Düşük işlemci sıcaklığı sorun olur mu?

Babaoglu

Hectopat
Daha fazla  
Altta gördükleriniz 6 saat Assassin's Creed Odyssey oynadıktan sonra çekilen resimlerdir. Ne kadar uzun süre ve ne kadar ağır bir oyun oynarsam oynayayım, işlemci sıcaklığım artmıyor. Bunda bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü 6-8 saat hiç durmadan AC Odyssey oynadıktan sonra bu kadar düşük sıcaklık olmaması gerek diye düşünüyorum. Hem de beslediği ekran kartı GTX 1060 6 GB iken. Acaba işlemcim tam performansında çalışmıyor mu? Altta 6 saat ağır oyun oynadıktan sonraki MHz değerlerini atıyorum. Bir de işlemcim boştayken 18 derece gözüküyor. Sizce normal mi? Yardımcı olursanız cidden çok sevinirim.

Sistem:
İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit.
GPU: ASUS GTX 1060 GB.
CPU: AMD-FX8350 8 çekirdek 4.0 GHz.
RAM: 16 GB Corsair 1333MHz.
Anakart: ASUS M5A97 le r2.0.

Dosya Ekleri

• fx1.png
    fx1.png
    22,4 KB · Görüntüleme: 115
  • fx21.png
    fx21.png
    3,1 KB · Görüntüleme: 85
  • gx1.png
    gx1.png
    114,8 KB · Görüntüleme: 98
  • fx3.png
    fx3.png
    33,4 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleyen: Moderatör:
8350 gibi bir işlemcinin 30 derecede çalışacağını sanmıyorum. Acaba sensörlerde mi sorun var? "fx3.png" dosyasında görüldüğü gibi, işlemci kullanımı %60'ı geçmemiş. Bir sorun var. FPS değeri nedir?

8350 gibi bir işlemcinin 30 derecede çalışacağını sanmıyorum. Acaba sensörlerde mi sorun var? "fx3.png" dosyasında görüldüğü gibi, işlemci kullanımı %60'ı geçmemiş. Bir sorun var. FPS değeri nedir?
FPS değerimde bir sıkıntım yok gibi. Internette gördüğüm değerlerle aynı alıyorum. Lakin söyle bir sıkıntı var, güç seçeneklerinden işlemci kullanımı 100deyken 2 dakikada bir 5 6 saniyeligine asiri fps dusmesi oluyor. Bunun isinmadan kaynakli oldugunu dusunuyordum. 99 a cekince bir sorun olmuyor. E madem isinmadan dolayi ben isinma felan goremiyorum ortada cok sacma... kullanımı 60ı geçmemiş demişsiniz 69 degerini goremedim. AC Odyssey islemci yiyen bir oyun oldugu icin islemci kullanimi 100lere cok rahat ulasti.

Attığınız fotoğraflarda işlemci kullanımı %99'a hiç ulaşmamış. %100'e ulaşması darboğaz olduğu anlamına gelir. FX 8350 ve GTX 1060 çok darboğaz yapmaz ama bazı oyunlarda denk gelebilir. AC Odyssey'de GPU kullanımı ne kadar?

Attığınız fotoğraflarda işlemci kullanımı %99'a hiç ulaşmamış. %100'e ulaşması darboğaz olduğu anlamına gelir. FX 8350 ve GTX 1060 çok darboğaz yapmaz ama bazı oyunlarda denk gelebilir. AC Odyssey'de GPU kullanımı ne kadar?
Evet çok nadir olsa da bazı oyunlarda darboğaz yapıyor. Ac odysseyde ekran karti kullanimi 99, islemci kullanimi 60larda seyrediyor. Bazen de ekran karti kullanimi 60, islemci kullanimi 100lerde seyrediyor. Ve bu dedigim olay sürekli ama sürekli olup kendini tekrar ediyor. Ama zaten bu olayin islemcimin gucunun yetersiz oldugundan dolayi oldugunu biliyorum. Benim sorum bu sicakliklarin boyle olmasinda bir gariplik olup olmadigi. Acaba diyorum islemci tam gucunde calismiyor mu. Ama bu seferde bakiyorum islemci kullanimi 100lere cikmis. Ama sicakliklar cok dusuk seviyede... garip bir olayla karsi karsiyayim. OC yapmayi dusundum ama bu sefer de ya yanlis gosteriyorsa sicakliklari bu sefer islemcim yanar. Ben de mecbur hicbir se yapmadan kullaniyorum boyle.

OCCT ile test edin işlemciyi. 8350 gibi bir işlemcinin OCCT'de rahat 65-70 dereceyi görmesi lazım. Eğer yine az görünürse, ısı sensörlerinde problem var diyebiliriz.
OCCT ile işlemci testinde error veriyor program. Ekran kartımı test edebiliyorum lakin cpu'yu test etmeye kalktığımda 2-3 saniye sonra error veriyor...

Geri
Yukarı