Dünyanın en sağlam çeliği

smithblacksmith

Kilopat
Makaleler
10
Daha fazla  
Merhaba,

Merak ettim de bulamadım, bıçaklar genelde biraz sert şeyleri kesince köreliyor.

Hangi çelik türü ya da hangi maddede bu gerçekleşmez?

Mesela neden çelik kullanılıyor da altın veya başka bir şey kullanılmıyor bıçak yapımında?

Maddiyat hariç çünkü 15.000$'lık bıçaklar bile çelikten yapılıyor.

Merhaba,

Merak ettim de bulamadım, bıçaklar genelde biraz sert şeyleri kesince köreliyor.

Hangi çelik türü ya da hangi maddede bu gerçekleşmez?

Mesela neden çelik kullanılıyor da altın veya başka bir şey kullanılmıyor bıçak yapımında?

Maddiyat hariç çünkü 15.000$'lık bıçaklar bile çelikten yapılıyor.
En sağlam ve en kaliteli çeliklerden birisi de İsveç Çeliğidir. Almanlar 2. Dünya savaşında o çeliğin güvenliği için Norveç ve Danimarka'yı ilhak etti. Almanlar o çeliği tanklarında kullanıyordu.

Altından yapılan bıçaklar mevcut ama süs eşyası olmaktan öteye geçeceğini sanmıyorum.

Altın, çeliğe kıyasla çok daha yumuşak haliyle dayanım bakımından sınıfta kalacaktır. Mesela kemikli et kesmeye kalktığınızda muhtemelen altın bıçak sizi yarı yolda bırakacaktır.

Düşmanın yeleğinde bulunan sert bir cisim yüzünden altın bıçağın kırılma ihtimalini düşünürsek çeliğin tercih edilmesi gayet normal.

Çelikler, içerisindeki karbon oranına göre özellik alıyor; kırılma durumu, sertlik, yumuşaklık, çekme direnci...

Tam istediğiniz cevap olmadı sanırım ancak buradan yola çıkılabilir.

Bor madeni ile dünyanın en sağlam çeliği üretilmiş.

Bence her maddede az da olsa olur. Sürtünme söz konusu çünkü bıçak gibi kesici aletlerde.

En sağlam ve en kaliteli çeliklerden birisi de İsveç çeliğidir. Alman'lar 2. dünya savaşında o çeliğin güvenliği için Norveç ve Danimarka'yı ilhak etti. Alman'lar o çeliği tanklarında kullanıyordu.

Altından yapılan bıçaklar mevcut ama süs eşyası olmaktan öteye geçeceğini sanmıyorum.

Altın, çeliğe kıyasla çok daha yumuşak haliyle dayanım bakımından sınıfta kalacaktır. Mesela kemikli et kesmeye kalktığınızda muhtemelen altın bıçak sizi yarı yolda bırakacaktır.

Düşmanın yeleğinde bulunan sert bir cisim yüzünden altın bıçağın kırılma ihtimalini düşünürsek çeliğin tercih edilmesi gayet normal.

Ben hobi olarak bıçak yapmak istiyorum, hatta bunu başarabilirsem dünyanın en iyi bıçaklarını yapıp dünya çapında bu işi yapmak istiyorum.

Soyadım demirci (blacksmith) 🙂
Bir de Sivas' lıyım.

Yani bıçaklarla ilgilenmem lazım, genlerimde var. 😂

Ben hobi olarak bıçak yapmak istiyorum, hatta bunu başarabilirsem dünyanın en iyi bıçaklarını yapıp dünya çapında bu işi yapmak istiyorum.

Soyadım demirci (blacksmith) 🙂
Bir de Sivas' lıyım.

Yani bıçaklarla ilgilenmem lazım, genlerimde var. 😂

Kolay gelsin hocam :) İleride bizi unutmayın ama ha :D

Kolay gelsin hocam :) ileride bizi unutmayın ama ha :D

Unutmam,

Twitter'da fenomendim diyebilirim. Sayenizde orayı bıraktım, burası benim sosyalleşip bilgi edindiğim güzel bir mecra. Sizler de güzel insanlarsınız...
Türkçe kaynak olarak YouTube'da güzel bir kanal vardı, izlemediyseniz tavsiye ederim.

Bunu izledim de düz çelikten yapıyor.

Ben hiç paslanmayan, efsane bir şey yapmak istiyorum 😂

Bizim Sivas bıçakları da dediğim gibi bu arada.
2007'de dedem ölmüştü, ondan kalan çakım evde duruyor, hiç bileme yapmadım hâlâ evdeki en keskin bıçak.

Geri
Yukarı