Dünyada ve Sosyal'de AMD Ön Yargısı

AMD muhtemelen oyun kısmında Intel'in 9 nesil işlemcilerini 4. Nesil Ryzen işlemciler ile yakalamış hatta geçmiş olacak Intel'in oyun kısmında elinde 9900K gibi bir işlemcisi olduğu için şu anda AMD'yi oturmuş izliyor bunla ne yapıyor diye.

Şunu da belirtmek isterimki Intel'in üretim bandında yolunda gitmeyen bir takım problemler olduğu da bir gerçek sanırım şirket içinde dışarı çok net bir şekilde sızdırılmayan problemler var.

AMD bu sene Intel'e gerçekten ecel terleri döktürüyor ve iyi de yapıyor umarım devamı da gelirki Intel 10. Nesil işlemcilerinde çıtayı tekrardan bir üst seviyeye çıkarmış olur. Bunların hepsini zaman içinde izleyip görücez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan evde 2 PC kullanıyorum birisi AMD diğeri İntel ve açık ara diyebileceğim farklar yok. AMD bazı konularda daha önde, aynı şekilde İntel'de öyle. Yani kısacası AMD'den korkmaya gerek yok bazı yönlerde İntel'den önde.

AMD işlemci konusunda Intel'e çakınca intelciler çıldırdı şimdi suç atacak yer arıyorlar yok ısındı, yok WattMan sorunu bilmem ne. Ekran kartı konusunda NVIDIA ile kapışma konusuna gelirsek RX 570 tarzı ortada kalmayan kartlar dışında NVIDIA açık ara önde yani onu kabul etmek lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci kanadında aşırı haklısınız. Oyun performansı konusunda "bazı" oyunlarda Intel açık ara önde götürüyor olsa dahi birçok AAA oyunda AMD bu açığını neredeyse kapatmış durumda.Olayın oyun + yayın boyutuna gelince Intelin esamesi okunmuyor :) Makas gittikçe daralıyor. Multithreading skorları ve dahili soğutucu (soğutma performansı etkili) ile gelmesi AMD'yi tüketicinin gözünde 1 numaralı tercih olma yoluna doğru götürüyor. Intel ciddi bir atılım yapmaz ise kendi sonunu getirecektir muhtemelen. Çünkü 9. Nesil Intel işlemciler 14nm mimaride kalakalmışken AMD 7nm mimaride üretim yapma başarısıyla ben piyasaya talibim diyor. 10. Nesil işlemcilerde ve 4. Nesil Ryzen serisinde arada farkın tamamen kapanacağını düşünüyorum.

Ancak gelelim ekran kartı boyutlarına. AMD bu konuda Nvidia ile ulaşılamaz bir mesafede hala. AMD ekran kartı konusunda belli bir süre kullanıcılardan beklediği pazar payını alamayacak.
1- AMD henüz Ray Tracing'e rakip bir teknoloji hamlesinde bulunmadı.
2- F/P olarak reklamını yapmak istediği RX5xx serisinde bocalaması o kartları alan kullanıcıları AMD'den soğuttu. Ha bu demek değil ki AMD bunu düzeltemez. Bakınız işlemci kanadında FX serisi cayır cayır yanıyorken şimdi taş gibi Ryzen serisi ile piyasayı süpürüyor maşallah :)

Nvidia planlı eskitme politikasından vazgeçmediği sürece AMD'nin onun da selasını okuması yakındır vesselam.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı