Dünyada TOGG manşetleri

Milletin yerli takıntısını anlamış değilim, yerli olsa ne olur, olmasa ne olur ki? Bize getirisi var mı? Var. Başkaları buna karışabiliyor mu? Hayır. Tasarımı dışarıya yaptırmakta ne var? Biz üretip biz satacaksak yerli olup olmamasının eksisi ne? Hangi ülke gerçekten %100 yerli üretiyor? Hiçbir ülke.

milletin yerli takıntısını anlamış değilim, yerli olsa ne olur, olmasa ne olur ki? Bize getirisi var mı? Var. Başkaları buna karışabiliyor mu? Hayır. Tasarımı dışarıya yaptırmakta ne var? Biz üretip biz satacaksak yerli olup olmamasının eksisi ne? Hangi ülke gerçekten %100 yerli üretiyor? Hiçbir ülke.
Benim anlamadığım bir şey var neden yurt dışına yaptırıyorlar Türkiye'de böyle tasarım yapabilecekler insanlar yok mu? Yurt dışına niye bakıyorsunuz onu anlamıyorum onlar yapıyor diye bizde mi yapacağız onlara vereceğimiz parayı çizimcilerimize verelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi yapan adamlar da zaten Pininfarina'dan tasarım konusunda yardım alındığını söylüyor. Bu tasarım mevzusunu daha uzatmanın ne manası var?
Tasarımda genel olarak olmasa bile illa değişiklikler olacak.

Bizler tasarımda esinlenme veya direk olarak dışarıda yapılmasına karşı değiliz genel olarak, neden Türk tasarımcılara başvurmak yerine dışarıya başvuruyoruz sorusunu yöneltiyoruz, nasıl yapılırsa yapılsın ama artık ülkenin bazı şeyleri yapması gerekli ve eğer yapmayı başarırsak bu ülke için artı yönde büyük bir adım olur.

Reuters: Turkey unveils first fully homemade car in $3.7 billion bet on electric - Türkiye 3.7 Milyar dolarlık ilk yerli otomobilin projesini tanıttı.

Dailymail: Turkey unveils its electric car: President Erdogan presents TOGG prototype with a range of 300 miles that he hopes will challenge Tesla - Erdoğan, Tesla'ya meydan okuduğu TOGG prototipini tanıttı.

Washington post: Turkish leader unveils prototypes of 1st domestic car - Türk lider ilk yerli otomobilinin prototipini tanıttı.

Halk TV: Yerli otomobilin başlatma tuşu ve menüsü İngilizce çıktı.

Eksisozluk: yerli olmayan yerli otomobil ile gururlanmak
Türkiye'ye içerdeki kalemlerden ziyade hep dış haber kaynaklarından takip etmenin gerekliliğinin bir kanıtı daha. Güzel bir noktaya değindin. Aynı mevzular ilk İHA ve SİHA' larımızın uçuş testleri başladığında da çıkmıştı, Türkiyede muhaliflerin tamamı böyle bir teknolojiye sahip olmadığımızı,video ve görüntülerin sahte olduğunu savunup bayağı bir aşağılamışlardı ülkemizi ama aynı zamanda Yunan Tv programlarında askeri stratejistler Türkiye geliştirdiği ve ürettiği bu İHA ve SİHA 'larla ve diğer geliştirdikleri savunma sistemleriyle bizden çok daha güçlü bir duruma gelmiştir gibi söylemlerde aylarca bulunmuşlardı ki hâlâ daha sistematik olarak savunma bakanlığının geliştirilen her teknoloji duyurularını yakından takip etmekdeler. Nasıl bir insan kendi soyunu, yaşadığı toprakları ve toplumu bukadar kör kütük aşağılama çabasına düşebilir ben hayretle izliyorum öyle insancıkları.

Yüz kere açıklama yaptılar ''Tasarım konusunda iyi olan İtalyan şirketine yaptırdık.'' diye iyi kide yaptırmışlar. Ama kafanıza girmiyor artık global bir dünyada yaşıyoruz iyi bir iş yapmak için o işin ehli olan insanlara gidiliyor dünyanın her yerinde böyle Tesla'da da böyle Ford'da da böyle. Kavrayın artık bazı şeyleri.
Ben aracın İtalyanlara tasarlanması kötü bi şey mi dedim? Ayrıca sürekli Tesla'yı örnek gösteriyorsunuz, hiç Tesla yerli ve milli araç üretti mi acaba? Tesla "Yerli ve milli aracımız yollarda." vs dedi mi? Ya da Tesla'yı kullanmak isteyenler "Bu araç yüzde yüz yerlidir." dedi mi? Söylemediğim bi şeyi söylemiş gibi düşünüyor öyle gösteriyor, yokluktan düşman yaratıyorsunuz. Ayrıca dediğim gibi bi taraf gerçeği diğer taraf ise imkansızı söylüyor, siz ise hala gerçeği kötülüyor, gerçek değilmişcesine bi şeyler diyorsunuz.

Burada ekonomi veya asgari ücretten bahsetmişsiniz. Araba ile ne alakası varsa.
(İnsanlar alamayacağı için değil Ekonomiye ciddi anlamda gelir katacağına, teknolojinin gelişeceğine, türkiye'de araba firmaları çıkıp rekabet edeceklerine, çeşitli iş olanaklarının çıkacağını düşünerek ve kendi ülkemizin ürettiği bir şey sonuçta bu bile yeterli sevinmelerine.)
Ben sevinenler için bi şey mi dedim? Ya dediklerimi okumuyor ya da anlamak istemiyorsunuz.
Babasının malı gibi savunan adamla sevinen adam gayet farklı ya da sanki kendisi binip sürüp incelemişcesine öven insan ile sevinen insan da baya farklı, iki farklı şeyi aynı şey gibi gösteriyorsunuz.

Bu yorumunuz zaten sizin ne kastettiğini gösteriyor. Siz araba hakkında eleştiri yapmıyorsunuz siyaset için ülkemiz adına önemli bir şeyi karalamaya çalışıyorsunuz yıllardır bunu yapıyorsunuz.
Siyasi bi şey demedim, gayet yaşanan şeylerden bahsediyorum. İnstagram ve Twitter gibi yerlerde sayfaların altındaki yorumlara bakacak olursanız bu dediğimin daha şimdiden yaşandığını görüceksiniz.

2010 Yılından Beri 71 Kez 'Yerli Otomobil Yollarda' Haberi Yapan Yeni Şafak Sosyal Medyanın Gündeminde

Yerli uçağımız göklerde dostum.

Ben aracın İtalyanlara tasarlanması kötü bi şey mi dedim? Ayrıca sürekli Tesla'yı örnek gösteriyorsunuz, hiç Tesla yerli ve milli araç üretti mi acaba? Tesla "Yerli ve milli aracımız yollarda." vs dedi mi? Ya da Tesla'yı kullanmak isteyenler "Bu araç yüzde yüz yerlidir." dedi mi? Söylemediğim bi şeyi söylemiş gibi düşünüyor öyle gösteriyor, yokluktan düşman yaratıyorsunuz. Ayrıca dediğim gibi bi taraf gerçeği diğer taraf ise imkansızı söylüyor, siz ise hala gerçeği kötülüyor, gerçek değilmişcesine bi şeyler diyorsunuz.

Ben sevinenler için bi şey mi dedim? Ya dediklerimi okumuyor ya da anlamak istemiyorsunuz.
Babasının malı gibi savunan adamla sevinen adam gayet farklı ya da sanki kendisi binip sürüp incelemişcesine öven insan ile sevinen insan da baya farklı, iki farklı şeyi aynı şey gibi gösteriyorsunuz.

Siyasi bi şey demedim, gayet yaşanan şeylerden bahsediyorum. İnstagram ve Twitter gibi yerlerde sayfaların altındaki yorumlara bakacak olursanız bu dediğimin daha şimdiden yaşandığını görüceksiniz.

2010 Yılından Beri 71 Kez 'Yerli Otomobil Yollarda' Haberi Yapan Yeni Şafak Sosyal Medyanın Gündeminde

Yerli uçağımız göklerde dostum.
Hoca efendiden özür dileyin (!), ölümüne bir şeyi savunmamak lazım diyor ve bunu bırakıp kaçıyorum.

Araç yerli midir milli midir bilmem, yerli milli değil ya da yerli millidir diye tartışanlar nedir bilmem ama; daha 2022 de üretimi başlayacak olan bir araç için şimdiden sanki milli piyango çıkmış gibi sevinen, babasının malı gibi savunan, hayatı boyunca alamayacağı kadar pahalı olmasına rağmen yücelten, sanki kendisi binip sürüp incelemişcesine öven, bu araç çıkınca diğer araçların hurda yığını olacağını söyleyen ve aracın baya ucuz olduğunu savunan insanlar bence gerçekten tek hücreli canlıdır.

Aynı Osman Gazi köprüsünü savunanların gidiş geliş yapamayacak kadar fakir hatta belki arabasının bile olmaması gibi bi durum. Ya da İstanbul Havaalanı'nı savunanların daha Avrupa'ya gidiş dönüş uçak bileti alamayacak ve büyük ihtimalle hiçbir zaman o havaalanına gitmeyecek/gidemeyecek olmaları.
Araca en çok sevinenlerin aracı alamayacak olanlar olması su götürmez bir gerçek.

Açıkçası araç çıkınca o aracı almayanları vatan haini ve "fedocu" ilan eden insanları görmek için sabırsızlanıyorum. Ya da devlet sırf "ucuz araç ürettik, şimdi alamanya düşünsün." demek için diğer araçlara şuanda olan fahiş vergiler yetmezmiş gibi daha da fahiş vergiler koyup elektrikli araçlara ise vergi indirimi yapmasını görmek için gün sayıyorum.

İşin baya bi daha komik olan kısmı ise aracın İtalyan tasarımı olması gibi bir gerçeği söyleyenlerin herkes üstüne gidiyorken hiç kimsenin "aRaÇ yüZde 200000 y3rLi, onlar kıskandığı için öyle diyorlar." diyen insanlara bi şey demiyor olması. Garip ve gülünç.

Umarım iyi bir iş çıkarırlar.
Arkadaşım yazdıklarının akla mantığa dayanır bir tarafı yok,senin altında 600,000 Tl'lik Mercedes mı var yada insanların ülkesine katma değer katan,gelecek nesiller için inşaa edilen teknoloji altyapılarına seviniyor ve övüyor olması senin neden bukadar rahatsız ediyor.Türkiye evet birçok konuda geç kaldı üretmek için teknoloji geliştirmek için, ancak görüyoruz ki nekadar geç kalmış olsak da yapılan atılımlar günümüz teknolojisinin çok önünde yani tamamen geleceğe dönük adımlar, bundan 10-20 yıl sonra şuanki ekilen tohumların meyvelerini bu ülkenin kimliğini taşıyan tüm vatandaşlarımız yiyeceğinden şüphem yok. Devletin yaptığı havaalanını evet belki fakir olduğu için uçağa binemeyecek vatandaş kullanamayacak belki ama herkes adına kanını taşıdığın soyunun seni barbar olarak nitelendiren dünya devletlerinin karşısında gururlanması kişinin vatan sevgisinin beyanı niteliğindedir. Allah senin gibi herşeyden memnuniyetsizlik duyan vatandaşlarımızın da gönlüne biraz da olsa umut sevgi aşılar umarım, senin için tek temennim budur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı