Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke'den Türkiye hakkında açıklamalar

Steve Hanke Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderisinde Türkiye'nin Ekim ayı enflasyon oranının TCMB'nın açıkladığına göre 19,89 olduğunu, kendi yaptığı ölçümlere göre Türkiye'nin enflasyon oranı 3 katı yani 58,75 oranında olduğunu belirtti. Son cümlesinde ise Erdoğan ve TCMB'nın sahtekarlığı olarak belirtti.

1637586146061.png

Yaptığı bir diğer paylaşımda ise Erdoğan'ın tutumu yüzünden, Türk lirasının değer kaybetmesinden dolayı halkın bitcoin ticaretine büyük ilgi duymaya başladığını da belirtmiş. Son cümlesini de biz çevirmeyelim 😊

1637586647331.png

Ek: Kendisinin de bir Atatürk tutkunu olduğunu söylemekte fayda var 🙂

1637586470507.png
1637586517455.png

Son düzenleme:
Düzenlemene cevap olarak tek adam rejimi isterse kendi ağını yaratır ve bunu kullanmaya zorlar.
Nüfusla ne alakası var? İnternetin ne kadar geniş ve dışa çıkışı "tamamen bloklamanın" ne kadar imkansıza yakın bir şey olduğunun farkında değilsin. Hangi protokolü hangi bypass serverını hangi IP serisini banlayacaksın?

Bunun tek yolu tamamen kapalı internet sistemine geçeceksin, dış çıkış hiçbir şekilde olmayacak.
Bunu çoktan yazdım zaten. Buna VPN servislerini engellemek denmiyor. Küresel ağdan çıkıp tamamen yerel ağ kullanmak deniliyor. Yapması da o kadar basit bir şey değil, çok yüksek bütçeler ve uzun bir sistem hazırlık aşaması gerekiyor.

İlk buluşu yapan kişilerin başkasından aldığı bir eğitim mi var? Hayır.
İlk buluşu yapan kişiler sorunlarını sonradan çözüyor. Çıkacak sorunların çoğu hakkında en ufak bir fikirleri bile olmuyor, kervan her zaman yolda düzülüyor yeni bir icadın ardından. Onlarca yıllık süreç var bunun içinde. Sen ise o süreci çöpe atıp X bunu hayal edebiliyorsa %100 profesyonelleşmek mümkün diyorsun. Yanılıyorsun. O sürecin içinde yer almadıysan araştırarak bulamayacağın ya da "hissi" olarak algılayamayacağın bir sürü şey olacak mesleki reflekse de sahip olmadığın için.

Babası polis olan biri olarak söylüyorum.
Ben şu an elimdeki telefonla bilgisayara ihtiyaç duymadan o siber polislerin yaptıklarının 10 katını yapabilirim, o seviye niteliksiz ve bilgisizler.

Benim özel bir yeteneğim/bilgim vb. yok, onlar çok fazla gerideler bu konularda.
Ben aslında bunu söylerken devletin birimlerini kastetmemiştim. Bireysel olarak siber dünyada çok bilgili Türkler olduğunu düşünüyorum ve belirttiğim durumda bu kişilerin yeterli bir kısmı hayat şartları nedeniyle devlet himayesinde çalıştırılacaktır diye düşünüyorum.
Bunu çoktan yazdım zaten. Buna VPN servislerini engellemek denmiyor. Küresel ağdan çıkıp tamamen yerel ağ kullanmak deniliyor. Yapması da o kadar basit bir şey değil, çok yüksek bütçeler ve uzun bir sistem hazırlık aşaması gerekiyor.

İlk buluşu yapan kişiler sorunlarını sonradan çözüyor. Çıkacak sorunların çoğu hakkında en ufak bir fikirleri bile olmuyor, kervan her zaman yolda düzülüyor yeni bir icadın ardından. Onlarca yıllık süreç var bunun içinde. Sen ise o süreci çöpe atıp X bunu hayal edebiliyorsa %100 profesyonelleşmek mümkün diyorsun. Yanılıyorsun. O sürecin içinde yer almadıysan araştırarak bulamayacağın ya da "hissi" olarak algılayamayacağın bir sürü şey olacak mesleki reflekse de sahip olmadığın için.
%100 profesyonelleşmek mümkün demedim :D bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak mümkün sadece. Not: Kitap okuyorum :D

Bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak mümkün sadece.
Tamam işte, "bazı" konular hakkında bilgi sahibi olursun. Bilginin dışında olan şey için önce bir araştırırsın "neden bu karşımdaki bunu dedi?" diye düşünerek.

Senin dediğin birebir şuna benziyor; kitap okumuyorum, eksikliğini de hissetmiyorum. Bildiğim şeyleri de kitapların dışından öğrendim, demek ki kitap okumak gerekli değil.

Bir şeyde eksikliğini hissetmen için önce varlığını biliyor olman lazım. Bir alanda çalışmaya başladıysan ama kendini geliştirmediysen zaten kapıyı gösterirler. Bir alanda kendini geliştirirsin ama o işin içinde bulunmazsan hiçbir zaman her şeyden konuşabilecek kadar öğrenemezsin. Ben de 21 yıldır savaş platformlarını araştırıyorum, çıkıp uçak uçurmakla/yapmakla alakalı yorum yapıyor muyum?

Tamam işte, "bazı" konular hakkında bilgi sahibi olursun. Bilginin dışında olan şey için önce bir araştırırsın "neden bu karşımdaki bunu dedi?" diye düşünerek.

Senin dediğin birebir şuna benziyor; kitap okumuyorum, eksikliğini de hissetmiyorum. Bildiğim şeyleri de kitapların dışından öğrendim, demek ki kitap okumak gerekli değil.

Bir şeyde eksikliğini hissetmen için önce varlığını biliyor olman lazım. Bir alanda çalışmaya başladıysan ama kendini geliştirmediysen zaten kapıyı gösterirler. Bir alanda kendini geliştirirsin ama o işin içinde bulunmazsan hiçbir zaman her şeyden konuşabilecek kadar öğrenemezsin. Ben de 21 yıldır savaş platformlarını araştırıyorum, çıkıp uçak uçurmakla/yapmakla alakalı yorum yapıyor muyum?
Uçakla aynı şey olmadığını herkes biliyor. Bu, konuya göre değişir :D

Uçakla aynı şey olmadığını herkes biliyor. Bu konuya göre değişir. :D
Sistemler ve siber güvenlik konusunda bu değişmiyor. İşin içinde olmadıysan ancak kitaplarda yazılı kısıtlı şeyleri bilirsin. Çıkabilecek sorunlar, küresel ağın ne kadar geniş ve bütünüyle takip edilemez olduğunu, sistemin tam olarak kapatılamayacak açıkları hakkında bilgin olmaz.

Bu iş birkaç şey okuyup yapılacak kadar basit bir iş değil, birkaç şey okuyup torpille bu işe girenlerin nasıl verileri ve sistemleri kevgire çevirdiğini görüyoruz. O bulunduğu yere "en az 15 yıllık" tecrübeden sonra gelmesi gerekenler 2-3 yılda oralara geldiği için bu kadar rezil bir güvenlik düzeyimiz var firmalarda. Senin o 2-3 yıllık çalışan kadar bile tecrüben yok bu konuda, boşuna inat ediyorsun.

Sistemler ve siber güvenlik konusunda bu değişmiyor. İşin içinde olmadıysan ancak kitaplarda yazılı kısıtlı şeyleri bilirsin. Çıkabilecek sorunlar, küresel ağın ne kadar geniş ve bütünüyle takip edilemez olduğunu, sistemin tam olarak kapatılamayacak açıkları hakkında bilgin olmaz.

Bu iş birkaç şey okuyup yapılacak kadar basit bir iş değil, birkaç şey okuyup torpille bu işe girenlerin nasıl verileri ve sistemleri kevgire çevirdiğini görüyoruz. O bulunduğu yere "en az 15 yıllık" tecrübeden sonra gelmesi gerekenler 2-3 yılda oralara geldiği için bu kadar rezil bir güvenlik düzeyimiz var firmalarda. Senin o 2-3 yıllık çalışan kadar bile tecrüben yok bu konuda, boşuna inat ediyorsun.
Çok tek taraflı ve düz bakıyorsun umarım farkındasındır.

Çok tek taraflı ve düz bakıyorsun umarım farkındasındır.
Hayır sen haberinin olmadığı konuda birkaç şey okuyup yorum yapıyorsun, farkında değilsin.

Benim tecrübem işin sistem kısmını saymazsak ağ/güvenlikle ilgili 6 yılla sınırlı, sistemleri sayarsak 9 yıl ama ben kalkıp her konuda ahkam kesemem sistemler ve güvenlik alanında. Zaten sonrasında stres yönetiminde başarısız biri olduğum için işimi bıraktım, daha az stresli başka bir alanda çalışıyorum 2015 yılından beri.

Hayır sen haberinin olmadığı konuda birkaç şey okuyup yorum yapıyorsun, farkında değilsin.

Benim tecrübem işin sistem kısmını saymazsak ağ/güvenlikle ilgili 6 yılla sınırlı, sistemleri sayarsak 9 yıl ama ben kalkıp her konuda ahkam kesemem sistemler ve güvenlik alanında. Zaten sonrasında stres yönetiminde başarısız biri olduğum için işimi bıraktım, daha az stresli başka bir alanda çalışıyorum 2015 yılından beri.
Bu kadar bilgiliysen bizi aydınlatabilirsin.
Aşağıdaki engellere karşı çözümlerin neler ve gerçekten basit kullanıcılar olarak ISP'den aldığımız bağlantıyla ISP'nin engellerine karşı ne kadar savaşabileceğimizi düşünüyorsun, her türlü öne geçeceklerdir. Aydınlatırsan sevinirim :D

Ayrıca bunlara ek olarak VPN hizmeti sağlayan tüm kişi ve kurumlara anında hapis cezası geldiğini varsayalım, kimler böyle bir şeye ne kadar cesaret edecek? Ek olarak bunlara karşı geliştirebileceğin tüm önlemleri gerçekten VPN hizmetini engellemek isteyen hükümet, her türlü bir zaman sonra fark edecek ve onlara da kolayca engel koyacaktır. Sadece gelen bağlantıyı kullanan sıradan vatandaşlar olarak anlık çözümler dışında sonunda her türlü kaybedip engeli yiyeceğimizi 6 yıllık tecrübeli birisi olarak benden iyi biliyorsundur :D

Alıntıdır:
  • IP adresini engelleme.
  • DPI (derin paket incelemesi ile VPN bağlantısını görüp kesme)
  • Portları (VPN bağlantı noktalarını) engelleme veya yavaşlatma.
  • DNS filtreleme (siteleri DNS listesinde engelleme)
  • Saydam vekil sunucular üzerinden DNS zehirleme veya DNS korsanlığı (örneğin Google DNS seçseniz bile ülkenizdeki resmi sunucu kendini Google DNS olarak tanıtıp araya girebilir).

Son düzenleme:
Sen istediğin kadar VPN servisi engelle, yine farklı protokolle, farklı IP'lerle, farklı bypass yöntemleriyle yenileri gelecek. Dış sızıntıyı %100 engellemenin tek yolunu yukarıda yazdım, küresel ağa bağlıysan her zaman geridesin bu engelleme konusunda.
Aşağıdaki engellere karşı çözümlerin neler ve gerçekten basit kullanıcılar olarak ISP'den aldığımız bağlantıyla ISP'nin engellerine karşı ne kadar savaşabileceğimizi düşünüyorsun, her türlü öne geçeceklerdir.
Sen daha benim dediğimi bile anlayamamışsın ki, bak yukarıda bunun özetini geçtim. Kalkıp ahkam kesmek yerine yazılanları doğru düzgün okusan neden küresel ağda sürekli yeni protokollerle yeni IP'lerle ve yeni bypass sistemleriyle açılan servislerin "tamamının" engellenemediğini anlayacaktın. Bu kadar gereksiz zorlamana gerek var mı? Nasıl ki her zaman sistem açıklarına saldıran kişiler öndelerse bu sistemlerin yeni servislerini açacak olanlar da öndeler. Onlar açar, yakalanırlar aylar sonra, kapatılırlar sonra yeni protokolle yeni bypassla yeniden gelirler. Haftalar/aylar geçer onları da engellersin, başkaları gelir. Küresel ağa dış bacakta çıkışın varsa bunun kaçışı yok.

Hâlâ konunun VPN engellemek değil, hangi VPN'i engellemek olduğunu bile algılayamamışsın... Kendi dediklerine odaklanacağına biraz karşında yazan kişinin dediklerini anlamaya çalış. Yanlışını burada söylüyorum en başından beri. Vatandaşlarını bile çipleme yoluna gitmeye başlamış, yıllardır vatandaşları sınıflandırıp insanların ulaşım haklarını bile elinden alacak düzeyde özgürlük düşmanı Çin bile %100 engelleyemiyorsa bir nedeni var diyorum. Nedeni de bu kadar mesajın içinde kabak gibi ortada, bir şeyi okurken konuyu debelenip uzatmak için değil de bir şeyleri anlamak için oku.

Sen daha benim dediğimi bile anlayamamışsın ki, bak yukarıda bunun özetini geçtim. Kalkıp ahkam kesmek yerine yazılanları doğru düzgün okusan neden küresel ağda sürekli yeni protokollerle yeni IP'lerle ve yeni bypass sistemleriyle açılan servislerin "tamamının" engellenemediğini anlayacaktın. Bu kadar gereksiz zorlamana gerek var mı?

Hâlâ konunun VPN engellemek değil, hangi VPN'i engellemek olduğunu bile algılayamamışsın... Kendi dediklerine odaklanacağına biraz karşında yazan kişinin dediklerini anlamaya çalış. Yanlışını burada söylüyorum en başından beri. Vatandaşlarını bile çipleme yoluna gitmeye başlamış, yıllardır vatandaşları sınıflandırıp insanların ulaşım haklarını bile elinden alacak düzeyde özgürlük düşmanı Çin bile %100 engelleyemiyorsa bir nedeni var diyorum. Nedeni de bu kadar mesajın içinde kabak gibi ortada, bir şeyi okurken konuyu debelenip uzatmak için değil de bir şeyleri anlamak için oku.
Peki, nüfus etkeninin işlevini bu yazdığından anlamışsındır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı