Dünya'nın Kütlesi Sürekli Aynı Mıdır?

Şuan ki duruma göre 5,9736 x 10 üzeri 24 kg'dır. Bana soracak olursanız ise kütlenin sık sık değiştiğini düşünüyorum. Eğer aynı kalsaydı dönüş hızı yavaşlamazdı. Bu dönüş hızına bakarsak ise tekrardan insan nüfusunun artması en büyük etken. İnsan nüfüsu artmamalı diye düşünüyorum. Herkesin Çin düzeyine gelmemesi için çalışmalar şimdiden başlamalı diye düşünüyorum. 1 insanın kilosu 70 kg olarak hesaplasak 490.000.000.000 (490 milyar) kg tutuyor. Tabii ki de bu Dünya kütlesi yanında az kalsa da binalar ve çeşitli yapılarla Dünya kütlesinin çoğu bu şekilde biz tarafından oluşturulmuş durumda.
Kaynak: tr.wikipedia.org (sadece Dünya kütlesi)

Şuan ki duruma göre 5,9736 x 10 üzeri 24 kg'dır. Bana soracak olursanız ise kütlenin sık sık değiştiğini düşünüyorum. Eğer aynı kalsaydı dönüş hızı yavaşlamazdı. Bu dönüş hızına bakarsak ise tekrardan insan nüfusunun artması en büyük etken. İnsan nüfüsu artmamalı diye düşünüyorum. Herkesin Çin düzeyine gelmemesi için çalışmalar şimdiden başlamalı diye düşünüyorum. 1 insanın kilosu 70 kg olarak hesaplasak 490.000.000.000 (490 milyar) kg tutuyor. Tabii ki de bu Dünya kütlesi yanında az kalsa da binalar ve çeşitli yapılarla Dünya kütlesinin çoğu bu şekilde biz tarafından oluşturulmuş durumda.
Kaynak: tr.wikipedia.org (sadece Dünya kütlesi)
Üstteki mesajda da dediğim gibi, insanlar ve binalar yoktan var olmuyor. Dünyadaki başka maddeleri kullanarak oluşuyor her şey.

Bence her geçen gün değişiyor hatta artıyor.

Bu arada konu başlığını görünce aklıma ilk bu ağebeyimiz geldi. :D Neden bilmiyorum. o_O
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eee yani ayni seyler söylüyoruz. Yoktan var olmuyor ama kütle artiyor...
Aynı şeyleri söylemiyoruz, kütlenin artması için madde sayısının artması gerek çünkü kütlenin korunumu kanunu vardır. Dünyaya bir insan gelince ve o insan büyüyünce dünyanın kütlesi 75kg artmaz çünkü o insan gene dışarıdan C, H, O, P gibi atomları bileşik yaparak vücuduna katar. Dışarıdan alınan şey insanı oluşturur. İnsan ne kadar atomu vücuduna katarsa dünyadan o kadar atomu da eksiltir. Yani atom sayısı değişmez. Sadece meteorlar ve uzay araçları kütleyi değiştirir. Sallıyorum dünyada 1000 atom var, insanın oluşması için 5 atom lazım. İnsan dünyaya gelince dünyada 995, bir de insan 5 toplam 1000 atom olur. Bunun gibi düşün.

Aynı şeyleri söylemiyoruz, kütlenin artması için madde sayısının artması gerek çünkü kütlenin korunumu kanunu vardır. Dünyaya bir insan gelince ve o insan büyüyünce dünyanın kütlesi 75kg artmaz çünkü o insan gene dışarıdan C, H, O, P gibi atomları bileşik yaparak vücuduna katar. Dışarıdan alınan şey insanı oluşturur. İnsan ne kadar atomu vücuduna katarsa dünyadan o kadar atomu da eksiltir. Yani atom sayısı değişmez. Sadece meteorlar ve uzay araçları kütleyi değiştirir. Sallıyorum dünyada 1000 atom var, insanın oluşması için 5 atom lazım. İnsan dünyaya gelince dünyada 995, bir de insan 5 toplam 1000 atom olur. Bunun gibi düşün.

Dogru düsünmüyorsun bence.
O zaman senin teorine göre milyonlarca yil önce Dinazorlarin zamaninda dünyanin agirligi ne kadar ise, simdi de o kadar.
Örnegin bir sperm'den bir cocuk dünyaya geliyor, elbette o cocuk tüketiyor, büyüyor, büyürken diskiliyor vs. bu cocugun dünyaya kütlesine bedelinin 1 kg'da mi etkisi yok?

Tabii ki bu anlattiklarimi bir kaynak vererek destekleyemem, ama mantik cercevesinde düsünürsek durum böyle gibi... :)

Dogru düsünmüyorsun bence.
O zaman senin teorine göre milyonlarca yil önce Dinazorlarin zamaninda dünyanin agirligi ne kadar ise, simdi de o kadar.
Örnegin bir sperm'den bir cocuk dünyaya geliyor, elbette o cocuk tüketiyor, büyüyor, büyürken diskiliyor vs. bu cocugun dünyaya kütlesine bedelinin 1 kg'da mi etkisi yok?

Tabii ki bu anlattiklarimi bir kaynak vererek destekleyemem, ama mantik cercevesinde düsünürsek durum böyle gibi... :)
Teori değil Kanun düzeltelim :) Sizin önünüze kütlenin korunumu yasasını kanıt olarak gösteriyorum. Eğer uzaya fırlatılan araçları ve düşen meteorları hesaba katmazsak evet, dünyanın kütlesi aynı. Bebek dünyaya gelmek için dünyadan 5 KG madde eksiltiyor ve sonucunda 5 KG'lık bir bebek ortaya çıkıyor. Olayı şimdi kavradın mı? Değişen bir şey yok. Dünyadan 5 KG eksildi Bebeğe geçti, toplam kütle aynı.

Kütlenin artması için madde sayısının (yani atom sayısının) artması gerekir. Bunun tek yolu da dışarıdan madde almaktır. Eğer dünyaya hiç meteor vb. düşmezse atom sayısı artmayacağından dolayı kütle asla değişmez.

Bir örnek daha vereyim, ben 60 KG bir insan isem 60 KG olana kadar dışarıdan C, H, P, O vb. vb. atomları veya bileşikleri vücuduma kattım, bu sayede 60 KG oldum. Bunun sonucunda C, H, P, O gibi atomlardan dünyadan 60 KG eksilmiş oldu. Dünyadan bana 60 KG madde gelmiş ve ben ortaya çıkmış oldum. Yani değişen bir şey yok. Eğer ben yoktan var olsaydım o zaman kütle artardı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı