Dünyanın en iyi oyunu Witcher 3'tür (!)

Hellblazer Aku

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Whiterun
Daha fazla  
Bu fanboyların yorumlarından oluşturulmuş bir flood'dur arkadaşlar. Böyle bir şeyle uğraşmam, copy paste isteyen kullanabilir. Birçok kişi (!) ironi işaretini görmeden cevap yazdığından bu yazıyı ekleme ihtiyacı duydum.
W3 ortalamanın üstünde bir oyun.
Eksilerini sayacak olursak ana hikaye W1 ve W2 kadar iyi değil, combat uzunluğu destekleyecek kadar çeşitli değil, bosslar çöp. Onun dışında kaliteli bir oyun. Bir de DLC'ler ana oyundan daha iyi.

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi oyunu Witcher 3'tür. Bencesi falan yok bunun tamamiyle resmi. (!)

Buna oyun demek hakaret olur yahu. Tam manasıyla bir sanat eseri. Başından sonuna kadar kendimi fantastik bir filmin içinde hissettim. Karakterlerin her birinin kendine has dokusuna hayran oldum. Birkaç başlıkta değerlendirmem gerekirse,

- Karakterler

Ben bu kadar güzel kadınları filmlerde dahi görmedim. Her birinin kendine has bir havası var. Hepsi hem aşırı güzeller hem çekiciler. Bir çizim bu kadar mı gerçek olur? Ses tonları, mimikleri bu kadar mı cezbeder? Saç şekillerine kadar ince ince çizilmiş resmen. Ama özellikle Ciri hayranı oldum. Kül rengi ve toplu saçları, hafif anarşist kural tanımayan halleri, dövüşürken sahip olduğu yetenekler, ses tonu ve daha birçok şey. Her şeyiyle muhteşem bir karakter. Kısaca oyunun şımarık, asi ve çekici ana karakterlerinden biri. Yennefer ise tam bir dişi. Her şeyiyle komplike bir kadın. Çok yetenekli, bakışları derin ve libidosu yüksek seksi bir kadın.

Ana karakterimiz Geralt ise tam bir kırık kelimelerindeki hınzırlık, libidosunun aşırı yüksek oluşu ve bunu efsungerliğin özünde var oluşuna bağlaması :) tam bir kırık aslında. Çok sevdim. Karakter budur.

- Oyun oynanış motoru

Ufak tefek eksikler var. Ama öyle bir hikaye, öyle bir yapımki ufak tefek eksikler var demeye bile utanıyor insan. Open world bir oyun ama tam bir sınırsızlık yok. Biraz daha derinlik olursa tadından yenmez. Oyuncu silahları ve dövüş teknikleride biraz geliştirilirse süper olur.

- Hikaye

Buna söyleyenecek yorum bulamıyorum. Oyun başlıyor ve filmin içine giriyorsunuz. Ne fil mi? O dünyaya ışınlanıyorsunuz adeta. Temeryanın dağlarında kayboluyorsunuz. Oyun oynarken diyaloglar aşırı fazla. Bunları okuyup hikayeyi takip etmek çok güzel. Yalnızca pata küte bir oyun oynamak değil size sunulan. Aynı zamanda fantastik bir destanın içine giriyorsunuz.

Şimdi bu oyuna kolay yea diyen anlamlandıramadığım bir tayfa var. Değerli arkadaşlar, ben şahsen en zor seviyede bile değilken Geralt'ı tek darbede yere seren yaratıklarla dolu bir haritaya kolay diyemiyorum. Quen basa basa üç saat uğraştığım hazine koruyucularla dolu bir oyun bayağı bayağı adamı kasıyor demektir. Contractlerden bahsetmek bile gülünç geliyor burada. Oyun esnasında bazen stresten bacağıma kramp giriyor.

Oyun zihnimin işleyişini değiştirdi, atacağım adımın yerini ve anını hesaplamaktan helak oldum. Hangi iksir ve büyü kombosunu kullansam diye her savaşta ayrı düşünmekten imanım gevredi. Tek bir exploit bile bulamadım, kafa göz girişecek tek bir açığı bile yok sizle aynı oyunu mu oynuyoruz biz? Ben hala arkamda on tane sokak köpeğinden Triss Triss kaçarken buluyorum kendi mi? Nesi nasıl kolay olabilir bu oyunun?

https://gamefaqs.gamespot.com/…702760&min_votes=2#2

Tamamen kullanıcı oyları ile oluşturulmuş bir listedir ve sanırım yeterince açık bir sonuç vermektedir.

Mesela ben 3. sıradaki oyunu (bloodborne) hiç sevmem. Çünkü oynayamadım. Çünkü zorluk seviyesi yetenekten çok, eziyet çektirmek üzerine. Ama bu onun başkaları için iyi bir oyun olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Mesela 4. sıradaki oyunu (Last of Us) bitiremedim. Hikayesi vs. çok iyi olabilir. Benim için akmadı oyun bıraktım. Ama bu onun başkaları için iyi bir oyun olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Mesela 5. sıradaki oyun serisini (God of War) hiç sevmedim. Seriyi seven, kendisini sevmediğim bir akran yüzünden. Hiç de bir şans vereyim demedim. Ama bu onun başkaları için iyi bir oyun olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sonuç olarak buna sanat eseri demek boşuna değil. Her şeyiyle epik bir destanın sizin ellerinizde, sizin verdiğiniz kararlarla ilerlemesi, bu oyunu daha birkaç kez oynayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
The Witcher 3 aslında türünün iyi örneklerindendir. Yani her yönüyle başarılı denebilir. Tabii bu kişiden kişiye göre değişir ama dünyanın en iyi oyunu, bundan daha iyisi gelmeyecek, hepsiyle kapışır veya balon, çöp gibi laflar etmek biraz abartı kaçıyor bence. Yapıcı bir şekilde eleştirmek en doğrusu ve bence The Witcher 3 iyisiyle kötüsüyle RPG türündeki en iyi oyunlardan biri.

Balon bir oyun. Mekanikleri berbat ötesi yalan yok. Zaten hikayesinin zenginliği ve RPG teması bu oyunu hala ayakta tutan şeydir.

Eğer yeni versiyonunda mekanikleri düzeltilirse en iyi RPG oyunlar listesinde 1 numara olabilir benim için.

Skyrim gibi bir gerçek var ayrıyeten.

Geri
Yukarı