Dünyanın altındaki insanlar yukarı bakınca nasıl uzayı görüyor?

1642719682483.png

Elin oğlu uzaya çıkarken bizim anlayamadığımız şeye bak. 🤣

Ben bu işin bölümünü okuyorum. Kuzey veya Güney kutbundaki biri için yıldızlar doğma ve batma göstermez (gözlem yapan kişi için). Yani yıldızları günün her saatinde görürsün. Gökyüzünde sadece dairesel hareket yaparak yer değiştirirler fakat diğer yerlerde yaşayan insanlar için yıldızlarda doğma ve batma görülür. Dünya'da bulunduğun konuma ve zamana göre de görebileceğin yıldızlar değişir. Bu Dünya'nın eksen eğikliğiyle, dönüşüyle ve senin durduğun veya bulunduğun noktayla ilgili. Detaylı olarak araştırmak istersen Ufuk Koordinat sistemi ve Ekvator Koordinat sistemini araştırabilirsin. Astro Unl Edu'nun Class Action v2.3 programında Animations > Coordinate System Comparison kısmından tam detayıyla görebilirsin. İlk resimde kuzey kutbunda olan biri için yıldızların görenin hareketi şekildeki gibi. 2.resimde İstanbul'da yaşayan biri için yıldızların görünen hareketi. Resmin solundaki hareket gerçek hareket (yıldızların da hareketi var tabi ama çok uzakta olduğu için bunu Dünya'dan farkedemiyoruz ve ihmal ediyoruz.), sağdaki hareket ise göreli hareket yani bizim Dünya'dan gördüğümüz hareket. Kuzey ve güney kutbunda görünen hareket bakımından durum aynı. Odayı uzay olarak düşün ve odanın ortasında Dünya duruyor. (Tabi Dünya uzayın merkezinde değil sadece örnek amaçlı söyledim). Güney kutbunda olan biri Dünya'nın güney kutbu kısmının altındaki yıldızları görür. En basit haliyle sana bu şekilde anlatabilirim.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    319,9 KB · Görüntüleme: 22
  • 1.png
    1.png
    326,4 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Geri
Yukarı