Dünya Engelliler Günü Yanlış Bir Gün

147472

Kilopat
Makaleler
3
5de6b9988a189508110118.jpg

Dünya engelliler günü kutlu olsun demek isterdik, fakat bize göre engelliler için seçilen gün gerçekten hatalı bir gün olduğunu vurgulamak istiyoruz.

dunya-engelliler-resim-1.jpg

Dünya Engelliler Günü, senelerce çok komik ve sinir bozucu günde yani 3 Aralık günü kutlanmaktadır, yarın sanki engellilerin günü yokmuş gibi normal hayatlarımızı yaşamaya devam edeceğiz. Zaten televizyonda gösteriş maksatlı kutlama yapılmıştır ve sonra ki gün hiçbir şey olmamış gibi, normal gün gibi yaşamlarına devam edecekler. Bugün aslında Dünya Engelliler Günü demek istemiyoruz, sebepçelerine aşağıda değineceğiz. O yüzden sabırla okumanızı istiyoruz.
Sebepçe 1: Sene Sonuna Atma
Adamların amaçları, mümkün mertebe senenin sonlarına doğru atmalarıdır. Gelin sizle yıllık hesaplama yapalım, bir yılda 365 gün var ve bu 365 günün 90 günü kışla geçiyor zaten, geriye kalıyor 275 gün. Şimdi 275 günün bir tanesini de yaz tatili alıyor, kafadan hesaplıyoruz. Şimndi gitti mi, 90 gün daha kaldı geriye 185 gün. Koskoca 185 günün içine sığdırmak yerine, saçma sapan soğuk kış günlerine atmaları cidden komedi ve hatta sinir bozucu olduğunu söylemek gerekiyor.
engelliler-gunu-resim-2.jpg

Sebepçe 2: Kışın Soğuğuna Denkleştirme
Bugünü kutlamak ve dikkat çekmek istedik, dışarısı buz gibi. İnsanlar kendi sağlığını düşünmek dışında, kimse engellileri düşünmek istemeyecektir. Yâni, milletin kafasında bitsede gitsek dışında bir şey olmayacaktır. O yüzden, bu soğukta dikkat çekmek hiçbir işe yaramayacaktır. Tamamen saçma sapan bir işe girişmek ve zaman kaybından başka bir işe yaramayacaktır, amaçları insanların umursamayacağı bir gün olması yetmektedir. Tabii işin birde engellilerin kapısından bakmak var, onu da aşağıda anlatacağız.
Sebepçe 3: Değersizlik
Engelliler için değer verilmiyor, en azından bizim gördüğümüz kadarıyla diyelim. Şimdi durduk yere linç yemeyelim. Engellilerin en büyük sorunu olan şeyleri konuşmak sadece o insanların gözünü boyamaktan başka bir işe yaramıyor. İnanın bize, lafla peynir gemisi yürüseydi. Dünyayı değiştirmek bundan daha basit olurdu ama öyle olmuyor ki, bir şeylerin değişmesi için önce cidden onları vatandaş yerine koyup, onlara da biraz da olsa gösteriş yerine gerçekten değer vermek gerekiyor, iş aslında hepimize düşmektedir.
Sebepçe 4: Yeni Gün Bulmak
Bu biraz fazla düş gibi gelebilir ama bu biraz mümkündür. Şöylelikle mesela 10 Ağustos ve ya o civarda birgün seçilebilir, hem en fazla bir yağmur yağar. Yok o günü de sevmedik. En güzeli 02 Haziran Günü tam nokta atışı olur diye düşünüyoruz, en azından o günde çok önemli bir şeyler olmamıştır. Ölen ve doğan insanları saymazsak ki zaten, illa her gün birileri ölüyor ve yerine yeni bir insan evladı doğuyor. Bize göre yeni gün olarak 2 Haziran: Dünya Engelliler Günü ilan edilebilir, bence bu konuyu bir düşünelim deriz.
Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ülkemizde engellilere yeterli kadar deger verilmedigi dogrudur. Engellilere en cok engeli cikaranlar ise engelsiz insanlar oluyor maalesef. Bu durumun ciddiyetini ise sagligimizi kaybedip, ayni kaderi paylastigimiz zaman anliyoruz. Tabii o zaman is isten gecmis oluyor.

Benim icin böyle günlerin pek de bir önemi yok sahsen. Her zaman bu insanlarin farkinda olup, onlara daha kolay ve zahmetsiz bir yasam saglamak boynumuzun borcu. Elimizden geldigince artik.

Ülkemizde kör yaya gecidine arac park eden hanzolar oldukca, engelli asansörünü istila eden engelsizler oldukca, engellilere tahsis edilen park alanlarini kullananlar oldukca bir gün hatirlansaniz kac yazar. Geri kalan 364 gün yine ayni tas, ayni hamam.

3 Aralık günü kutlanmaktadır, yarın sanki engellilerin günü yokmuş gibi normal hayatlarımızı yaşamaya devam edeceğiz.
Çok doğru.

10 Ağustos ve ya o civarda birgün seçilebilir, hem en fazla bir yağmur yağar. Yok o günü de sevmedik. En güzeli 02 Haziran Günü tam nokta atışı olur diye düşünüyoruz, en azından o günde çok önemli bir şeyler olmamıştır. Ölen ve doğan insanları saymazsak ki zaten, illa her gün birileri ölüyor ve yerine yeni bir insan evladı doğuyor. Bize göre yeni gün olarak 2 Haziran: Dünya Engelliler Günü ilan edilebilir, bence bu konuyu bir düşünelim deriz.
Yukaridaki cümleyi kurup son cümleyi yazman pek olmamış. Yanlış anlama seni kırmak istemem, öyle bir niyetim yok. 3 Aralikta olsa, 2 Haziran'da olsa ya da başka bir tarihte olsa ne değişecek ki?

Bugünü kutlamak ve dikkat çekmek istedik, dışarısı buz gibi. İnsanlar kendi sağlığını düşünmek dışında, kimse engellileri düşünmek istemeyecektir. Yâni, milletin kafasında bitse de gitsek dışında bir şey olmayacaktır. O yüzden, bu soğukta dikkat çekmek hiçbir işe yaramayacaktır.
Yukaridaki sorumun cevabi burada varmış aslinda yeni farkina vardım. Açıkçası yaz ve bahar aylarına alsaniz da ben pek bir şeyin değişeceğini sanmiyorum. Bu halk hiçbir şekilde iflah olmaz vasiyette. Tabii yine de dediğiniz tarihte olmasi sizi daha mutlu hissetirecekse sizin fikirlerinize göre belirlemeleri en mantiklisi.

Ülkemizde kör yaya gecidine arac park eden hanzolar oldukca, engelli asansörünü istila eden engelsizler oldukca, engellilere tahsis edilen park alanlarini kullananlar oldukca bir gün hatirlansaniz kac yazar. Geri kalan 364 gün yine ayni tas, ayni hamam.
Altına imzami atarim.

Şimdi bu başlığı açana da başkalarına da herhangi bir art niyetim veya kötü niyetim yok. Bu yazacaklarımın içine kendimi de dahil ediyorum.
Bu başlık açılmadan 1 hafta önce bu durum aklımızın ucundan geçti mi hiç? Engellilerle ilgili herhangi bir empati/sempati yaptık mı hiç?
Sosyal medya olmasa düşünme yetimizi tamamen kaybetmiş durumdayız. İlla ki bir şeylerin sosyal medyada konuşulmaya başlaması lazım, daha sonra da buna karşı bir tutum içine girmemiz lazım. Ya bunu destekleyici şeyler yazıp çizmeliyiz, ya da muhalefet etmeliyiz. Sosyal medyada gündemde olmayan bir şey bizim de gündemimizde olmuyor.
Başlığı açan arkadaşımız çok güzel noktalara değinmiş, çok güzel tespitlerde bulunmuş ancak tekrar söylüyorum, buna kendimi de dahil ediyorum, bunların hiçbirini hiçbirimiz yapmıyoruz. Ama sosyal meydyaya bir bakın, oooo, her kes en duyarlı, herkes en bilgili, hep başkaları hanzo, hep başkaları dengesiz vs vs. Anlatabiliyorum değil mi ne demek istediğimi.
Sözün özü. Hani bir söz var, herkes evinin önünü süpürürse tüm mahalle temiz olur diye. Biz malesef sadece sözler söylüyoruz yapmadığımız. Bunları faaliyete geçirmeden de kimse kimseden bir şey beklememeli.

Şimdi bu başlığı açana da başkalarına da herhangi bir art niyetim veya kötü niyetim yok. Bu yazacaklarımın içine kendimi de dahil ediyorum.
Bu başlık açılmadan 1 hafta önce bu durum aklımızın ucundan geçti mi hiç? Engellilerle ilgili herhangi bir empati/sempati yaptık mı hiç?
Sosyal medya olmasa düşünme yetimizi tamamen kaybetmiş durumdayız. İlla ki bir şeylerin sosyal medyada konuşulmaya başlaması lazım, daha sonra da buna karşı bir tutum içine girmemiz lazım. Ya bunu destekleyici şeyler yazıp çizmeliyiz, ya da muhalefet etmeliyiz. Sosyal medyada gündemde olmayan bir şey bizim de gündemimizde olmuyor.
Başlığı açan arkadaşımız çok güzel noktalara değinmiş, çok güzel tespitlerde bulunmuş ancak tekrar söylüyorum, buna kendimi de dahil ediyorum, bunların hiçbirini hiçbirimiz yapmıyoruz. Ama sosyal meydyaya bir bakın, oooo, her kes en duyarlı, herkes en bilgili, hep başkaları hanzo, hep başkaları dengesiz vs vs. Anlatabiliyorum değil mi ne demek istediğimi.
Sözün özü. Hani bir söz var, herkes evinin önünü süpürürse tüm mahalle temiz olur diye. Biz malesef sadece sözler söylüyoruz yapmadığımız. Bunları faaliyete geçirmeden de kimse kimseden bir şey beklememeli.
Sizi alkışlıyorum hocam, çok doğru yerlere değindiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı