Dünya haritası ezberleme

alone1man

Decapat
Daha fazla  
Bende YKS yarışmacısıyım ve coğrafya ile aram iyi değil. Dünya haritasını en iyi ve akılda kalacak şekilde nasıl ezberleyebilirim, çalışabilirim? Denemelerde falan "X limandan kalkan gemi y limanına en kısa yoldan hangi boğazları kullanarak gitmelidir?" Gibisinden sorularla çok karşılaşıyorum. Bu yüzden ülkeleri, daha genel söyleyecek olursam dünya haritasını en iyi nasıl hafızama kazırım? Ek olarak canım ülkemin 81 ilinin de konumunlarını bilmem lazım.

Sana sorulan belirli özellikleri olanladır. Mesela en çok enlem geçen ya da boğaza kıyısı olan sürekli sel taşkın yaşananlar gibi belli başlı ülkeleri sorar bunları ezberlemen yeterli olacaktır onuda boş bir harita alarak kendin doldurmaya çalışarak çözersin.

Bende YKS yarışmacısıyım ve coğrafya ile aram iyi değil. Dünya haritasını en iyi ve akılda kalacak şekilde nasıl ezberleyebilirim, çalışabilirim? Denemelerde falan "X limandan kalkan gemi y limanına en kısa yoldan hangi boğazları kullanarak gitmelidir?" Gibisinden sorularla çok karşılaşıyorum. Bu yüzden ülkeleri, daha genel söyleyecek olursam dünya haritasını en iyi nasıl hafızama kazırım? Ek olarak canım ülkemin 81 ilinin de konumunlarını bilmem lazım.
(Bence) bunu en iyi oyunlar ile yapabilirsiniz, eğer coğrafi oyunları seviyorsanız. Günümüz dünya haritasına sahip bir strateji oyunu oynayın. Zaman içinde ciddi bir bölümünü öğrenirsiniz. Şuanda aklıma gelen en mantıklı ve hızlısı bu geldi.

Eskiden atlasta ülke bulmaca oynardık. Karşındakine bilemesin diye kuytu köşedeki ülkeleri sorardım, haliyle kuytu köşelerdekilere de aşina oluyorsun. Kendine bir kıta seç, ülkeleri incele. Çalışacağın alanı daraltırsan daha rahat öğrenirsin. Birkaç güzel oyun var bununla alakalı, ülke sınırları var fakat boşlar. Sen bilmeye çalışıyorsun, bulabilirsen çok faydası olur.

Sorularda gelecek boğazların sayısı da çok değil, biraz baksan aklında kalır sanki. Aynı isimler dönüp duruyor sorularda.

81575580-7229-4501-B93F-8BFA91C4C3FA.jpeg

Ben böyle ezberledim,Aruba’nın bile yerini biliyorum.

Geri
Yukarı