görünüyorsunuz hocam birazcık el atsanız konuya halletsem şu RAM işini.

Hocam XMP'den kaynaklı olabilir mi?

@clouddd anakartın sitesinden uyumlu modelleri bulabilrisiniz.

Son düzenleme:
Hocam XMP'den kaynaklı olabilir mi?
Her türlü ayarı denedim hocam XMP profillerini uygulamadı. Manuel olarak yaptığımda boot atmadı veya mavi ekran verdi.
Tecrübeli biri gibi görünüyorsunuz hocam birazcık el atsanız konuya halletsem şu RAM işini.
Hocam arkadaşların dedikleri gibi yapacağınız en mantıklı ve risksiz iş kit halinde ram almak eğer risk alırım diyorsanız.

Ram çipinizi öğrendikten sonra mümkünse aynı markanın aynı çip mhz ve cl değerlerine ait bir ramini alabilirsiniz. Ama her zaman bir risk var.

Yeni konular

Geri
Yukarı