Ducky Shine 5 Cherry MX Brown Mekanik Klavye İnceleme

Diğer herkes gibi Razer Blackwidow ile çıkmayı düşündüğüm mekanik klavye yolculuğuna Corsair K70 Rapidfire'lar mı dersiniz, K95'ler, Das Keyboard'lar mı derken radikal bir kararla, biraz da risk alarak, Türkiye'de henüz incelemesi olmayan Ducky markasının Shine 5 RGB modeliyle yola çıktım.

Bilmeyenler için Ducky Tayvan çıkışlı bir firma ve sadece klavye üzerine odaklılar. Shine 4'ten farklı olarak 5 bir kaç ekstra özelliğe ve RGB ışıklandırmaya sahip.

İnternet sitesi ve teknik detaylar: Ducky Shine 5
Ürün fiyatı: 143$
Yerine geldiği klavye: TT Esports Challanger
Tuş tipi: Cherry MX Brown
Yüzey: Fırçalanmış plastik
Diziliş: QWERTY (USA)

Ürün pek de sıradışı olmayan sade bir kutuyla geliyor. Arka yüzünde Ducky'nin iddialı olduğu konu olan Double Layer PCB özelliği belirtirmiş. Bu özellik diğer RGB klavyelerininkine göre iki kat daha fazla parlaklık anlamına geliyor.
IMG_3796.JPG

IMG_3797.JPG

Kutu içeriği olarak da klavyenin kendisi, kısa bir USB kablosu. (İlk eksiyi buradan aldı, neyse ki kabloyu kendiniz de alabilirsiniz özel bir kablo değil.) Tuş çıkarmak için bir aparat, iki adet kullanım kılavuzu ve yedek bir spacebar çıkıyor.
* Bu arada Ducky, her yılı belirli bir hayvanın yılı yapıyor. Bu yılınki Goat'mış o yüzden spacebar'da goat şekli var. Yedek spacebar ise sade. *
IMG_3798.JPG

Ve klavye'ye elim değiyor... Değer değmez MX Brown'ları kontrol ediyorum, içime bir rahatlama geliyor ve anlamsızca klavyeye dokunmaya başlıyorum. Klavye alüminyum değil, fırçalanmış sert plastik ve klavye mekanik olduğundan dolayı ağır. Yazı yazıp oyun oynarken hareket edecek türden bir şey değil.
Sağ üstte atanmış medya tuşları var onun dışında göze çarpan ekstra bir detay yok.
Klavye'nin arkasında çevirerek yükseltebileceğimiz iki adet ayak var ve çok nadir bulabileceğiniz bir BIOS ayar tuşu var. Herkes BIOS'a zamanında girebilsin diye Ducky çeşitli bios profilleri yerleştirmiş klavyeye.
IMG_3800.JPG

IMG_3801.JPG

Yine klavyenin arkasındaki Ducky logosu da güzel bir detay.
IMG_3802.JPG

Ve beklediğim an, Shine 5'i bilgisayara bağlama kısmı.
- Bu arada Ducky firmasının herhangi bir programı yok. İstediğiniz renk ayarını klavyeden iki tuş kombinasyonuyla yapabiliyorsunuz. Corsair gör bunları gör! -

Kabloyu usb girişine takar takmaz mediamarkttan alınan everest klavye gibi çalışmaya başlayan Shine 5, parlıyor, yanıyor, ateş ediyor arkadaşlar :D
Renklerin dolgunluğu, Cherry MX Brown switchlerle yazmanın rahatlığı ve US dizilişe henüz alışamamanın verdiği komiklik..

IMG_3803.JPG

Gelelim fasülyenin faydalarına...

+ Gerçek Cherry MX Brown'da yazı yazmanın oyun oynamanın keyfi.
+ Muhteşem RGB ışıklandırma ve bunları tekli&çoklu olmak üzere 10'dan fazla modda değiştirebilme.
+ Klavyenin gövdesinin alüminyum olmamasına rağmen verdiği muhteşem güven
+ Atanmış medya tuşları.
+ Programa gerek duymadan bütün ayarları klavye üzerinden yapabilmeniz.
+ BIOS modu.

-USB Kablosu kısa.
-Ekstra makro tuşları bulundurmuyor.
-Klavye üzerinde USB veya jak portu yok.
-Klavyeyle gelen bir bileklik dinlendirme yüzeyini ayrı olarak satın almanız gerekiyor.

Sonuç olarak bahsettiğim eksilerin hiç biri klavyenin genel performansını etkileyecek şeyler olmadı. Eğer piyasada en iyi mekanik klavye diyebileceğimiz bir klavye varsa, Ducky Shine 5 en iyi ikinci klavyedir benim gözümde.

9/10

**RGB Renk Ayarları**
Bu konuya ayrı değinmek istedim. RGB ışıklandırmayı Single ve Blending Mode olarak ayırmışlar. Her biri için 8 mod bulunuyor. Birinde sadece tek bir renge mod yapabilirken diğerinde bütün renkleri aynı anda moda sokuyorsunuz. Yine aynı şekilde bu modların parlaklığını, hızını, her şeyini klavye üzerinden FN tuşunu kullanarak yapıyorsunuz.

Modlar:
Full Backlight
Breathing
Wave
Snake Marquee
Reactive
Ripple
Aurora
Color Cycling

-Video Blending Mode'da çekilmiştir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

:uyan:

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun, inceleme için teşekkürler fakat makro tuşlu,tr dizilimli ve bilek destekli bir klavye alabilirdiniz o bütçeye.

Hayırlı olsun, inceleme için teşekkürler fakat makro tuşlu,tr dizilimli ve bilek destekli bir klavye alabilirdiniz o bütçeye.
Teşekkürler, kişinin ihtiyacına göre alacağı ürün de değişiyor elbette. MMO pek oynamadığım için fazladan makro tuşları olan bir klavye tercih etmedim, yoksa son ana kadar aklımda Corsair K95 vardı. USA diziliş de benim tercihimdi, zaten windows üzerinden TR'ye aldığımda alışma sıkıntısı çekmedim. Bileklik desteği de çıksaydı kutunun içinden fena mı olurdu? Tadından yenmezdi. :vaybe:

''Ve klavye'ye elim değiyor... Değer değmez MX Brown'ları kontrol ediyorum, içime bir rahatlama geliyor ve anlamsızca klavyeye dokunmaya başlıyorum. ''
Becca Fitzpatrick romanları gibi anlatmışsın usta çok hoşuma gitti. :) Güle güle kullanman dileğiyle...

''Ve klavye'ye elim değiyor... Değer değmez MX Brown'ları kontrol ediyorum, içime bir rahatlama geliyor ve anlamsızca klavyeye dokunmaya başlıyorum. ''
Becca Fitzpatrick romanları gibi anlatmışsın usta çok hoşuma gitti. :) Güle güle kullanman dileğiyle...
Hush Hush serisi okuyanları bu forumda görmek güzel :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı