Dünyanın en değerli şirketleri belirlendi

Parlatma Bezi Bez bu kadar mı pahalı olur arkadaş?
Monitörü ayağı olmadan satıp ekstra 999 dolar (13,589 lira burada) paraya bildiğin monitör ayağı satan bir şirket bu. :D

Nano bilmem ne cam diyerek aynı monitörün yansıması azaltılmış camlı olanına 15,140 TL daha fazla fiyat biçiyorlar. Monitör mat ekran olsun, ayağı da olsun (duvara dayamayayım) dersen 84,898 TL etiketle monitör satıyorlar. 269 TL ellerinin kiri olsun, ona gelene kadar daha çok şey var. :D

Ben de hem render performansı yeterli hem pille kullanım süresi çok iyi hem de pille kullanırken verebildiği performansı kayıpsız olan bir laptop istedim. Kapı direkt Macbook Pro'ya çıktı. Yok laptop al, yok faresini al, yok kılıfını al, yok standını al derken komple taşınabilir ekosistemi Apple'a çevireyim dedim. Telefonu, saati, kulaklığı, kabloları, şarj cihazları falan derken sadece laptop almak için bakındığım marka beni 90-95 binlik etti.

Bu arada kimse kusura bakmasın, donanım performansı dışında (hız açısından aşırı iyi lafım yok) iPhone telefonlar çok kötü. 13 Pro alıyorsun, 2014 yılının AMOLED ekranlarının yanında bile kötü duruyor ekranları. En basit şeyler için bile ya para ya da 3. parti programlarla uğraştırması da ayrı konu.

Son düzenleme:
Monitörü ayağı olmadan satıp ekstra 999 dolar (13,589 lira burada) paraya bildiğin monitör ayağı satan bir şirket bu. :D

Nano bilmem ne cam diyerek aynı monitörün yansıması azaltılmış camlı olanına 15,140 TL daha fazla fiyat biçiyorlar. Monitör mat ekran olsun, ayağı da olsun (duvara dayamayayım) dersen 84,898 TL etiketle monitör satıyorlar. 269 TL ellerinin kiri olsun, ona gelene kadar daha çok şey var. :D

Ben de hem render performansı yeterli hem pille kullanım süresi aşırı iyi hem de pille kullanırken verebildiği performansı kayıpsız olan bir laptop istedim. Kapı direkt Macbook Pro'ya çıktı. Yok laptop al, yok faresini al, yok kılıfını al, yok standını al derken komple taşınabilir ekosistemi Apple'a çevireyim dedim. Telefonu, saati, kulaklığı, kabloları falan derken sadece laptop almak için bakındığım marka beni 90 binlik etti.
Unutmadan; bir de 5 GB alan veriyorlar iCloud'da. Bunu da parayla satıyorlar. Allah'tan fiyatları uçuk değil.

Şu zamanda bulut daha güvenilir şahsen.
Eski bir IT'ciyim, veri güvenliği ve offline erişim konusunda ağır bir takıntım var. Bende en önemsiz dosyalar bile en az 2 farklı sürücüde, aynalanmış disklerde durur. İş projeleri gibi önemli dosyalar ekstra üçüncü bir sürücüde daha kayıtlı. Evraklar/vergi ödemeleri/resmi görüşmeler gibi kaybolması söz konusu olmayacak şeyler 4 farklı yerde kayıtlı. Hepsi aynalanmış (bir sürücüyle daha senkronize) 8 tane 4 TB SSD, 2 tane 8 TB HDD, 2 tane 4 TB HDD'den oluşan biraz insanlık dışı bir çevrimdışı depolama sistemi kurdum. Yangın gibi durumlarda zaten o kaybolması söz konusu olmayan klasörler, 4. kayıt yeri olan taşınabilir ufak bir şifrelenmiş diskin içinde cebimde evden çıkacak.

Bu durumda güvenlik konusunda yarışmaya varım. Bir tarafta internetteki tüm ünlülerin çıplak fotoğraflarının kaynağı olan iCloud, diğer tarafta benim offline veri sistemim. :D

Eski bir IT'ciyim, veri güvenliği ve offline erişim konusunda ağır bir takıntım var. Bende en önemsiz dosyalar bile en az 2 farklı sürücüde, aynalanmış disklerde durur. İş projeleri gibi önemli dosyalar ekstra üçüncü bir sürücüde daha kayıtlı. Evraklar/vergi ödemeleri/resmi görüşmeler gibi kaybolması söz konusu olmayacak şeyler 4 farklı yerde kayıtlı. Hepsi aynalanmış (bir sürücüyle daha senkronize) 8 tane 4 TB SSD, 2 tane 8 TB HDD, 2 tane 4 TB HDD'den oluşan biraz insanlık dışı bir çevrimdışı depolama sistemi kurdum. Yangın gibi durumlarda zaten o kaybolması söz konusu olmayan klasörler, 4. kayıt yeri olan taşınabilir ufak bir şifrelenmiş diskin içinde cebimde evden çıkacak.
Mübarek, devlet sırrı mı saklıyorsunuz? 😀 Şaka bi' yana; önemli verileriniz için bir şey diyemem fakat niye bu kadar fazla anlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı