Dün su baskınında ölen Busenur Doğanay

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
İlk duyunca çok umursamamıştım ama daha sonra nedense bayağı canımı sıktı. Çok uzakta değil benim mahallemle aynı yerde bu arkadaş. Allah rahmet eylesin yapabilecek bir şeyim yok maalesef keşke olsa. Ankara çok tepelik olmasına rağmen bir o kadar da altyapı yoksunu. Mansur için bu seneki şeyler ona ders olmuştur da şu altyapıyı düzeltmeye başlar.

Ankara'nın kuzeyi dağlık -sonunda tepe eki olan semtler (Esertepe, Yükseltepe vs.) tam yokuştur, atmosferik arabalar bile bayılır-. Ortası ona göre kuytak -yani Keçiören-. Kuzey yönüne doğru genelde rakım artar. Böyle tehlikeli bir yerleşkede ki bu başkent, altyapıyı 2 delikli ızgara ile devam edilmez. Ben onu bunu bilmem ölen arkadaşımıza üzülürüm. Şu an sadece susup kafamı boşaltmak istiyorum.

Son düzenleme:
Su ışık hızında hareket edebilen bir yapıda değil. Hareketi yavaş ve çok güçlü, meteoroloji saatler hatta günler öncesinden uyarıyor tabii ama ders alır mıyız? Asla. Her sene düzenlenen geleneksel sel şenlikleri yine onlarca can almış İspanya'daki boğaların öldürdüğü insanlar için düşündüğüm (bu olaylarda beni çok güldürür) şeyin aynısını düşünüyorum bazı insanlar için ölüm daha çok bir tercih gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Su ışık hızında hareket edebilen bir yapıda değil. Hareketi yavaş ve çok güçlü, meteoroloji saatler hatta günler öncesinden uyarıyor tabii ama ders alır mıyız? Asla. Her sene düzenlenen geleneksel sel şenlikleri yine onlarca can almış İspanya'daki boğaların öldürdüğü insanlar için düşündüğüm (bu olaylarda beni çok güldürür) şeyin aynısını düşünüyorum bazı insanlar için ölüm daha çok bir tercih gibi.
Real ismini buraya yaz da haberlerde seni görürsek arkandan güleriz.

Başımız sağ olsun öncelikle. Bunun çözümü nedir?
Altyapı zayıf, yokuş yerlerden su hızlanarak geliyor bu sene hep. Alt daire ve dükkanları basmasının temel sebebi bu. Daha fazla ızgara ile vs. düzeltilebilir.

Real ismini buraya yaz da haberlerde seni görürsek arkandan güleriz.

Ben böyle saçma sapan bir şekilde ölmem 😂 Tren beklerken sarı çizgiyi geçen kişilerden değilim. Otobüs beklerken duraktan yola inmiyorum, fırtınalı havalarda gidip geziyim demiyorum, afet olacak yerlerden uzak duruyorum, kaçak inşaatta oturmuyorum, yüksek hız yapmıyorum ve emniyet kemerimi takarak kullanıyorum. Yani anlayacağın benim hayatım değerli belirli zekalı kişiler gibi riskli hareketler yaparak hayatımı riske atmam.

Ben böyle saçma sapan bir şekilde ölmem 😂 Tren beklerken sarı çizgiyi geçen kişilerden değilim. Otobüs beklerken duraktan yola inmiyorum, fırtınalı havalarda gidip geziyim demiyorum, afet olacak yerlerden uzak duruyorum, kaçak inşaatta oturmuyorum, yüksek hız yapmıyorum ve emniyet kemerimi takarak kullanıyorum. Yani anlayacağın benim hayatım değerli belirli zekalı kişiler gibi riskli hareketler yaparak hayatımı riske atmam.
Çok emin olma.

Allah rahmet eylesin. Bazen bir çaresi yoktur.

O da sizin gibi düşünüyordu muhtemelen, siz bunun sadece bir kaza olduğunu düşünüyorsunuz ancak bu engellenemez bir şey değil. Yeterince tekrarda her olasılık mümkündür (Sonsuz maymun teoremi) eminim tren kazasında ölenler içinde aynısını düşünüyorsunuzdur yahu tren bu tren, raylar üzerinde gidiyor hani, gelip sana çarpacak hali yok sarı çizgiyi boşuna mı koydular boşuna mı her istasyonda defalarca anons yapıyorlar, sonra kaza oldu biri yanlışlıkla! Raylara düşüyor falan. Sonuç olarak bugün hala daha Karadeniz'de nehir kenarlarına evler yapılıyor, yapılan evler zaten sağlam değil o ayrı konu ama şehir ve imar planı olmaması çok daha büyük bir problem.
Mesela şu fotoğrafa bir bakın:

1656701944113.png

Burada bir felaket olması çok şaşırılacak bir şey mi? Burada bir sel olsa sürpriz mi olur?
Bomboş araziler varken neden üst üste daireler yapılır? Neden o kadar boş arazi varken birbirinin dibine orantısız binalar yapılır? Neden derenin dibine inşaat yapılır?
Her sene sel felaketi oluyor olacakta akıllanır mıyız? -Sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı