Dünyada ve Sosyal'de AMD Ön Yargısı

Tüketiciler fanboyluk yaparken şunu göz ardı ediyorlar. Rekabet her zaman iyidir ve yokluğunda tekelleşme başlar. Türkiye'de sadece bir internet servis sağlayıcısı olsa ve en düşük internet paketine ayda 200 TL dese ne yaparız, bu tarz basit örnekleri bile düşünemeyen insanların olması gerçekten çok üzücü.

Bunun sebebi AMD'nin yıllar öncesinde sanki kasanızdan F-35 kalkıyormuş gibi bir sesle çalışan ve soba gibi ısınan FX serisini üretmeleri. İlginçtir ki o zaman bile AMD'yi savunanlar vardı. Tamam şimdi gayet iyi işlemciler üretiyorlar ama eskiden öyle değildi. Anlayacağınız "Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer." hesabı.

Şu ana kadar 2 tane AMD ekran kartı kullandım en ufak sıkıntı görmedim .
PowerColor HD 6570 ( Hala çalışan bilgisayarda takılı )
Asus RX 550 ( Aktif olarak kullanıyorum )

Bunun sebebi AMD'nin yıllar öncesinde sanki kasanızdan F-35 kalkıyormuş gibi bir sesle çalışan ve soba gibi ısınan FX serisini üretmeleri. İlginçtir ki o zaman bile AMD'yi savunanlar vardı. Tamam şimdi gayet iyi işlemciler üretiyorlar ama eskiden öyle değildi. Anlayacağınız "Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer." hesabı.
Bu fanboyluk yapmanın ne kadar yanlış olduğunu gösteren bir örnek. FX serisini savunmak da bir o kadar yanlıştı ve fanboyluktu. Ne demiş Einstein "Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur"

Rekabet iyidir. Pazarda tekel oluşmasını engeller ve tüketicinin daha fazla seçenek bulmasını sağlar. AMD cephesini bu yönden takdir ediyorum. Ryzen serisi ve Radeon RX/XT serisiyle iyi iş çıkardılar. Tüketicinin cebine uygun parçaları AMD sistemlerde bir ara görebiliyoruz.

Sayın Technopat üyeleri bir konuda fanboy olmanın hiçbir mânası yoktur. Çünkü desteklediğiniz firmanın dışında farklı bir firma daha iyi bir ürün, daha iyi bir hizmet üretir ve bu durumda sizin fanboyluğunuzun bir anlamı kalmaz. Şu anda AMD ürettiği ürünlerle büyük bir ivme kazandı ve INTEL seven, kullanan veya INTEL'e gönül veren arkadaşlar maalesef bu durumu yanlış yorumluyor ve bunu bir savaşa dönüştürüyor. Aslında AMD'nin iyi ürünler üretmesi demek bunlara karşılık INTEL'in de iyi ürünler üretmesi demektir. Rekabetin artması iki yönden çok güzel. İlk olarak birbirlerini teknoloji olarak geçmeyi deneyecekler eğer teknoloji olarak birbirleri karşısında bir fark yaratamazlarsa kâr marjlarını düşürerek ürünlerinin daha çok tercih edilmesini sağlayacaklar. Ve ürünlerin fiyatlarının düşmesi bizim için mükemmel bir durum. Eğer bunu anlarsanız mükemmel bir durum yoksa biz hâlâ birbirimizle didişmeye devam edersek hiçbir yere varamayız. Ve sizlere vermek istediğim bir kamu spotu var. Fanboyluk pişmanlıktır Fanboy olmayınız. Ha bir de lütfen ön yargılı olmayınız teşekkürler.

Her 570/580 ısınma konularına gelen ve sadece AMD'den nefret ettiği için yanlış bilgi veren kişiyi de unutmamak lazım. Bu tarz yüksek TDP'li kartlara dandik soğutma gelmiyor suçu hemen AMD'ye atıyorlar.
Dediğin doğru dostum eğer insan gibi bir soğutmaya sahip ekran kartı alırsan ısınma gibi dertlerin olmaz.

Devrin değiştiğini düşünüyorum. Sizin gibi kişilerin AMD fanboyluğu daha fazla artık. Ben fanboy değilim, en uygun olanı alırım. İki firma ile de bir sorunum olmadı ama adamlar almış kullanmış wattman hatası ile karşılaşmış. Gel bakalım bu adama AMD al de. Adam alır mı, şahsen ben almazdım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı