Dünya çok kötü bir yer

Adam dünya kötü bir yer diyor, eleman çıkıp tanrının olmadığının kanıtı işte diyor :D ulan bu nasıl bir kuyruk acısıdır, tamam en iyi siz biliyorsunuz. Verin ellerine şekerlerini, sussunlar... :D

Bu şey gibi, benim babam var, o yüzden hayatım kusursuz olacak. Yok öyle bir şey, kimse sana dünya'nın ya da hayatın güzelliklerle dolu olduğunu söylemedi, her aldığın yaşta bu gerçeği daha iyi kavrayacaksın. Dünya'yı değiştirme kimsenin elinde olmadığı için de kendi dünya'nı değiştirmek için elinden geleni yapacaksın.

Afrika'daki çocukların ellerinde olmadan açlıktan ölmesi adaletsizlik değil de ne? Kendi hayatım kötü diye demedim ki hayatımdan memnunum, ilahi adaletsizlik var dünyada.

Afrika'daki çocukların ellerinde olmadan açlıktan ölmesi adaletsizlik değil de ne?
Dünya'nın adaletli bir yer olduğunu kim söyledi sana delikanlı? Çevreni keşfetmeye yeni başladın herhalde...

Tatlı su hümanistliği yapmayın, kendi türün Dünya'ya hakim olduğu sürece adalet diye bir kelimeyi de fazla ağzına alma.

Dünya'nın adaletli bir yer olduğunu kim söyledi sana delikanlı? Çevreni keşfetmeye yeni başladın herhalde...
Bundan bahsediyorum işte. Anlamıyorsun ama beni. İnsan olamadan da dünya berbat bir yerdi, hayvanlar sürekli birbirlerini yemek zorunda yaşamak için, eğer bu dünyaya geliş amacımız iman etmekse neden sadece iman etmek için bir ortam oluşturmadı? Yazdıklarımı önce düşün sonra cevap ver. Konuyu başka yere çekiyorsun sadece. Kusursuz bir tanrının yaptığı dünya da kusursuz olmalı.

İlk mesajda yaptığın benzetme saçmalık. Senin baban kusursuz mu?

İnsan olamadan da dünya berbat bir yerdi, hayvanlar sürekli birbirlerini yemek zorunda yaşamak için, eğer bu dünyaya geliş amacımız iman etmekse neden sadece iman etmek için bir ortam oluşturmadı? Kusursuz bir tanrının yaptığı dünya da kusursuz olmalı.
Umarım ceza yemem. Yaratıcının ihtiyaç bile duymadığı, hereksin kendine iman ettiği bir yer isteseydi yapardı. Burada sınanıyoruz. Herkes iman edip herkes cennete gidecek olsaydı neden boşuna bizi yaratıp dünyada vakit harcatırdı. Sonuçta bir tane bile istisna yok. Direk cennette yaratırdı. Sonuçta isterse cennettede yaratıcıya iman edebiliriz. Örnek verecek olursak: Milli Eğitim Bakanı "Herkese tüm derslerden tam not verilmek zorunda, vermeyen öğretmenler meslekten alınacak. Herhangi bir yazılı ve sözel sınava sokulmayacak." diye bir açıklama yapsa sen öğretmen olsaydın gider öğrencilerine altında cevapları bulunan bir test verirmiydin? Senin derslerinde veya kariyer hayatında yaptığın şeylerin amacı neyse dünyanın amacıda o. Ya sınavlarına çalışır başarılı bir öğrenci olursun ya da sağda solda vakit geçirip, oyun oynayıp derslerinden kalırsın...

Şu hayatta bile inanılmaz düzene %100 bile açıklayamayan, ilkokul çocuğun aklına gelecek örneklere anlatmamızdan bile belli ne kadar aciz olduğumuz...

Umarım ceza yemem. Yaratıcının ihtiyaç bile duymadığı, hereksin kendine iman ettiği bir yer isteseydi yapardı. Burada sınanıyoruz. Herkes iman edip herkes cennete gidecek olsaydı neden boşuna bizi yaratıp dünyada vakit harcatırdı. Sonuçta bir tane bile istisna yok. Direk cennette yaratırdı. Sonuçta isterse cennettede yaratıcıya iman edebiliriz. Örnek verecek olursak: Milli Eğitim Bakanı "Herkese tüm derslerden tam not verilmek zorunda, vermeyen öğretmenler meslekten alınacak. Herhangi bir yazılı ve sözel sınava sokulmayacak." diye bir açıklama yapsa sen öğretmen olsaydın gider öğrencilerine altında cevapları bulunan bir test verirmiydin? Senin derslerinde veya kariyer hayatında yaptığın şeylerin amacı neyse dünyanın amacıda o. Ya sınavlarına çalışır başarılı bir öğrenci olursun ya da sağda solda vakit geçirip, oyun oynayıp derslerinden kalırsın...

Şu hayatta bile inanılmaz düzene %100 bile açıklayamayan, ilkokul çocuğun aklına gelecek örneklere anlatmamızdan bile belli ne kadar aciz olduğumuz...
Ama şartlar eşit değil. Afrikadaki çocuk su bulamıyor susuzluktan ölecek, iman etmeyi mi düşünsün? Haline mi şükretsin?

Tanrının olmadığının kanıtları bunlar...

Hangi tanrıya inançlara göre değişir örnek: İslama göre herkes imtihandadır. Hiçbir zaman doğa insanlara bunu yaptırmaz. İnsanların suçu olduğu için suçu olan insanlar bunu zamanı geldiğinde cezasını çekecektir. Tanrı el atsaydı o zaman imtihanın tam anlamı kalmazdı. İslam'da bu iş böyle herkes birbirine yardım edecek.

Ama şartlar eşit değil. Afrikadaki çocuk su bulamıyor susuzluktan ölecek, iman etmeyi mi düşünsün? Haline mi şükretsin?
Doğru yolu bulmaları -Allah bilir- onlar için yeterli olacağını düşünüyorum. Biz bu rahat hayatımızda bile sadece sabah namazlarını kılsak bile dinimce aklı hayale sığmayacak sevaplar işliyorum. Sadece akşamları yatmadan önce sadece yaratıcının olup o yaratıcının tek olduğuna inanması bile yeterlidir. Dinimce Allah ona zaten kendi dinine ulaşmasında yardımcı olacaktır. Biz ona yürüyerek gidiyorsak o bize koşarak geliyor.

Demek istediğim o ki zaten o insanlar ağır bir imtihanda. Yaratıcım insanlara kendi elleriyle zorluk çıkartmaz. -Allah bilir.- Sadece dediklerimi düşünerek iman etmesi bile yaratıcı için yeterlidir. Yaratıcı kendisi tatmin etmek veya herhangi bir şey için yapmıyor. Zaten tatmin edilmek gibi aciz kavramlarada ihtiyacı yok. Ona sadece o insanın aklını kullanarak iyiliği ve kötülüğü ayırt edip yaratıcının tek ve bir olduğuna inanması yeterlidir. Bu düşünceler oturduğunda geri kalan tüm düşüncelerde ister istesin ister istemesin doğru yola gidecektir.

İslam'a göre Dünya bir imtihandır bir takım kötü olayla karşılaşırsın isyan edersen Allah'a karşı gelirsen yerin hazır fakat isyan etmeyip o durumdan kurtulmak için elinden geleni yapıp gerisini Allah'a bırakırsan imtihandan geçersin. O çocukta imtihan yapıyor susuzlukla Allah yardımcıları olsun keşke elimde imkan olsa da su kuyuları açtırsam.

Geri
Yukarı