Dünyadaki en eski din hangisidir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şimdi sana derin bir soru soracağım eğer mantıklı bir şekilde yanıtlarsan müslüman olacağım
Ebabil kuşunu biliyorsundur fillerin önüne taşlar falan sermiş sözde peki o dönemde o kupkuru yerde o çölde fillerin ne işi var ve filler günde 160 litre su içmesi gereken hayvanlar.
Sana da iyi geceler dostum.
Aklına yatmayan yer olursa, beni istediğin platformdan (Sosyal medya) ekle. Konuşalım. Daha konuyu saptırmayalım.

Senin görüşün öyledir. Saygı duyarım.

Lütfen şu soruma cevap ver, ben de yatacağım gerçekten :D Mantıklı bir cevap arıyorum sadece günde 160 litre su tüketmesi gereken hayvan nasıl çölde saldırmaya gelsin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Lütfen şu soruma cevap ver bende yatacağım gerçekten :D mantıklı bir cevap arıyorum sadece günde 160 litre su tüketmesi gereken hayvan nasıl çölde saldırmaya gelsin?
Sabah ezanı okundu daha 😀 Yarına detaylı yazarım. Ama buraya yazmam. Konu saptı artık. İstediğin platformdan ekle veya konu aç; güzelce konuşuruz.

Vay uyumadınız mı ya :D Ben de uyumaya çalıştım olmadı. Konu nereden nerelere gelmiş :D

İki kaynakta sıralamaya bakarsak
1-Hinduizm
2-Olmec Dini olarak görülüyor. Topluluk tarafından inanılan şey din olarak görülmektedir.
Hinduizm'in Wikipedia kaynağı:
Olmec Dini onedio sitesine güvenmeyenler için:

Burda bazı arkadaşlar kabul etsede etmesede kaynaklara göre en eski din Hinduizm'dir arkadaşlar. Bir kaç kişinin çıkıp Hinduizm değil demesiyle olmuyor. En eski din İslam ise kaynağı olması lazım. Yok ilk insan Hz.Adem felan boş bu dedikleriniz. İslamiyet MS 7. yüzyılda başlamıştır. Hz.Adem İbrahimî dinler tarafınca varlığı kabul edilir.

Son düzenleme:
Toplumda bir karışıklık olur, Muhammed dağa çıkıp kendini izole eder, günlerce oturup olayı çözmek için bir şeyler düşünür ve vahiy geldi diye geri giderdi. Eğer cidden Allah gönderseydi olaylar yaşanmadan önce inerdi ayetler ve günler, haftalar sürmezdi inmesi.

Tek tanrılı en eski din Zerdüştlük. Misal İslam'da geçen çoğu olay ve mucizeler Zerdüştlükte bulunmaktadır. Artık alıntı mı dersiniz çalıntı mı tesadüf mü bilemeyiz.

Yaşayan en eski din, Hinduizm. Kutsal kitapları Vedalar'ın en eski bölümü, M.Ö. 1500 yılına ait. Ancak M.Ö. 2000 yıllarında, Kuzey Hindistan halkı Aryanların bu dine şekil verdikleri bilinmektedir. Ancak Hinduizm'den önceki 1000-1500 yıl içinde çok fazla din ve medeniyet oluşmuş.

Onun dışında bilinen en eski din ise, ilk dönem Sümer dini. Bilinen ilk şehir Uruk, An dedikleri baş tanrının adına yapılmış. Sümerler sonradan An'ı bırakıp oğlu olduğuna inandıkları Enlil'i baş tanrı ilan ettiler. Sonraki Mezopotamya uygarlıklarında, An, Anu'ya dönüşüp yine baş tanrı oluyor.

Sümerlerden hemen sonra Eski Mısır kuruluyor, onların da Re-Atum adlı ilk tanrıları var. Sonraki 500 yıl içinde, Ege adalarında Minos uygarlığı, Truva, Güney Amerika'da Maya, İngiltere'de astronomide gelişmiş bir uygarlık, Çin'de sarı ırmak civarında ilk şehirler, Pakistan'da ilk Hint uygarlıkları kuruluyor, bunların hepsinin dinleri var.

Bu dinlerin hepsinde, yaratılış öyküsü aşağı yukarı aynı, İslam'da da aynı. İbrahimi dinlerle bu çok tanrılı dinler arasındaki temel fark, İbrahimi dinlerdeki melek, peygamber ve başka özel kişilerin bu dinlerde ilk tanrının soyundan gelen tanrılar sayılması.

İnsanın düşünmeye başladığı ve etrafındaki olgulara cevap aradığı gün ilk din de çıkmıştır. Ancak Mark Twain'e göre ise: "Din ilk sahtekarın ilk ahmakla karşılaştığı gün ortaya çıkmıştır." Esasında hepsi insanlar tarafından çeşitli amaçlar için çıkarılmış sözlü/yazılı ürünlerdir.

4 kitap olayı ise yazılı olduklarındandır. Yazı daha yeni bulundu. 285.000(sapiens türü) senenin içerisinde 5000 sene yazıya "yeni" dedirtir. Dolayısıyla diğer bütün efsanelerin, dinlerin çoğu sözlü olduğu için bir yere kadar gelebildi. Kalıcı olamadı. "Söz uçar yazı kalır." demişler. Yazıya geçirilenler ise günümüze kadar bir şekilde gelmiştir. Yeryüzünde 4300 civarında din/inanç var. Şu an için ayakta duranlar semavi dinler. Onlar da Sümer metinlerinden sağlam ilham almışlardır. Dinleri daha net anlamak için Antik Yunan, Eski Mısır, Sümer tarihi gibi konuları bilmek gerekiyor. Esasında tarih bilmek gerekiyor. Tarih ve bilim(arkeoloji, astronomi gibi alanlar) birçok şeyi açıklıyor zaten bizlere. Bu konularda fikir üretmek yerine kitaplar, makaleler, ansiklopediler karıştırılmalı. Gerçek o zaman gün yüzüne çıkıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı