Çözüldü Dual Channel kanallarında RAM'ler çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TheKayt18

Decapat
Yer
Çankırı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sorun aşırı garip bir sorun ve sizden yardım bekliyorum. Anakartım ASUS Z170 PRO GAMING. Elimde Kingston HyperX Fury 16 GB 2x8GB DDR4 2666 MHz RAM var. Anakartımın kitapçığında Dual Channel yerleri DIMM A2 ve DIMM B2 olarak belirtiliyor ve anakartım en güncel versiyon olan 3805 BIOS versiyonuna sahip. RAM'leri Dual Channel slotlarına taktığımda bilgisayar açıyorum ve anakartta CPU ve RAM ışığı sıra ile yanıyor. Örneğin 10 saniye RAM ışığı yanıyor ardından o kapanıp 10 saniye de CPU ışığı yanıyor ve bilgisayar açılmıyor. RAM'ler veya slotlar bozuk mu acaba dedim ve her iki ramide tek bir şekilde tüm slotlarda çalıştırdım. Şu an DIMM A1 ve DIMM B1 slotlarına takılı bir şekilde kullanıyorum. Prime 95 ve AIDA 64'te sırasıyla birer saatlik testler yaptım ve herhangi bir darboğaz veya başka bir hata mavi ekran gibi bir sorunla falan da karşılaşmadım. CPU-Z ile RAM'lere baktığımda RAM'ler DIMM A1 ve DIMM B1 slotlarında takılı olmasına rağmen Dual Channel olarak gözüküyor. Böyle kalmalı mı? DIMM A2 ve DIMM b2'ye göre performans kaybım olur mu? Olursa nasıl bir yol izlemeliyim? Cevaplarınız bekliyorum ve edeceğiniz yardımlardan dolayı şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Çözüm
Sorunun belleklerde olduğunu sanmıyorum ben. Diğer yazdıklarımı dener misiniz?

Kardeşim vallahi dediklerinin hepsini denedim. BIOS en güncel halinde. Soğutucu normal halinde sıkı veya boşta değil. Sadece bellekler değil kasa komple temiz. Bu tür alternatif şeyleri yaptım yazmadan önce yani bilgisayardan anlamıyor değilim ama olmadı bilmediğim anlamadığım bir şey var ne bilmiyorum. Hatta RAM'lerin frekansını BIOS ile düşürüp bile açmayı denedim olmuyor ama anlamadım.
Arkadaşlar önce RAM'lerden birini taktım ve BIOS'tan frekansını 1600 MHz'e çektim sonra diğerini taktım ve bilgisayar açıldı. Açılınca tekrar BIOS'tan her iki RAM'i de 2666 MHz'e aldım ve sorun çözüldü. Konu kilitlenebilir.
A1 ve B1'de dual channel olarak kullanamazsınız ramleri. Memtest yapın sonuçlarına göre değerlendirelim. Ramleriniz birinde problem var gibi geldi bana.

Anakartın pinlerini kontrol edin, bükülme varsa düzeltin. Belleklerin pinlerini silgiyle temizleyin. BIOS güncelleyin. Soğutucuyu gevşetin.
Böyle birşeyi sakın yapmayın. Yamuk pin varsa götürün servise veya tamirciye onlar düzeltsin. Eğer yanlış bir yeri kanırtırsanız yada fazla güç uygularsanız o anakart elinizde kalır.

A1 ve B1'de Dual Channel olarak kullanamazsınız RAM'leri. Memtest yapın sonuçlarına göre değerlendirelim. Ramleriniz birinde problem var gibi geldi bana.

Kardeşim onu da yazmayı unutmuşum 8 saat test yaptım Memtest ile ama sıfır hata çıktı. Fotoğrafta göründüğü gibi Channel'a Dual yazıyor, ona dayanarak Dual Channel da dedim. Ayriyeten hangi slotlara taktığım da görünüyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-01-27 105142.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-27 105142.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 288
  • Ekran görüntüsü 2021-01-27 105437.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-27 105437.png
    11,9 KB · Görüntüleme: 293
  • Ekran görüntüsü 2021-01-27 105459.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-27 105459.png
    10,8 KB · Görüntüleme: 220
  • Ekran görüntüsü 2021-01-27 105519.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-27 105519.png
    16,5 KB · Görüntüleme: 204
  • Ekran görüntüsü 2021-01-27 105533.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-27 105533.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 251
Anakartın pinlerini kontrol edin, bükülme varsa düzeltin. Belleklerin pinlerini silgiyle temizleyin. BIOS güncelleyin. Soğutucuyu gevşetin.

Pinlerde bir sorun olsa tek tek taktığımda da çalışmaz. RAM'ler tek takıldığında her slotta çalışıyor.
RAM'leri ayrı ayrı da test ettiniz mi?

Ayrı ayrı test ettiklerim 3 ila 4 saat arası sürdü. Birlikte test ettiğim de 8 saat sürdü. Üç testte de sorun yoktu.
Yani şu an bir sorun yaşamıyorum. Ama hani böyle sorun olur mu korkuyorum eğer sorun olmazsa kullanırım böyle. Dual denen yerde çalışmayıp diğer iki kanalda Dual çalışan RAM'ler. Yaşadığım en ilginç olay :)

Son düzenleme:
Bellek kontrolcüsü pini kırıldıysa çalışmaz. Zaten şu an sorun olduğunu düşünmüyorum, A1 ile B1 de çift kanal çalışabilir.

Kırıldıysa yapacak bir şey yok kardeşim :) bu saatten sonra 6 7 yıllık anakarta tamir ücreti vermem. Böyle idare ederim ama eğer kendi imkanlarımla yapabileceklerim varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı