Düşük FPS'in sebebi monitör olabilir mi?

unlivaed

Hectopat
Ekran Alıntısı.PNG

Bu sisteme sahibim. Oyunlarda düşük FPS alıyorum çünkü işlemci ve ekran kartı kendini kullanmıyor. Test yaptım. Normalde ekran kartı tam performans çalışabiliyor. HDMI to VGA aleti yardımıyla 1440x900 bir monitör kullanıyorum. Daha önce Full HD olmayan ama HDMI girişi olan bir televizyonda denemiştim ve bir değişim olmamıştı fakat internette gezerken monitörün Full HD olmasının yaşadığım sorunu çözebileceğini okudum. Normalde GameGaraj'a sistemimi geri gönderecektim ama size bir danışayım dedim. Alakası olabilir mi? Oyunların hepsi Ultra ayarlarda ve FPS sınırlaması yok. Geri göndermem gerekir mi?
Bu FPS değerleri sistemim için normal mi?

warband.jpg

csgo.png

mc.png

Teknik olarak imkansız.
Ama ben yaşadım :)
hem de 2 aynı PC'de.
PC özellikleri:
5600XT MSI Gaming X.
Ryzen 5 3600X.
16 GB 3600MHz CL18 RAM G.Skill.
B550M-K ASUS Prime.
Cooler Master H500 750w+
Seagte firecude 510.

Ekran Alıntısı.PNG

Bu sisteme sahibim. Oyunlarda düşük FPS alıyorum çünkü işlemci ve ekran kartı kendini kullanmıyor. Test yaptım. Normalde ekran kartı tam performans çalışabiliyor. HDMI to VGA aleti yardımıyla 1440x900 bir monitör kullanıyorum. Daha önce Full HD olmayan ama HDMI girişi olan bir televizyonda denemiştim ve bir değişim olmamıştı fakat internette gezerken monitörün Full HD olmasının yaşadığım sorunu çözebileceğini okudum. Normalde GameGaraj'a sistemimi geri gönderecektim ama size bir danışayım dedim. Alakası olabilir mi? Oyunların hepsi Ultra ayarlarda ve FPS sınırlaması yok. Geri göndermem gerekir mi?

Eki Görüntüle 837410

Eki Görüntüle 837413

Eki Görüntüle 837417

Dirext 9 kullanıyorsunuz DX12 yapın.

Oyunları hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? Oyunlar korsan mı? Virüs olma ihtimali nedir?
MC hariç diğerleri korsan değil 1440x900 çözünürlüğünde oynuyorum.
Dirext 9 kullanıyorsunuz DX12 yapın.
DX12 kullanıyorum. Oyun eski olduğundan maksimum DX9 kullanılıyor sanırım.
Teknik olarak imkansız.
Ama ben yaşadım :)
hem de 2 aynı PC'de.
PC özellikleri:
5600XT MSI Gaming X.
Ryzen 5 3600X.
16 GB 3600MHz CL18 RAM G.Skill.
B550M-K ASUS Prime.
Cooler Master H500 750w+
Seagte firecude 510.

Ne yaşadınız?

Ekran Alıntısı.PNG

Eki Görüntüle 837410

Eki Görüntüle 837413

Eki Görüntüle 837417

Minecraft SS'inde GPU MHz hızı çok düşük. Sorun bence bununla alakalı.

monitör yazılımsal,fiziksel olarak sisteminize bir boost yapmaz,ekran kartı ram işlemci gibi bir işlemi yoktur ancak sisteminiz monitörünüzün hz (yenileme hızı)'nden fazla fps alıyorsanız 144 fps üzeri alıp 144 hz monitör kullanırsanız daha akıcı görürsünüz (60-75 hz monitörlere göre) eğer 240 hz kullanıp 240 fps üzerine geçemezseniz o monitörün akıcılığını yakalayamazsınız boşa para vermiş olursunuz yani kısaca fps arttırmaz ama görsel şölen olarak akıcılık arttırır.

Geri
Yukarı