Düşmeyen ve sabit olmayan ping

bjxkeys

Femtopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar.
Sorunum şu ki:
İnternetsel olarak aşırı sıkıntım var pingim hiç sabit değil ve bazı günlerde 200'ün altına düşmüyor.
Ama internetim ne zaman kötü olsa modeme gidip bakıyorum ve Wi-Fi (2.4 ve 5 GHz) ışığının çok hızlı yanıp söndüğünü fark ediyoum.
Uzun zaman takip ettim ve durum bu.
Yanıp sönüyorsa internet kötüdür sabitse iyidir.

Ve çözüm yolu olarak Wi-Fi yerine kablo bağlamayı düşünüyorum sizce sıkıntılarım düzelir mi?
(Sadece Wi-Fi ışıkları yanıp sönüyor internet değil)

Selam arkadaşlar.
Sorunum şu ki:
İnternetsel olarak aşırı sıkıntım var pingim hiç sabit değil ve bazı günlerde 200'ün altına düşmüyor.
Ama internetim ne zaman kötü olsa modeme gidip bakıyorum ve Wi-Fi (2.4 ve 5 GHz) ışığının çok hızlı yanıp söndüğünü fark ediyoum.

Ve çözüm yolu olarak Wi-Fi yerine kablo bağlamayı düşünüyorum sizce sıkıntılarım düzelir mi?

Bir adet LAN kablosu alırsanız çözülebilir.

Selam arkadaşlar.
Sorunum şu ki:

Tek çare kablo hocam.

Kablo her durumda kablosuzdan daha düşük ping değerleri sunar.

Komut satırını çalıştırıp modeminize ping attığınızda nasıl değerler geliyor?

Arama çubuğuna cmd yazarak komut satırına ulaşabilirsiniz.

Ping atmak için;

ping 192.168.1.1

komutunu çalıştırın. 192.168.1.1 yerine kendi modeminizin IP adresini girin.

Kablolu bağlantıda genellikle bu değer 1 milisaniyenin altında olur:
Kod:
Pinging 172.16.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 172.16.1.1: bytes=32 time<1ms TTL=64

Ping statistics for 172.16.1.1:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

Yukarıdaki değer, sizin bilgisayarınızdan lokal ağdaki modeme bağlantı gecikmeniz. Örneğin, bu değer 30ms geliyorsa ancak oyun 200 milisaniye ping veriyorsa, modeminiz ile oyun sunucusu arasında 170ms bir gecikme var demektir. Bu durumda kablolu bağlanmak 30 ms kadar kazanç sağlasa da, asıl probleminizi çözmeyebilir.

Teşekkürler hocam, yardımlarınız için. kablo çekeceğim yakın zamanda İnşallah.
Wifi şifresini de halledeceğim.

İnternette ping probleminin bir kaç sebebi olur.

1. Kablolu ve kablosuz olarak ping probleminiz varsa ve DSL kullanıyorsanız bağlantınız kötü olabilir.
2. Kablolu ve kablosuz ping probleminiz var ve özellikle bu sorun akşam saatlerinde (yoğunluk saatlerinde) oluyorsa CGN IP probleminiz var. Sabit ip ile biraz düşürebilirsiniz durumu.
3. Kablosuz bağlantıda probleminiz var ise öncelikle Router/Modem'in WiFi kanal ayarlarını değiştirin. Çevrenizde aynı kanalda çok cihaz olabilir.

Kanal ayarı işe yaramadıysa ağınızda WiFi kullanan cihazları kontrol edin ve gerekirse şifrenizi zor bir şifre olarak değiştirin.

Eğer ağınızda tanımadığınız bir cihaz yok ama yine WiFi'de ping problemi varsa bu sefer evdeki cihazları tek tek açarak hangi cihaz ping yükseltiyor bunu kontrol edin. Virüs bulaşmış bir cihaz ağ içinde trafik yaratıyor ve WiFi ağınızı etkiliyor olabilir.

Son seçenek eğer yukarıdaki sonuçlardan hiç biri çıkmadı fakat WiFi'de ping sorunu devam ediyorsa kullandığınız Router/Modem sizin kullanımınız için uygun değildir daha üst modeller tercih etmeniz gerekir. Örnek bende çok fazla IoT cihaz olduğundan firmaların verdiği standart modem/routerlar yada Xioami gibi 150 liralık ürünler WiFi'de yavaşlık problemi yaratıyor. Bu nedenle en az 1 Ghz işlemcisi ve 256MB ram i olan modelleri tercih ediyorum. Özellikle WiFi kullanımında Modem ve Routerların işlemcisi çok önem taşıyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı